Перейти до основного вмісту

Унікальна колекція Донецького ботанічного саду – під загрозою

«Ситуація з цим ботсадом така ж, як і з іншими заповідниками на Донбасі. Держава тут не має жодного впливу...» — еколог
08 жовтня, 09:57
ФОТО З АРХІВУ "ДНЯ"

Через складну ситуацію, викликану бойовими діями на сході України, потерпають і... рослини. Близько восьми тисяч рослин Донецького ботанічного саду протягом трьох місяців утримуються лише на ентузіазмі працівників. Це — одна з кращих колекцій рослин в Україні. Окрім цього, Ботанічний сад має статус національного надбання. На даний момент комплекс не отримує допомоги ні від місцевої, ні від центральної влади, розповідає вчений секретар Донецького ботанічного саду Сергій Приваліхін.

«У цій ситуації ми буквально виживаємо, але Ботанічний сад функціонує. Поки нам не потрібно було великих коштів, але вже є величезні заборгованості за воду та світло. Газом поки не користуємося, але з кінця жовтня, коли сильно похолодає, можуть початися проблеми. У нас дуже хороша колекція тропічних та субтропічних рослин, яка нараховує близько трьох тисяч видів. Якщо температура впаде до нуля, а тим більше стане мінусовою, то ця колекція, яка збиралася протягом 50 років, просто загине. Зарплати ми не виплачуємо, але якщо люди ще можуть якось виживати, то рослинам не поясниш, що немає світла, чи води, чи газу», — говорить Приваліхін. За його словами, найближчим часом керівництво Ботанічного саду планує звернутися по допомогу до влади на усіх рівнях, до волонтерських організацій та міжнародних структур, таких як ООН та ЮНЕСКО.

Сьогодні Донецький ботанічний сад відкритий для відвідувачів, але їх не так багато, що зрозуміло — в місті ведуться бойові дії. Приваліхін пояснює, багато людей узагалі бояться гуляти містом. У цей період розцвітають айстри та хризантеми, тому минулими роками в саду не було відбою від охочих побачити таку красу. Зараз же буває два-три відвідувачі за день, а є дні, у які зовсім ніхто не приходить до ботсаду. Хоча минулого тижня приїжджали фотографуватися молодята. Це перший такий випадок за останні три місяці.

«Ситуація з ботанічним садом така ж, як і з заповідниками на Донеччині та Луганщині. Держава тут жодного впливу не має. Ніхто не в змозі туди поїхати чи хоча б передати необхідну допомогу. Я не знаю, якою має бути допомога держави в цьому питанні. Особисто я не бачу поки шляхів його вирішення, — говорить Олексій Василюк, заступник голови Національного екологічного центру України. — Щодо заповідників, то адміністрації зруйновано, все викрадено і пішло на потреби так званих ДНР та ЛНР. Єдине, що нас радує, ми змогли евакуювати наукових співробітників Луганського заповідника, оскільки всіх їх «керівництво» «ЛНР» назвало «правим сектором» та оголосило в розшук за винагороду...»

За словами Олексія Василюка, для ботанічного саду тенденції, які зараз відбуваються, є руйнівними, але йому здається, що адміністрації вдасться врятувати частину рослин. «Те, що зараз відбувається катастрофа для людини, натомість для природи такі тенденції досить позитивні. Вони сприяють зменшенню промислового тиску. В далекоглядній перспективі частка природи на Донбасі суттєво зросте. Є підстави вважати, що значна частина Донбасу в найближчі роки не матиме господарського використання, тому він може стати природною перлиною, якою стала зараз територія навколо Чорнобиля», — підсумовує еколог.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати