Перейти до основного вмісту

«Дворик майстрів» відкрився на Подолі

На виставці можна ознайомитися з українською національною традицією вишивання і сучасними техніками художньої обробки металу, дротарства та емалювання
19 серпня, 16:01
«КОЗАК МАМАЙ» ВИКОНАНИЙ ОЛЕКСАНДРОМ КОВАЛЬЧУКОМ У ТЕХНІЦІ СКУЛЬПТУРИ З ЛИСТОВОЇ МІДІ

Свої роботи представили майстри  — Олександр Ковальчук, Ірина Пастернак і Катерина Черненко, творчість яких нині зберігається не тільки в українських, а й зарубіжних колекціях. Про символіку вишивки розказала львівська письменниця, етнопедагог і журналістка Марія Чумарна. Вона є дослідницею й автором кількох монографій («Вишивка долі», «Код української вишивки» та ін.). Аналізуючи символіку єдності й злагоди в ромбовидному орнаменті килимарства, різноманітні рослинні орнаменти, М. Чумарна пов’язує їх із поняттям національної ідентичності, сакральним зв’язком з елементами природного світу. Рушник, вважає письменниця, має в основі слово «рух», не даремно на всіх наших рушниках зображували двоголову символічну птицю Рух — символ руху і дерево життя. Імперії часто обирали для геральдичного зображення давні символи дуального руху, двоголових птахів, тому що вони базувалися на могутності того, хто володіє часом.

У  контексті перебігу сучасних подій на сході України, письменниця згадала, що у давнину чоловікам, які йшли  на війну, вишивали хустини. Дівчина на дорогу дарувала коханому хустку, що мала геометричну форму квадрата й символізувала чотири сторони світу. А загиблому воякові накривали очі цією хустиною, тоді вона ставала оберегом-супровідником у світ померлих.

Такий важливий аспект як патріотичне виховання, на думку етнопедагога, можна поєднати з інтересом до української вишивки. Орнамент є способом структурування всесвіту, а отже й формування мислення дитини, а Марія Чумарна є автором букварів, які вже залучають систему українських символів вишивки для подачі матеріалу дітям.

Нині жоден із митців не лишається осторонь українських реалій. Наприклад, Олександр Ковальчук, майстер в техніці скульптури з листової міді, обдумує ідеї зі створення робіт на військову тематику: «Мене дуже цікавлять образи козаків Мамаїв — вони уособлюють символ воїна-захисника. Будь-яка робота, створена власноруч, є своєрідним оберегом. Для символу достатньо традиційних образів — шаблі, спису. Якби потрібно було б створити нагороду, орден, чи медаль, варто було б подумати, щоб виглядало, що це наше, національне, тоді воно працюватиме як оберіг».

На виставці представлено оригінальні  роботи Катерини Черненко, створені в техніці дротарство, та Ірини Пастернак — прикраси з емалі на міді, а колекція українських вишиванок різних періодів і територій України не лишила байдужим жодного з відвідувачів!

Фото надані організаторами виставки

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати