Відновлено роботу спеціальної слідчої групи
Учора Україна відзначила День боротьби за права кримськотатарського народу — 71-ту річницю депортації кримських татар 18 травня![](/sites/default/files/main/articles/19052015/5chubarov.jpg)
У цей день 1944 року під покривом ночі було проведено таємну спецоперацію НКВД щодо вислання 180 тисяч кримських татар з території півострова. У результаті нелюдських умов перевезення 46,2% депортованих загинуло.
Із нагоди цієї трагічної дати вчора в Національній опері України відбувся вечір-реквієм за участю Президента України Петра Порошенка, прем’єр-міністра Арсенія Яценюка, голови Меджлісу кримськотатарського народу Рефата Чубарова, Верховного комісара ОБСЄ з питань національних меншин Торс Астрід та представлено виставу «Ми повернемося».
До Дня боротьби за права кримськотатарського народу голова СБУ Валентин Наливайченко під час учорашнього брифінгу передав народному депутатові України, голові меджлісу Рефату Чубарову, архівні матеріали справ щодо 19 кримських татар, яких було піддано тортурам НКВД. Він також розповів, що спецгрупа СБУ, яку було створено 2009 року для розслідування депортації кримських татар, працювала в Криму, але потім призупинила свою діяльність. «Нашим спільним рішенням відновлено роботу спеціальної слідчої групи з розслідування злочинів проти людяності за фактом депортації кримських татар. Таку роботу відновлено зараз в СБУ, найближчим часом буде прийматися слідче рішення», — розповів Наливайченко.
Чубаров у відповідь подякував голові СБУ і нагадав про торішню окупацію Криму Росією та продовження утисків прав кримськотатарського народу окупаційною владою на території півострова: «Сьогодні по всьому Криму заборонено майже всі масові меморіальні заходи, оскільки у зв’язку з підходом офіційної російської влади, зокрема на нашій окупованій території, люди не мають права озиратися назад». Голова меджлісу також озвучив число кримських татар, яким знову довелося покинути півострів через окупацію та утиски. «Вважається, що 20 тисяч людей покинули Кримський півострів, із них десь половина — кримські татари», — зазначив Рефат Чубаров.
Щодо обмежень прав кримських татар на території окупованого Криму, відповідну заяву зробив також меджліс кримськотатарського народу: «Повсюдна заборона в проведенні кримськими татарами в Криму традиційних траурних мітингів і маніфестацій, присвячених пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу, має на меті знищення історичної пам’яті кримських татар, виправдання злочинів сталінізму і комуністичного режиму СРСР».