Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Кілька слів про «епатажність»

Як програма про суд над Надією Савченко навіяла мені спогад 1950 року
27 листопада, 13:46
ФОТО REUTERS

Якось на російському телеканалі ТВЦ я дивився інформаційну програму «События» про судове засідання над Надією Савченко. В цей день на засіданні суду Надя наочно продемонструвала присутнім у залі спосіб, в який донецькі сепаратисти схопили її і вивезли на територію Росії, одягнувши на голову великий квітчастий целофановий кульок.

Не приховуючи своїх емоцій, диктор «Событий» вигукнула: «Достала всех своей эпатажностью эта преступница... Двадцать пять лет заключения она заслужила!». І це лунало з уст диктора інформаційної програми, яка передбачає певну нейтральність в освітленні подій дня, з уст жінки, якій Надія Савченко нічого лихого не зробила.

«Мова ненависті» до навколишнього світу проникає сьогодні в найменші шпарини російського буття.

У моїй пам’яті враз зринув далекий 1950 рік. В селі, де я проживав, була лише семирічка, щоб здобути середню освіту приходилося ходити в сусіднє село. Був похмурий осінній ранок, по дорозі, розбитій негодою, попри тини і паркани вервечкою бігли школярі до станції на потяг до Львова, поспішали робітники і службовці, сільські газдині з молоком, сиром і сметаною повагом ішли на невеличкий базарчик, щоб виторгувати якусь копійку.

Аж раптом, до стоячого на узбіччі критого сірим брезентом автомобіля, двоє озброєних військових ведуть людину з мішком на голові.

У ті роки усі від малого до великого знали про арешти і репресії, які чинили «визволителі» в Галичині, але так, наяву побачити людину з мішком на голові, що брела по болоті, мені не доводилось.

В цей день на вулиці і сільських оселях, тільки і було розмов про людину, яку заарештували енкаведисти. Аж на другий день стало відомо, що забрали (саме «забрали», бо слово «заарештували» у нас не вживали) директора сільської школи. Директора моєї школи, фронтовика, що з третього курсу Запорізького педінституту пішов на війну, дійшов до самого Берліна, одержав кілька поранень і десяток орденів і медалей. А вина відставного капітана була в одному, що, будучи керівником середньої школи, не виявив, не вгледів, не доніс куди треба, що одна з вчительок його школи була зв’язковою УПА.

Через місяць нашого директора з тюрми випустили, перевели в завучі школи, а ще через рік він помер. Ні фронтові дороги, ні німецькі кулі і снаряди не здолали, не зламали цього козацького нащадка, Івана Івановича Писаренка. А от мішок на голові й енкаведистські катівні зробили свою страшну справу.

Чи вистоїть козачка Надія Савченко у боротьбі з цією нелюдською силою? Поможи їй, Боже!

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати