«Зрівняти шанси на полі бою»
Американський генерал Мартін Демпсі виступає за надання Україні летальної зброї. Коли ж на це нарешті зважиться президент Барак Обама?![](/sites/default/files/main/articles/05032015/1ato.jpg)
Позавчора увечері президент США Барак Обама оголосив про продовження на один рік терміну дії низки санкцій, запроваджених 6 березня 2014 року проти Росії у зв’язку із ситуацією в Україні. Нагадаємо, що минулого року Обама ще тричі вводив додаткові кроки у зв’язку з окупацією Росією Криму та іншими діями російської влади проти України: 16 і 20 березня, а також 19 грудня.
Цього ж для президент США Барак Обама і лідери країн ЄС домовилися про розширення санкцій проти Росії у разі, якщо Мінські угоди не виконуватимуться на сході України і проросійські сепаратисти почнуть наступ.
Як багато експертів очікували, санкції, які не торкнулися головного джерела надходження російської валюти — газовий та нафтовий сектор, не вплинули на президента РФ Володимира Путіна, щоб той відмовився від своєї авантюри в Україні. А очікувати жорсткіших і руйнівних санкцій з боку ЄС не доводиться, бо в Кремля є чимало друзів у ЄС, які уклали з Росією вигідні угоди на постачання енергоресурсів чи будівництво АЕС або ж отримали вигідні позики, і які можуть заблокувати ухвалення нових обмежувальних заходів.
Отже, експерти давно наполягають на тому, що зрівняти військові шанси України у протистоянні з Росією може лише надання летальної зброї українській армії. Розрахунок не в тому, що Україна переможе Росію на полі бою, а що через поставки смертоносної зброї російські війська зазнають на порядки більших втрат, що спричинить невдоволення у самій Росії, масові протести проти війни і зрештою змусить існуючий режим змінити свою політику щодо України.
Досі противники поставки озброєнь в Європі та в США заявляли, що поставки озброєнь лише посилять конфлікт — російське втручання — а отже, це призведе до більших жертв. Але з іншого боку така тактика — ставка на дипломатичне вирішення конфлікту на Донбасі — на чому наполягала Ангела Меркель і це підтримав Барак Обама так і не привела до бажаного результату. Більше того, підтримувані Росією бойовики не виконували ні Мінських домовленостей від 6 вересня, ні Мінських домовленостей від 13 лютого, постійно атакували українську армію, захоплювали нові території.
Схоже, що принаймні в США все більше американських експертів та високопоставлених осіб приходять до висновку, що Україні необхідно все-таки поставити летальну зброю. Останнім свідченням руху у цьому напрямі стало слухання у сенатському комітеті зі збройних сил, на якому позавчора увечері розглядався проект оборонного бюджету на 2016 рік.
Голова об’єднаного комітету начальників штабів збройних сил США генерал Мартін Демпсі зокрема зазначив: «Думаю, що ми повинні розглянути питання надання летальної допомоги. І це питання має розглядатись у контексті наших союзників по НАТО, бо абсолютна мета Путіна розколоти НАТО».
Як зазначає видання The Washington Post, Демпсі вперше публічно підтримав розгляд цього питання. «Брак у певних озброєннях українських збройних сил ставить їх у невигідне становище, тому, я вважаю, що ми повинні розглянути можливості для надання таких озброєнь, щоб обидві сторони могли змагатися у рівних умовах», — наголосив генерал. Водночас він не сказав, які озброєння можуть надати Сполучені Штати.
Демпсі також розповів сенаторам, що на сході України перебуває 12 тис. російських солдатів, які підтримують сепаратистів. Генерал також зазначив, що близькість України з таким великим сусідом зробила її вразливою ціллю. «Якщо Росія захоче окупувати Україну, вона це може зробити», — зазначив Демпсі.
Такі побоювання, як зазначає видання, змушує все більшу кількість діючих та колишніх американських високопосадовців закликати Обаму добре подумати про надання зброї Україні, яка також переживає великі економічні труднощі.
Минулого тижня директор національної розвідки Джеймс Клеппер-молодший також заявив, що виступає за озброєння української армії, хоча такий крок може спровокувати Путіна. І новий глава Пентагону Еш Картер заявив на слуханнях минулого тижня, що він схильний щодо надання озброєння українським збройним силам.
Як прокоментували «Дню» американські експерти у Вашингтоні, єдиним опонентом щодо надання зброї в адміністрації президента є радник з питань безпеки Сюзан Райс. Для неї, відзначив старший науковий співробітник ради американської зовнішньої політики Стівен Бланк, Україна не така важлива як «Ісламська держава» («ІД») та поширення зброї масового знищення. «Цілком можливо, що в адміністрації сподіваються з часом відновити переговори з Росією щодо Ірану та «ІД». Вони Путіна бояться більше, ніж Путін їх», — сказав експерт.
Він також розкритикував побоювання адміністрації, що поставка Україні озброєння спровокує ескалацію Путіна. «Путін і так ескалує, бо немає опору Заходу. Путін більше боїться третьої світової війни і його тактика полягає у залякуванні Європи. Ми повинні посилити НАТО, збільшити видатки на оборону, виробити ефективну стратегію інформаційної війни, збільшити санкції і тоді переможемо», — наголосив Бланк.
Директор Інституту Маккейна за міжнародне лідерство Девід Крамер вважає, що, крім допомоги Україні зброєю, їй потрібна економічна допомога. «Не думаю, що в країні буде стабільність, якщо частина України буде під загрозою війни, у чому якраз зацікавлений Путін», — сказав експерт.
За його словами, пріоритетом для Обами має стати забезпечення територіальної цілісності України, а Путін має покинути країну. «Санкції мають діяти, і не можна говорити про пом’якшення санкцій, бо це пом’якшує їхню дію і фактично тим самим ми демонструємо брак рішучості. Треба шукати механізми чи якісь засоби, щоб змусити Обаму ухвалити рішення про надання Україні летальної зброї для оборони», — наголосив Крамер.
До речі, одним із позитивних ознак зміни політики адміністрації можна вважати відправку в Україну шістьох взводів і трьох штабних структур батальйонного рівня 173 повітряно-десантної бригади, щоб розпочати навчання з оборони українських збройних сил, які досі перебувають під атаками підтримуваних Росією військових підрозділів на сході України.
«ІНСТРУКТОРИ ТА ЗБРОЯ — ЦЕ САМЕ ТЕ, ЩО ПОВИННО СТРИМАТИ ПУТІНА...»
Володимир ОГРИЗКО, екс-міністр закордонних справ України:
— Я дуже сподіваюся на те, що вчорашні заяви, які мали місце у зв’язку з військовими аспектами на слуханнях у сенатському комітеті зі збройних справ, і сьогоднішні політичні висновки на слуханнях по Україні повинні все-таки дати результат. Я сподіваюсь, що адміністрація Обами дослухається до голосу народу, який висловлюють конгресмени і сенатори, і перейде до практичних дій. Бо аналіз усього того, що відбувається, попри всі заяви про припинення вогню, насправді є фейком. Те, що російські війська влаштовують так звані каруселі, коли вдень відводять, а в ночі повертають війська, свідчить про те, що жодним чином вони не збираються виконувати взяті на себе зобов’язання. Тому адміністрація повинна нарешті прийняти серйозне і важливе рішення, і це буде сигналом для інших партнерів по НАТО. І саме в такому випадку ми зможемо, нарешті, забезпечити українську армію на цьому етапі всім необхідним оборонним озброєнням.
Очевидно, що Україна не збирається брати Ростов чи Таганрог, а захистити свої землі ми зобов’язані. А Сполучені Штати Америки зокрема й як гарант нашої територіальної цілісності мають у цьому відіграти вирішальну роль.
— До речі, багато американських експертів, з якими я спілкувався у Вашингтоні, говорили, що Україні мали б у першу чергу надати озброєння країни колишнього соціалістичного табору, зокрема, Румунія, Польща та Словаччина. Адже у порівнянні з американським озброєнням українці його можуть одразу застосовувати. Чому цього не відбувається тим паче, після того, як Румунія і Польща заявили, що відчувають загрозу від реваншистської Росії?
— Мені здається, тут важливим є політичний сигнал і інші члени цього Альянсу чекають на нього від Сполучених Штатів Америки. Для всіх очевидно, що лідируючу роль тут мають відігравати і відіграють саме США і Великобританія. І якщо ці дві країни зроблять перші кроки і поставлять бодай якісь символічні за кількістю озброєння, це буде сигналом для інших, щоб іти далі. Думаю, що у цьому головна причина певної стриманості з боку інших партнерів по НАТО.
— Як ви прокоментували б повідомлення про відправку американських інструкторів?
— Усе це важливо. Як і те, що британці відправляють спеціалістів. Це надзвичайно правильно, тому що вони мають рацію, коли говорять, що системами з найновішим і найсучаснішим озброєнням треба вміти користуватись. Отже, слід провести відповідні тренінги, навчання. І це єдине, що треба робити максимально швидко і не розтягувати на місяці.
— А чи стане стримуючим фактором для Путіна, прибуття американських інструкторів і заяви Демпсі про необхідність надання Україні летальної зброї?
— Це може стати початком стримуючого фактору, бо самі по собі названі вами структури це замало, потрібна зброя. Отже, інструктори та зброя це саме те, що повинно якнайменше стримати Путіна і не стимулювати ті речі, які, на жаль, сьогодні продовжують відбуватися на окупованій території Донбасу.