Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Чи вдасться відстояти український Днiпропетровськ?

Експерт: «За великим рахунком — боротьба на місцевих виборах відбуватиметься між новою Україною та реінкарнацією попереднього режиму»
27 жовтня, 19:20
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Принципове протистояння на місцевих виборах переміщується з Глухова в Дніпропетровськ. Точніше — боротьба в Дніпрі нікуди не зникла, просто вона вийшла на фінішну пряму, набувши гострої форми. Нагадаємо, увага «Дня», який перший забив на сполох з приводу неприпустимих фактів порушень виборчої кампанії в Глухові на Сумщині, коли Мішелю Терещенкові місцева влада не давала проводити зустрічі в приміщеннях, які побудували його предки, і подальші резонансні статті нашого видання про ситуацію в місті, створила ажіотаж довкола виборів. У результаті, кумулятивний ефект роботи команди Терещенка і підвищена увага українських і міжнародних організацій, дозволила представникові українського аристократичного роду тріумфально перемогти чинного міського голову, кандидата від «Волі народу» і фактичного ставленика Андрія Деркача — Юрія Бурлаку.

Тепер центром уваги на виборах має стати Дніпропетровськ. Тут найгостріше проявилися всі хвороби постмайданної України. Попри те, що саме «дніпропетровська команда» Ігоря Коломойського півтора роки тому зупинила російську агресію в регіоні, потім її було усунуто від управління містом і областю, а сьогодні на виборах проти кандидата від «УКРОПу» на пост міського голови Бориса Філатова фактично об’єдналися всі протиборчі сили. Як показала виборча кампанія, найбільшою проблемою став фактичний тандем влади з представником «Опозиційного блоку» Олександром Вілкулом. Ставка останнього — колишні виборці регіоналів, більшість із яких проросійськи налаштовані громадяни, адмінресурс, місцеві ЗМІ, підкуп виборців... Ставка Філатова — патріотично налаштовані виборці, попередні заслуги і особисті зустрічі з дніпропетровцями.

Результати першого туру виборів у місті підтвердили лідерські позиції двох фаворитів. Згідно з ними розрив між Вілкулом та Філатовим всього лишень 2 відсотки. «Хочу зазначити, що це попередні результати. Також до Дніпропетровської міськради проходять п’ять політичних сил: «Опозиційний блок» (30%), «УКРОП» (25%), «Громадська сила» (8,8%), «Солідарність» (7,4%), «Самопоміч» (5,9%)», — розповів на прес-конференції голова місцевого відділення Всеукраїнської громадської організації «Комітет виборців України» Станіслав Жолудєв.

У Дніпропетровську оприлюднили попередні результати виборів. Згідно з ними, між лідерами виборчих перегонів за пост міського голови Олександром Вілкулом і Борисом Філатовим є лише 2 відсотки розриву. «Хочу зазначити, що це попередні результати. До Дніпропетровської міськради проходить п’ять політичних сил: «Опозиційний блок» (30%), «УКРОП» (25%), «Громадська сила» (8,8%), «Солідарність» (7,4%), «Самопоміч» (5,9%)», — розповів на прес-конференції голова місцевого відділення Всеукраїнської громадської організації «Комітет виборців України» Станіслав Жолудєв.

«Лідери партій, яким виборці віддали більшість голосів, — Олександр Вілкул і Борис Філатов — упевнено вийшли в другий тур виборів міського голови. Зараз розрив між ними мінімальний: Вілкул набрав 37,52% голосів, Філатов 35,34%», — повідомив Жолудєв. Тим часом ці цифри ставлять під сумнів прихильники Бориса Філатова. «Інформація не відповідає дійсності хоча б тому, що в місті Дніпропетровську по Жовтневому, Бабушкінському і Ленінському районах не здано в ТВК відомості про результати в цілому 47 дільниць. Як повідомляють спостерігачі, у місті їх майже 100. На всіх, за дивним збігом обставин, перемога Філатова становить від 5 до 10%», — заявив редактор газети «Дніпроград» Тимофій Желдак.

У середу комісії у низці районів взагалі оголосили перерву в роботі до полудня. «У Дніпропетровську дільничні виборчі комісії уповільнюють подачу протоколів і підрахунок голосів, щоб не визнати перевагу лідера політичної партії «УКРОП» Бориса Філатова на виборах мера», — вважає народний депутат України Андрій Денисенко, який стежить за ходом підрахунку голосів у міській ТВК. У будівлі облради, куди було перенесено міський виборчком, зібралась величезна черга: представники районних комісій намагаються передати протоколи. У нелюдських умовах, без можливості сісти і відпочити люди простоюють годинами. Це технологія маніпуляції й умисного затягування часу. Вони роблять усе, щоб задіяти технологію фальсифікації — корекції результатів голосування через уточнення протоколів. Наша команда, як і решта представників патріотичних сил Дніпропетровська, має достатньо сил і підтримку дніпрян, щоб зупинити спотворення волевиявлення», — говорить Денисенко.

КАРТИНА В МІСТАХ ОБЛАСТІ

У містах Дніпропетровської області картина ще більш строката. За попередніми даними, до Криворізької міськради проходить сім партій: «Опозиційний блок» (42,75%), «УКРОП» (12,31%), «Самопоміч» (9,44%)», «Солідарність» (8,1%), Радикальна партія Олега Ляшка (7,44%), «Батьківщина» (7,13%), «Сила людей» (5,7%). Мером Кривого Рога знову може стати Юрій Вілкул — батько лідера «Опозиційного блоку». Причому не виключено, що в один тур.

У Дніпродзержинській міськраді буде одразу 9 партій: «Опозиційний блок» (23%), «УКРОП» (13,54%), «Солідарність» (10,72%), «Батьківщина 9,02%», «Народний контроль» (8,16%), «Відродження» (7,52%), «Наш край» (6,37%), «Самопоміч» (5,92%), «Свобода» (5,39%). На батьківщині Брежнєва, найімовірніше, відбудеться другий тур між кандидатами на пост міського голови від партії «Солідарність» Андрієм Білоусовим (33,03%) і «укропівцем» Євгеном Найдою (12,97%).

У Жовтих Водах другого туру виборів законом не передбачено, тому за результатами виборів міським головою стане представник партії «УКРОП» Володимир Абрамов, він набрав 48,7% голосів виборців. До міськради Жовтих Вод проходить «УКРОП» (27%), «Опозиційний блок» (18,5%), «Відродження» (12,41%), «Радикальна партія Олега Ляшка» (10,64%), «Батьківщина» (10,03%), «Солідарність» (9,99%).

Непроста ситуація склалась у Павлограді, де розстановка політичних сил у міськраду поки що не зрозуміла, зате вже відомі фаворити перегонів на пост міського голови: кандидати від «Опоблоку» Анатолій Вершина (30%) і від «УКРОПу» Євген Терехов (20%). Проте другий тур там може й не відбутися. Як повідомив «Дню» Євген Терехов, ЦВК готується ухвалити рішення «про відмову від проведення в Павлограді другого туру виборів мера на користь кандидата від «Опозиційного блоку» Анатолія Вершини». За його словами, несподівано виявилося, що кількість виборців у Павлограді менша, ніж 90 тисяч осіб, і за законом вибори міського голови мають проходити в один тур. «Злодії і брехуни бояться пускати нас до людей, бояться правди! Майбутнє нашої країни залежить від вас! Я не зраджу людської довіри, з вами завжди йтиму до нашої спільної перемоги! З нами Бог, за нами — Україна!», — емоційно звернувся до своїх виборців у мережі Фейсбук Євген Терехов, ветеран АТО з позивним «Титановий» Джексон.

«БЕЗ КОНТРОЛЮ В ПЕРЕПИСАНОМУ ПРОТОКОЛІ МОЖНА НАПИСАТИ ВСЕ ЩО ЗАВГОДНО»

У Комітеті виборців України зазначають, що явка на Дніпропетровщині виявилася вищою, ніж на минулих парламентських виборах, хоча область — наприкінці списку, якщо порівнювати із загальноукраїнськими показниками. У Дніпропетровську на дільниці прийшло 43-44% виборців. «Для мене стала здивуванням низька явка по Кривому Рогу — 37%. Це дуже дивна тенденція, адже зазвичай Кривий Ріг показує вищу явку, ніж Дніпропетровськ», — коментує Жолудєв. Представника КВУ дивує й велика кількість так званих уточнених протоколів. Первинні протоколи відправляють на уточнення до дільничних комісій. Звичайна їх кількість не перевищує 10-15%, зараз нібито доходить до 80%. «Не може в Дніпропетровську цей показник бути настільки вищим. Це загроза можливих фальсифікацій і махінацій, адже бюлетені не перераховують, а просто переписують протоколи. Дільничні комісії повинні повернутися на ділянку, де є секретар комісії з печаткою, зібрати всіх членів комісії, провести засідання і начисто переписати протокол. Без відповідного контролю в цьому переписаному протоколі можна написати все що завгодно», — вважає Жолудєв. На його думку, все це може спричинити можливі судові розгляди як на окремих виборчих дільницях, так і в окремих територіальних комісіях. «Це бомба сповільненої дії», — говорить він. У КВУ вважають, що офіційні дані щодо виборів у міськради Дніпропетровська і Кривого Рогу стануть відомі через один-два дні, а дані щодо виборів в облраду — десь до п’ятниці.

«СІМЕЙНИЙ ПІДРЯД» КУЧМИ ЗВОДИТЬ РАХУНКИ З КОМАНДОЮ КОЛОМОЙСЬКОГО?

Необхідно зазначити, що боротьба за владу в регіоні протікає дуже гостро — особливо за ключову посаду міського голови Дніпропетровська. Напередодні дня голосування невідомими було побито одного з кандидатів, ветерана АТО Юрія Помазана, який виступав із публічними викриттями. Невідомі напали на нього біля під’їзду. Із синцями й переломами кісток обличчя його було доправлено в стані середньої тяжкості до обласної лікарні ім. Мечникова, де лікуються його бойові побратими. Учасників виборів стривожила ще одна обставина — за кілька днів до голосування до складу міського тервиборчкому несподівано внесли зміни. Головою комісії знову стала Валентина Панкулич, із якою було пов’язано чимало скандалів під час колишніх виборів. Представники низки політичних сил заявили, що вони... не виносили рішень про делегування своїх представників до складу комісії, і навіть звернулися до міліції. Проте тервиборчком працює і підбиває підсумки виборів. Утім, на результати виборів намагалися вплинути з різних сторін.

Незадовго до виборів у місто для освячення храму прибув предстоятель УПЦ Московського патріархату Онуфрій, який нагородив Вілкула церковним орденом. Майже одночасно, під час візиту до Дніпропетровська кандидата від «Опоблоку» підтримав екс-президент України Леонід Кучма, який заявив, що Вілкул «не на словах, а на ділі» прагне допомогти ракетно-космічному «Південмашу». З просторовим зверненням до земляків виступив і його зять — мільярдер Віктор Пінчук, власник трубних заводів. За його словами, Вілкул іде на посаду міського голови Дніпропетровська не для того, щоб заробити, а щоб «служити людям». Видно, «сімейний підряд» вирішив звести старі рахунки з командою Ігоря Коломойського.

На додачу до всього, перед самим голосуванням у місті було запущено резонансну чутку про те, що на виборчих дільницях сидітимуть воєнкоми, які вручать призовникам повістки. Технологічний прийом було явно розраховано на те, щоб відлякати від голосування молодь, яка здебільшого підтримує Бориса Філатова. Проте підступна чутка не спрацювала — кандидат від «УКРОПу» отримав доволі значну підтримку городян, а якщо врахувати складання голосів, поданих за інших кандидатів, то в другому турі голосування шанси Філатова виглядають переконливішими. «У Дніпропетровську фактично триває боротьба між силами старого і нового. Між спробою повернення режиму Януковича і силами демократії, які намагаються встановити нові, європейські правила місцевого самоврядування. За великим рахунком — це й боротьба між сепаратизмом і сильною єдиною Україною. Все інше лише частковості», — говорить «Дню» відомий журналіст Тимофій Желдак.

«Для Дніпропетровська ці вибори вирішують багато що. Зараз головне — не дозволити повернутися режимові Януковича, бо це — віджиле, це — вчорашній день, — вважає волонтер Наталя Макуха. — У першому турі виборів міського голови Дніпропетровська я голосувала не за фаворитів виборчої гонки. Серед кандидатів мені більше подобається один із активістів Євромайдану Вадим Шебанов, який за результатами виборів набрав відносно невелику кількість голосів. Попереду другий тур, в якому з наявних кандидатів підтримуватиму Бориса Філатова».

«Чому я підтримую Бориса Філатова?! — дивується активістка Євромайдану Ольга Дика. — Після того, як було пролито стільки крові, ми не можемо здати Дніпропетровськ реваншистам, регіоналам і сепаратистам. Інакше виходить, що все було марно. Особисто я голосувала і буду голосувати за Бориса Філатова, тому що він людина слова, як і всі люди з їхньої команди. Він ніколи не обіцяє того, що не може зробити -я-то вже це знаю. Крім того, він щиро любить своє рідне місто — Дніпропетровськ. Я впевнена, що з нього вийде хороший мер!».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати