Екскурсія для Байдена
Ганна ГОПКО: «Американці не так очікують, як оцінюють, наскільки українці здатні після великих жертв Майдану переорієнтуватися з «революції гідності» на «революцію ефективності»
Про візит віце-президента США Джозефа Байдена в Україну сказано чимало, але не все — дещо таки залишилося за кадром широкого загалу. Після офіційних зустрічей із політиками і громадськістю американський високопосадовець не полетів одразу додому. Наступним пунктом програми стало відвідування Байденом духовних місць Києва. Екскурсоводом для Байдена обрали громадську активістку Ганну Гопко. «Думаю, ця ідею народилася в посольстві, — розповідає «Дню» Гопко. — Раніше, наприклад, друга людина в Госдепі США Вільям Бернс аналогічно відвідував, зокрема, Михайлівській собор. Також проводилася екскурсія. Йому було важливо побачити місця, де відбувалася боротьба українців, де «Беркут» бив, а потім і стріляв в людей, де і як проводили операції в Михайлівському. Окрім Бернса також було багато інших західних гостей, які хотіли зрозуміти, що таке Майдан. Думаю, для Байдена теж було важливо побачити приклад української єдності — релігійної, культурної... Чому обрали мене? Громадський сектор Євромайдану забезпечував чимало акцій для того, щоб протест був ненасильницьким, мирним, ми розбивали міфи російської пропаганди, я особисто неодноразово зустрічалася з Ягландом, Ештон, Фюле...».
— Ганно, які сигнали від Байдена стали для вас основними, адже була зустріч із громадськістю напередодні екскурсії?
— Ішлося про важливість реформування країни, підтримку з боку міжнародної спільноти, створення своєрідного тиску для того, щоб змінити систему в Україні. Байден, до речі, згадав один із наших (Реанімаційний пакет реформ. — Авт.) законів про прозорість державних закупівель. Важливим є повернення грошей олігархів в Україну, також громадський контроль над здійсненням реформ (тут потрібен тісний зв’язок громадськості з людьми, які приймають рішення за кордоном). Американський політик багато говорив про корупцію, з якою потрібно боротися.
Вікно можливостей щодо президентської кампанії ще є, тому нам важливо ухвалити ряд законопроектів стосовно децентралізації влади, регіонального розвитку, адмінреформи, очищення правоохоронної системи, прокуратури, судів. Зовнішній та внутрішній тиск потрібен для того, щоб стара система затріщала по швах і було закладено фундамент для подальших змін.
— Чи відчули ви зараз серйозні наміри американців допомогти, чи вони все-таки очікують президентських виборів?
— До речі, одним із важливих моментів, про який ішлося, була зміна виборчого законодавства, завдяки чому зможе прийти до влади нова альтернатива, за якою не стоятимуть олігархи. Тобто нам потрібні прозорі, чесні вибори. Певна річ, американці приглядаються. Недаремно під час виступу Байден сказав: все залежить від вас, адже демократія — це не кінцева точка, це невпинний шлях, у поступі якого важливими є зміни. Американці не так очікують, як оцінюють, наскільки українці здатні після великих жертв Майдану переорієнтуватися з революції гідності на революцію ефективності і довести, що вони вміють не тільки знімати режими, а й змінювати системи, працювати за іншими підходами, здійснювати реформи.
— Отже, екскурсія. Яким ви тут побачили Байдена? Про що розмовляли?
— Від Байдена у мене склалися дуже позитивні враження. Він простий у спілкуванні, відкритий, розумний, швидко схоплює найістотніші месиджі і з цікавістю підтримує розмову, інтелігент, має добре почуття гумору.
Під час екскурсії ми більше говорили про геополітичні речі в контексті історії нашої країни. Мені було важливо донести месидж, що Україна — країна з потужною, давньою історією, культурою, традиціями, яка має всі шанси стати на ноги. Наприклад, коли ми відвідували Софію Київську, я розповіла Байдену, що там є відреставрована коштами американського уряду мозаїка, яка існує ще з XI ст., — це тоді, коли Москви ще навіть не було.
Я намагалася донести, що Майдан якраз здатен відвойовувати українські традиції, боротися через модернізацію за власну ідентичність, присутність на геополітичному полі. Також під час екскурсії я розповіла про участь Михайлівського собору в останніх подіях: адже не важливо, чи ти етнічний вірменин, росіянин, єврей чи українець, і не важливо, до якої церкви ти ходиш, — усіх під час Майдану об’єднав Михайлівський собор. Це була хороша нагода показати, що українці єдині у своєму пориві боротися за власне майбутнє.
— Цікаво, як реагував Байден на історичні факти, скажімо, про Софію Київську та Москву, якої не було в XI ст.?
— Був приємно здивований та усміхнувся. Це була моя відповідь на закиди Путіна і його лобістів, що Україна — штучна держава. Також подякувала послу за допомогу в реставрації мозаїки Софії Київської, яка лише підтверджує давність нашої історії. Байден сказав також: відчувається, що ви любите свою країну. Я відповіла: так, я люблю Україну і хочу, щоби світ її любив.