Шахтарі без зарплати страйкують
А «великий» і «маленький» міністри живуть у віртуальному світі, і зарплату їм не затримують - профспілковий лідер
Новорічний наступ генерала Мороза загострив ситуацію на ринку вугілля. Але цього разу йтиметься не про склади теплоенергостанцій, що різко спустошуються, а про худі гаманці шахтарів. Прокуратура міста Червонограда Львівської області навіть відкрила кримінальне провадження за невиплату зарплати шахтарям державного підприємства «Львіввугілля». «Йдеться про майже 70 млн грн, які не отримали працівники відокремлених підрозділів державного підприємства «Львіввугілля» за листопад і грудень 2015 року», - зазначається в повідомленні облпрокуратури.
Природно, керівництво «Львіввугілля» обіцяє гірникам виплатити зарплату (не за грудень, а лише за листопад) найближчими днями. А придумали, що робити з боргами шахтарям, в Міненерговугілля. Прес-служба відомства повідомляє, що державні вугледобувні підприємства, на яких є заборгованість по зарплаті, зможуть отримати... не зарплату, а допомогу з держбюджету. Та й то лише після підготовки та узгодження відповідних (не зрозуміло, яких саме) програм... На це, виявляється, в бюджеті передбачено 500 млн грн. «Потрібно в максимально стислі терміни підготувати відповідну документацію», - спантеличує шахтарів прес-служба і запевняє, що робота над цим ведеться з перших днів року.
А департамент вугільно-промислового та торфовидобувного комплексу міністерства нагадує, що кошти на покриття боргів перед працівниками державних шахт, видобуток на яких є збитковим, вже другий рік не фінансуються з прямих дотацій. «Кошти... не фінансуються» - це, безумовно, шедевр, що цілком адекватно ілюструє кадрову політику Міненерговугілля (до неї ми нижче ще повернемося).
Тим часом 2 січня на держпідприємстві «Львіввугілля» застрайкували гірники шахти «Степова», а 4 січня через борги по зарплаті відмовилися спускатися під землю шахтарі «Великомостівської». Як написав у Фейсбуці голова Незалежної профспілки гірників України Михайло Волинець: «Гірникам винні 78% зарплати за листопад і 100% за грудень». За даними Волинця, біля міської організації профспілки зібралися голови всіх первинних організацій і обговорюють питання про підтримку гірників шахт «Степова» та «Великомостівська», які почали стихійні страйки. «Вони, - пише голова шахтарської профспілки, - сподівалися, що їм виділять 480 млн грн на погашення різниці в собівартості і розвиток їхніх підприємств. Але насправді в бюджеті-2016 на ці статті не передбачено жодної копійки. У бюджеті закладено кілька мільйонів гривень на реструктуризацію, тобто закриття шахт. І 500 млн грн на погашення боргів по зарплаті 2015 року».
За підсумками засідання Волинець повідомив: «Немає впевненості у шахтарів, що в січні вона (зарплата) буде виплачуватися так само, як і в лютому. Учора відбулося засідання нашої місцевої організації. Також інша профспілка активізувалася. Ухвалено рішення провести збори на всіх інших шахтах у регіоні, а саме у Львівській області, які повинні визначитися, підтримають страйк чи ні». «Уже ухвалено рішення 12 січня перекривати митні переходи з Польщею. – продовжує Волинець, - для того, щоб привернути увагу не тільки центральних органів влади до того безладу, який склався в паливно-енергетичному комплексі, і бездіяльності міністра Володимира Демчишина разом із командою, а для того, щоб привернути увагу всієї міжнародної громадськості».
Ще до Нового року загострилася ситуація і в «Львівській вугільній компанії», де заборгованість гірникам досягла 20 млн грн. «Коли на підприємство прийшов новий керівник, працівникам до раніше погашених 40% зарплати за червень змогли додати ще 17,5%. Він обіцяв виплатити ще хоча б місячну зарплату, але замість нього там з'явився арбітражний керуючий. Кажуть, що підприємство передають у держвласність, обіцяють до кінця дня видати зарплату за місяць», - пише Волинець.
У Львівських гірників хоч іноді з'являються проблиски надії. А ось їхнім колегам із Донбасу найчастіше вже взагалі нічого не світить. Так, 25 грудня Кабмін, за пропозицією Міненерговугілля, ліквідував шахту «Північна» держпідприємства «Дзержинськвугілля». Коментуючи «Дню» це рішення, Волинець зазначив, що шахта наполовину розбита, оскільки знаходиться майже на межі розмежування. І все одно, за його словами, про гірників треба було б подбати, але там не створено жодних нових робочих місць. «Таким чином наша влада тільки плодить сепаратистів. Якщо на тому боці половина людей вже натерпілася і хотіла б повернутися в Україну, то на цьому 50% співчувають сепаратистам, бо бачать корупцію, безвідповідальність, цинізм».
Керівників енерговугільної галузі профлідер називає «людьми, які живуть у віртуальному світі», і наводить як приклад кадрову політику міністра Володимира Демчишина, який призначив директором департаменту вугільної та торф'яної промисловості Олександра Крука - свого радника на громадських засадах, а за освітою перекладача з німецької мови. «Його нинішня посада це, по суті, «маленький» міністр - колись в Україні було окреме таке відомство», - зазначає Волинець. «Минулого тижня цей «керівник» приїхав на Волинь, а шахтарі його звідти просто вигнали, - обурюється профлідер, - бо він має пряме відношення до закриття шахт Львівсько-Волинського басейну і розстановки «смотрящих», призначення корумпованих директорів. А коли шахтарі приїхали до Києва через борги по зарплаті і стояли під Верховною Радою і міністерством, Демчишин знущально радив профспілкам вести їх пікетувати директорів, яких він же і поставив. Йому зарплату не затримують, а треба б...».
P. S. У Міненерговугілля повідомили, що на виплату заборгованості по зарплаті перед працівниками вугледобувних підприємств за дорученням міністра спрямовано 70 млн грн. Проте джерелом фінансування є не бюджет, а авансові платежі ПАТ «Центренерго» за поставлене, але ще не відфактуроване вугілля. Страйк дав ефект?
Author
Віталій КняжанськийРубрика
Економіка