Брак інформації
У південних і східних регіонах країни скаржаться, що традиційні ЗМІ недостатньо повідомляють про події на Грушевського та ЄвромайданіУ сьогоднішній складній суспільно-політичній ситуації важко переоцінити роль не лише центральних, а й регіональних медіа. Більше того — саме від місцевих ЗМІ великою мірою залежать настрої в регіонах. Знизити «градус напруження» сьогодні можна за рахунок об’єктивної та збалансованої інформації про актуальні події. Саме тому в попередніх номерах «День» писав про реакцію регіональних ЗМІ на протистояння в Києві (див. №12 від 24.01.2014). Свіжий приклад — показ на одному з приватних херсонських каналів сюжету про те, що до міста їдуть західноукраїнські «бойовики», щоб штурмувати ОДА. Цю ж саму «легенду» поширили й серед правоохоронців і захисників губернатора, які на вихідних зібралися біля входу до адмінбудівлі. Цікаво, що ніхто з «віруючих» колег перевіряти цю інформацію не береться. Та якщо в містах і райцентрах країни є швидкісний Інтернет або кабельне телебачення, то в маленьких віддалених селах навіть сигнал обласної ТРК не завжди вдається «зловити», не кажучи вже про он-лайн трансляції з YouTube. Із перебоями показують центральні канали. Звідки ж українські селяни дізнаються оперативну інформацію про події в країні та як на неї реагують, «День» спробував з’ясувати на прикладі жителів Херсонщини.
«НОВИНИ ДІЗНАЄМОСЯ З «5 КАНАЛУ» ТА «Дня»»
Віктор МАРУНЯК, сільський голова с. Стара Збур’ївка Голопристанського району:
— У нас зараз дуже складна ситуація через погодні умови. Усі сили спрямовуємо на відновлення електромереж, адже з району підтримки не відчутно. Але за подіями в Україні уважно стежимо. «Викручуємося» за допомогою електрогенераторів. Новини дізнаємося з «5-го каналу» та сайта «Дня». А аналітику читаємо в друкованому варіанті «Дня», який виписуємо на сільську раду. Особисто я звертаю увагу на думки експертів: політиків, громадських діячів, священиків, розумної молоді на сторінках вашої газети. Це важливо, адже розумним людям не завжди дають слово в інших ЗМІ. Жителі нашого села стояти осторонь Майдану не можуть. Ядро активу — близько ста людей (у Старій Збурї’вці проживає орієнтовно 2500 людей. — Авт.). Особисто я дуже хвилююся за те, що влада допустила кровопролиття й жертви. Але чомусь ще 2004 року я подумав, що наступний Майдан не буде мирним концертом. На жаль, справдилося. Усі шукають об’єктивну інформацію та переказують її одне одному.
«ПРАВДИВА ІНФОРМАЦІЯ В ДЕФІЦИТІ»
Валерій ГОРОБЕЦЬ, колишній військовий, житель с. Воскресенка, Новотроїцького району:
— Я стежу за новинами каналу «Радіо Свобода» через супутниковий зв’язок. Альтернативи для себе поки не знайшов. Щодо настроїв, то загалом люди не дуже переймаються останніми подіями. Обговорюють, висловлюють якісь думки, але вони переважно повторюють те, що пишуть у районній газеті. А там — позиція влади. Люди мало де бувають, рідко їздять у великі міста, не кажучи вже про інші країни. Тому, гадаю, такий низький рівень обізнаності про те, чому варто рухатися до ЄС, а не до Росії. Мені свого часу пощастило побувати в країнах Балтії, ще за радянських часів вони жили інакше. Тож не дивно, що тепер вони — члени ЄС. Шкода, що в нашому селі не проводиться ніякої інформаційної роботи з цих питань. Правдива інформація в дефіциті.
«ДИВИМОСЬ «112. УКРАЇНА», «5 КАНАЛ», «ZIK»
Микола КУРИВЧАК, учитель Зміївської ЗОШ, с. Зміївка Бериславського району:
— У Зміївці популярне супутникове телебачення, тому є з чого вибирати. Знаю, що люди часто дивляться «112. Україна», «5 канал», «ZiK». Інформацію маємо різну, відповідно, й думки різні. Для нас як мультикультурного села була дуже вигідною Угода про асоціацію з ЄС, адже це сприяло б розвитку туризму, й не тільки. Після того як влада змінила курс, люди розчарувалися, обурилися. Але серед селян напруження не спостерігається. Зміївчани навчилися шукати компроміс. Люди стурбовані тим, що криза зайшла надто далеко. Особливо після розгону протестувальників, побиття, а потім — і смертей. Ми бачимо, що народ вимагає зміни не Президента чи прем’єр-міністра, а системи влади, її перезавантаження. Люди не можуть терпіти тиск державної машини, яка пронизана беззаконням. Свого часу Леонідові Кравчуку вистачило сміливості подати у відставку. А зараз Президент не чує народного слова. Гадаю, потрібен серйозний дипломатичний діалог, інакше протести поширюватимуться. А це веде до зайвої радикалізації.
«ЛЮДИ ПОТИХЕНЬКУ «ПРОЗРІВАЮТЬ»
Вадим ХОМА, житель с. Преображенка Чаплинського району:
— Уся Україна повстає, й Херсонщина теж не спить. Зрозуміло, що в маленьких селах цей процес не переростає в захоплення влади чи масові протести, але люди потихеньку «прозрівають», і в цьому їм допомагають професійні ЗМІ. Кожен — залежно від своєї активної позиції: хтось — на дивані, інші — на Майдані. Ось я вже не зміг переживати перед телевізором, вирішив з другом їхати до Херсона на віче. Поки збиралися, приєдналося ще кілька людей. Цього тижня приїхав на херсонський Майдан уперше, але, гадаю, не востаннє. Шкода, що в обласній пресі й на телебаченні про ці мітинги майже ні слова. Або напишуть коротко по факту, а коли в інші дні збираються люди, — невідомо. Та донька в Інтернеті дізналася, сказала час, от ми й тут. Приїхав, бо вже несила терпіти приниження гідності людей і те, що влада не звертає уваги на народ, а навпаки, бажає затиснути всіх у кулак. Маємо показати, що ми з цим не згодні.