Червоний Хрест – у полоні
Вісьмох волонтерів та одного співробітника Міжнародного Комітету Червоного Хреста тримали в полоні донецькі сепаратисти. Зараз люди переховуються та лікуються, а обласний офіс організації працює в півсили![](/sites/default/files/main/articles/15052014/8kk.jpg)
Днями Товариство Червоного Хреста України оприлюднило заяву, що їхніх волонтерів захопили та тримали у полоні донецькі сепаратисти. Сталося це 9 травня. Вісім добровольців, четверо з яких були місцевими жителями, решта — з Києва, і ще один працівник Міжнародного Комітету Червоного Хреста були затримані озброєними людьми в масках. На щастя, полон був нетривалим — п’ять-шість годин, але цього вистачило, щоб обласний офіс організації фактично згорнув свою роботу. Зараз там працює кілька людей, більшість працівників поки що перебувають у безпечних місцях. Самі ж постраждалі зараз на волі, але задля безпеки у Товаристві їхні імена не розголошують. Детальніше про події ми розпитали у керівника групи швидкого реагування Національного комітету Товариства Червоного Хреста України Тараса ЛОГІНОВА.
— Наші волонтери мали забрати дві нові машини з емблемами Червоного Хреста і переганяти їх на Київ, — розповідає Тарас Логінов. — Коли про це дізнались у самопроголошеній Донецькій народній республіці, ці машини вкрали прямо зі стоянки, без ключів та документів, бо вони були в нашому офісі. Ми заявили про це в міліцію, міліціонери приїхали на виклик, машини знайшли, вони стояли перед приміщенням, в якому зараз перебувають представники ДНР. Міліція з двома нашими хлопцями поїхала нібито їх забирати, а вийшло так, що хлопців там арештували сепаратисти. Потім міліція приїхала з автоматниками в офіс і заарештувала інших чоловіків. В офісі розтрощили все, що могли, комп’ютери побили, радіостанції забрали. Жінок відпустили, але перед цим позабирали в них гроші. Я не знаю, чи була це співпраця із сепаратистами, чи міліція залякана і тому — бездіяльна. І це трапилося через кілька годин після того, як завершилися наші переговори з представниками ДНР про передачу гуманітарної допомоги в регіони, де йдуть бойові дії. Можливо, ДНР не контролює ситуацію у Донецьку. Може, це були і не їхні люди.
В усякому разі, затриманим волонтерам трохи перепало. Їх утримували в підвальних приміщеннях. Судячи з того, що з вікон цих приміщень було видно будинок обласної адміністрації, це було десь поруч. Одного донецького волонтера побили так, що зараз він перебуває у лікарні. І це було його перше чергування як добровольця бригади першої допомоги. Ще один потерпілий від госпіталізації відмовився, хоча медики виявили у нього струс мозку і забиття обличчя. Волонтерам погрожували, що їх уб’ють. І це при тому, що парамедики-добровольці, перебуваючи в Донецькому регіоні, надавали допомогу як прихильникам єдиної України, так і сепаратистам, федералістам і солдатам внутрішніх військ.
Тарас Логінов розповідає, що на хлопців морально тиснули, ставили на коліна, аж шість разів знімали одяг, зв’язували руки так, що вони ставали синіми. А як аргументи, чому вкрали машини Червоного Хреста, висували різноманітні версії: нібито вони нашпиговані апаратурою для підслуховування переговорів сепаратистів або ж, що саме на цих автівках викрадали представників ДНР, що вони використовуються для перевезення зброї та вибухівки. Однак навіть попри це автомобілі все одно вкрали.
— Формально обласне представництво Червоного Хреста працює, але не в тому обсязі, як раніше. Це потужний удар по обласній організацій. Також припинив роботу загін першої медичної допомоги. Була попередня домовленість про гуманітарну допомогу в Маріуполь та Слов’янськ — тепер немає кому це робити. А ми збиралися передати туди та в інші регіони, де триває напружена ситуація, повні комплекти обладнання, медикаменти, — додає Тарас Логінов.
Це вже друга прецедентна ситуація, що трапляється з українським Товариством Червоного Хреста. Перша була пов’язана із захопленням регіональних відділень у Криму: там усе майно, разом із працівниками, незаконно підпорядкувало собі російське товариство ЧХ. Тепер — Донецьк. Із розповідей працівників Червоного Хреста стає зрозумілим, що ситуація в регіоні дуже неспокійна і практично ніким не контрольована.
— Така ситуація є прецедентною, бо ті, хто захоплював установи, діяли разом із міліціонерами. Всім було байдуже до дотримання норм міжнародного права, і до того, що була відчужена гуманітарна допомога Німецького Червоного Хреста. Зі свого боку Міжнародний Комітет Червоного Хреста зробив належну заяву, а президент Товариства Червоного Хреста України звернувся із вимогою шанобливого ставлення до емблеми Червоного Хреста. Часто вона є єдиним захистом тих, хто працює в зонах конфлікту. Але що далі? Хто керує процесом і до кого звертатися щодо гарантування безпеки волонтерів та гуманітарних вантажів? Адже їм (сепаратистам, бойовикам. — Ред.) закони не писані, — говорить завідувач відділу інформації Національного комітету Товариства Червоного Хреста України Віктор Щербанюк.
Тепер Товариство Червоного Хреста через ЗМІ звертається до самопроголошених керівників так званої ДНР — розслідувати цю справу і повернути викрадене майно, щоб відновити програми допомоги на Донеччині та Луганщині.