Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Дітям мобілізованих — більше захисту

Правозахисники розробили проект закону, який забороняє брати до армії чоловіків, які утримують понад троє дітей до 18 років
27 червня, 12:55

На гарячу телефонну лінію Міжнародного жіночого правозахисного центру «Ла Страда-Україна» останнім часом звертаються за підтримкою багато жінок, чоловіків яких мобілізували і їм доводиться самостійно утримувати троє і більше дітей. Нинішній Закон «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» передбачає, що відстрочку від призову на військову службу можуть отримати чоловіки, на утриманні яких перебуває п’ятеро і більше дітей віком до 16 років. Тому чимало чоловіків, котрі зараз опинилися на сході, справді мусили лишити свої багатодітні родини, щоб виконувати військовий обов’язок. Експерти зазначають, що часто це стосується родин, де троє-четверо маленьких діток, мама доглядає малечу і не має змоги працювати.

Аби захистити таку категорію родин, експерти центру «Ла Страда-Україна» підготували законопроект, який передбачає внесення змін до Закону «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Правозахисники пропонують не брати до армії батьків, у яких понад троє дітей, а не п’ятеро (це стосується і чоловіків, і жінок). Інша зміна стосується дитячого віку. На думку юристів, доречно збільшити його із 16 до 18 років, бо саме в цей час діти здобувають середню освіту, і в міжнародному законодавстві, зокрема Конвенції ООН про права дітей, вказано, що дитина — це особа віком саме до 18 років.

— Такі проблеми в нашому законодавстві не врегульовано належно.  Але практика показала, що вирішувати їх треба. До нас звернулася дружина мобілізованого із Харківської області і розповіла, що вдома лишилися четверо дітей, найстаршому — 9 років, найменшому — 10 місяців. Діти хворіють, немає коштів на їхнє лікування, будинок без газу, тому опалюють та готують їсти на дровах. Ми звернулися до Харківської облдержадміністрації та прикордонної служби, куди було мобілізовано цього чоловіка, і нам пояснили, що ця проблема регулюється статтею 23-ю закону про мобілізацію, згідно з якою ніяких поступок ця родина отримати не може. І таких родин багато, до нас звернулися десятки таких дружин, але ж телефонують не всі. А це людські долі, і важливо, які держава візьме на себе зобов’язання за їхнє майбутнє, — говорить президент правозахисного центру Катерина Левченко.

У цьому ж законі буде запропоновано ще одну зміну, аби держава не мала права мобілізувати тих, хто утримує одну дитину-інваліда, незалежно від складу сім’ї. Законопроект уже пройшов громадське обговорення, а правозахисники сподіваються, що на наступному сесійному тижні депутати його ухвалять. Разом з тим експерти визнають, що доведеться вносити зміни в інші закони щодо соціального захисту багатодітних родин. Так, пропонують, щоб соціальні служби на час мобілізації брали під опіку такі сім’ї, і наголошують, що має бути більш виважений підхід держави до того, кого саме призивати на військову службу, нехай і в таких надзвичайних умовах. До речі, за даними Міністерства соцполітики, в Україні нараховують 323 тисячі багатодітних родин, з них 248 тисяч мають понад троє дітей, 17 тисяч — понад п’ятеро.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати