У Львові розпочали реконструкцію руїн синагоги "Золота роза"

На консервацію та реставрацію цієї цінної пам'ятки єврейської культурної спадщини у Львові кінця ХVI століття, яка була зруйнована 1943 року, в міському бюджеті передбачено близько 800 тис. грн. За словами начальника управління охорони історичного середовища Львівської міської ради Лілії Онищенко, збереглася тільки північна та західна стіни "Золотої рози" у фрагментах, також – основний вхід. "Деякі роботи тут були проведені в 1970-х роках: синагога була законсервована в такому вигляді, щоб можна було її експонувати, стіни були закриті дахом, але від того часу вона значно знищилася", – зазначає Онищенко.
Реставратори наголошують, що не здійснюватимуть жодних радикальних заходів. "Залишки комплексу будуть зміцнені, відреставровані, щоби показувати туристам", – розповідає директор ПАТ "Львів-Реставрація" Ярослав Пащак. Крім того, буде зроблено водовідведення дощових вод, замінена каналізація.
Роботи планують завершити до кінця жовтня. Тоді паркан буде прибраний, і гості Львова, прийшовши за адресою вул. Федорова, 27, зможуть роздивлятися фрагменти готичних арок.
"Також проводитимуться археологічні роботи, але матимуть вони споглядальний характер і в тих місцях, де необхідно буде проводити аварійні роботи з підсилення решток синагоги, будуть закладатися шурфи, щоб в тому місці будівельники могли зробити свої конструкції", – додає керівник Рятівної археологічної служби Інституту археології НАНУ Олег Осаульчук. Щодо наукових досліджень всієї території, то вони потребують значного фінансування. "Площа ансамблю "Золотої рози" є величезна, і роботи можуть тривати роками, – тлумачить фахівець. – Тому археологія тут буде локальна. Сподіваємося, що навіть в тих місцях, де будуть закладені археологічні шурфи, отримаємо достатньо інформації, щоб проявити всю історію забудови єврейської дільниці".
Тетяна КОЗИРЄВА, Львів, Фото Олександра МАЗУРЕНКА.