Перейти до основного вмісту

Мистецтво славити сонце

У Музеї сучасного мистецтва України — літня виставка
09 липня, 16:38
АДОЛЬФ ЛОЗА. «ДІТИ РИБАЛОК»

Пишноті безтурботних літніх днів наші художники присвятили багато цікавих та яскравих творів, з цієї різноманітності куратори Музею сучасного мистецтва України підготували спеціальну експозицію на літню тематику: три зали живопису, де представлено твори 70 вітчизняних майстрів  ХХ й початку ХХI  століття.

Експозицію побудовано як калейдоскоп найрозкішнішої і  найщедрішої  пори року, періоду несподіваних романів і нових пригод. Картини дарують глядачам  зустріч із сонцем, пляжем та купальницями,  і ми разом з авторам полотен починаємо день за чашкою парного молока, а закінчуємо в бузкових сутінках, під співи цикад.  Музейники запевняють, що завтрашній день не буде схожий на сьогоднішній, літнє сонце дає можливість розбудити нашу увагу, розворушити почуття, що дрімають, і відігріти замерзлу душу. Тріумф літнього пробудження звучить у найрізноманітнішій тональності: «Смак літа» демонструє  реалістичний живопис («На етюдах» Петра Сльоти) й абстрактні композиції («Аква-vita» Олександри Прахової), дитячий портрет («Парне молоко»  Ірини Герасимової) та оголену натуру («Купальниця №3» Тетяни Гершуні),  й усі ці фрагменти щастя об’єднує сонце: сліпуче, радісне, вічне... і по-літньому спекотне!

МИХАЙЛО АНТОНЧИК. «РИБАЧОК»

В основі  експозиції  звичайно ж пейзажі. Надзвичайно сильне враження справляє велике полотно Валерії Трубіної — чудовий Blue piers («Блакитний пірс»),  написаний  ілюзорно-переконливо, тут саме сонце зазирнуло до зали  у вигляді тремтливої пунктирної золотої доріжки на блакитній поверхні води. Художниця закінчила Київський державний художній інститут, була учасницею відомої групи «Паризька комуна», останніми роками живе за межами України — проте її арт-проекти відбуваються у Києві, живопис Трубіної зберігається в Музеї сучасного мистецтва України, фондах Національного художнього музею і в багатьох  приватних колекціях. Тема водяного простору розкрита і в абстрактній роботі «Аква-vita» життєрадісною палітрою чистих кольорів. Представниця відомої династії Олександра Прахова  (її предки — історики мистецтва й художники, залишили вагомий внесок в українській  культурній спадщині) створила  Гімн Літу сміливо, широко і яскраво. Колорит «Аква-vita» чудово поєднується з «Пляжем» Ільдана Яхіна, проте  в його творі літній мотив заявлено як цілком конкретне місце дії.

Цю тему широко представляють багато інших учасників виставки: вода й сонце стали лейтмотивом десятків полотен, велика частина яких реалістично звеличує  всю красу літнього відпочинку. Азовське море дивиться на глядачів з картини Льва Ходченка («Дача рибалки»),  невеликий катерок під літнім тентом готується прийняти мандрівників на картині «Полудень» Євгена Гордійця, а на картині Петра Лебединця безтурботна купальниця сміливо лягає на спину, довірившись морській хвилі.

Мінорний акорд до виставкового настрою додає пейзаж  «Літо» Михайла Дерегуса,  із віддзеркаленням  плакучих верб в озерній воді, й човном з відпочивальниками, який щойно причалив. Колірне рішення полотна є дуже вишуканим — милуючись ним, глядач відпочиває від південного буяння, насолоджуючись тишею і спокоєм. Михайло Дергус закінчив Харківський художній інститут і пройшов шлях від керівника майстерні графіки до професора Української Академії мистецтв, він був лауреатом декількох державних премій, а сьогодні найталановитішим українським художникам вручають премію названу на його  честь.

Уся виставка цікава як діалог молодих авторів, що розкрили свій талант у незалежній Україні, та класиків українського живопису післявоєнного періоду: кожне покоління пропонує свій оригінальний погляд і свої авторські методи його втілення.

Виставка «Смак літа» триває до 5 серпня, вхід для усіх відвідувачів безплатний, музей працює з 11.00 до 19.00, понеділок — вихідний.

Фото картин надано музеєм.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати