Фронт проти «Фронту...»
Чи може Кабмін змінитися якісно?![](/sites/default/files/main/articles/02022016/1rada21.jpg)
Паралельно з конституційним процесом, який сьогодні більше нагадує вирішення наслідків російської агресії за рахунок самої України, у владних коридорах не перестають торгуватися за посади. Власне, коли метою є влада заради влади і збагачення, тому все і закінчується Мінськими домовленостями і їх ганебними умовами для України. Війна на наших землях, навіть коли тривали активні бойові дії, на жаль, ніколи не була перешкодою для «договорняків». Пригадаємо події дворічної давнини, коли Кремль почав реалізовувати спецоперацію з анексії і окупації Криму, а в цей час в Києві ділили посади, де головним критерієм був... квотний принцип.
Аналогічну ситуацію ми спостерігали і після дострокових парламентських виборів восени 2014 року, за результатом яких був сформований новий Кабмін з представників різних фракцій. Безумовно, коаліційні уряди формують і на Заході, але наша відмінність в тому, що обирають не кращих, а «своїх». «Думаю, сьогодні немає можливості сформувати уряд не за квотним принципом, — розповідає (що характерно)на умовах анонімності один з народних депутатів від «Блоку Петра Порошенка». — Єдина умова для формування технічного уряду — серйозна загроза і підвищення температури в суспільстві. Вона, можливо, сьогодні не надто низька, але вона в нормі — паніки немає».
ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»
Розмови про ротацію другого Кабміну Яценюка тривають вже кілька місяців. В грудні минулого року виповнилося рік після його призначення. Відповідно постало питання про звіт уряду в парламенті й голосування народними депутатами щодо довіри чи недовіри нинішньому складу Кабміну. Але досі таке голосування не відбулося. Лише в понеділок у Верховній Раді був зареєстрований звіт Кабінету міністрів про виконану в 2015 році роботу. Паралельно в ЗМІ з’явилася інформація про нових кандидатів, які претендують на посади в уряді від БПП.
Відповідне рішення було прийнято в понеділок на засіданні фракції. Згідно з інформацією, голову фракції БПП Юрія Луценка уповноважили озвучити на переговорах з фракціями коаліції прізвища кандидатів: Олексій Гончаренко — міністр охорони здоров’я; Гліб Загорій — керівник Мінекології; Тарас Кутовий — керівник МінАПК; Павло Рябікін — керівник Мінінфраструктури; Віталій Ковальчук — перший віце-прем’єр; Євген Нищук — міністр культури; Ольга Бєлькова — віце-прем’єр з євроінтеграції; Олександр Співаковський — міністр освіти.
«Щодо Загорія на кандидата на посаду міністра екології, то Третьяков хотів свого міністра, ніхто інший, окрім Загорія на цю посаду претендувати не зміг, — розповідає наш співбесідник з БПП. — Зараз він зібрав 70 підписів і його зі скрипом висунули на фракції. Але це попередня інформація і ще мають відбутися консультації. Скоріш за все, якийсь із віце-прем’єрів відійде Ляшку, на що претендує Сергій Рибалко та ін. Що ж до Ковальчука, то в нього з колишнім «УДАРом» немає серйозного конфлікту. Взагалі, він хороший менеджер, і йому довіряє Президент, він може бути головою АП. Проте він є непублічним. Тож в разі чого за нього проголосує колишній «УДАР».
НАРАДА «ПРАВИХ РУК». АНДРІЙ ІВАНЧУК ІЗ «НАРОДНОГО ФРОНТУ» СПІЛКУЄТЬСЯ З ІГОРЕМ КОНОНЕНКОМ ВІД «БЛОКУ ПЕТРА ПОРОШЕНКА». А ГОЛОВІ ФРАКЦІЇ БПП ЮРІЮ ЛУЦЕНКУ — ДО ВІДОМА / ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»
Чи залишиться на посаді прем’єр Яценюк? «Серед озвучених у пресі кандидатур на посаду прем’єра в принципі всі є більш-менш реальними, — каже народний депутат. — Але Турчинов — точно ні. Зараз є проблема: як тільки ми проголосуємо за відставку Яценюка (а за це готова голосувати «Самопоміч», «Батьківщина», частина БПП і частина «Опоблоку»), то за призначення нового прем’єра «Самопоміч» і «Батьківщина» не голосуватимуть, оскільки вони зацікавлені у перевиборах і перезавантаженні. Хоча щодо «Батьківщини», то вони неофіційно хочуть собі якусь впливову посаду. «Самопоміч» голосуватиме проти Кабміну — вони хочуть ставити питання принципово. У них кандидатури Саакашвілі та Садовий».
«Зараз є три варіанти: або змінюється весь Кабмін, окрім Яценюка, або повна зміна Кабміну, не руйнуючи коаліції, або перевибори, — пояснює позицію «Батьківщини» народний депутат, який також побажав залишитися неназваним. — Позиція «Батьківщини» — змінити КМУ разом із Яценюком, в іншому разі ми за перевибори. Для формування нового Кабміну потрібні люди, які не підозрювалися у корупції — будь то технократ або політична фігура».
Отже, правила в українському політикумі не змінюються. А це означає, що ціна розплати за примноження проблем і втрачені шанси для нашої країни зростатиме. Хоча, здавалося, що може вже бути гірше ніж втрачені території та людські життя.
«ЦЕ НЕ ТІ ПИТАННЯ, ЯКІ МАЮТЬ ВИРІШУВАТИСЯ КУЛУАРНО І ЗА КВОТНИМ ПРИНЦИПОМ»
Руслан СИДОРОВИЧ, народний депутат, «Самопоміч»:
— «Самопоміч» не бачить Арсенія Яценюка наступним прем’єром. Коаліція зобов’язана зібратися і прийняти консолідоване рішення — знайти людину, якій можна довірити управління державою і яка отримає необхідний рівень підтримки в парламенті і в суспільстві для впровадження подальших реформ. Ця людина повинна підібрати команду якісних фахівців без політичного забарвлення і представити їх у парламенті. Це передбачено законом. Подальша діяльність уряду — це зона відповідальності прем’єр-міністра, тому неправильно, коли він починає звалювати на окремих міністрів провальну роботу по цілому ряду напрямків. Якщо уряд працює неефективно і неякісно, прем’єр-міністр разом із ним іде у відставку.
Що ж до пошуку прем’єра, то з боку «Народного фронту» є абсолютно безвідповідальним шантажувати всю країну посадою. Останнім часом вони припинили це робили. Тому сподіваюся, що підхід демократичних сил в парламенті буде державницьким, в іншому разі такі дії становитимуть загрозу національному суверенітету. Зараз висуваються найрізноманітніші варіанти кандидатів на посаду прем’єра, але питання в тому, що всі члени коаліції мають зібратися разом, підготувати ряд кандидатур і з них порядку обрати кращого. Це не ті питання, які мають вирішуватися кулуарно і за квотним принципом.
«ЯКЩО БУДЕ СПРОБА ПРИЗНАЧИТИ КОВАЛЬЧУКА ПЕРШИМ ВІЦЕ-ПРЕМ’ЄРОМ, ЯЦЕНЮК ОДРАЗУ ПІДЕ У ВІДСТАВКУ»
Олександр КІРШ, народний депутат, «Народний фронт»:
— Не можна говорити про зміну прем’єр-міністра як таку без розмови про те, на кого його змінити. Інакше виходить, що у нас не залишається голови Кабміну взагалі. Або особливий варіант від Порошенка — призначити першим віце-прем’єром його фігуру — Ковальчука, який фактично виконуватиме обов’язки голови уряду. Але якщо буде спроба призначити Ковальчука першим віце-прем’єром, я думаю, Яценюк одразу піде у відставку. Так само як він піде, якщо будуть піддані ротації ключові фігури КМУ. Зокрема Яценюк пояснив, що якщо піде у відставку Арсен Аваков, то звільниться і він сам.
Інша кандидатура на посаду прем’єра не набере необхідних 226 голосів — ні Саакашвілі, ні Яресько, а тим паче Ложкін. Тому реальної кандидатури на зміну Яценюку немає. Тож виходить, що в.о. прем’єр-міністра буде перший віце-прем’єр Геннадій Зубко. Але навряд чи це реально Якби була узгоджена кандидатура, яка зібрала 226 голосів, ця розмова мала б сенс, а так це просто блеф.
Ключова помилка, яка була допущена при формуванні нинішнього складу Кабміну в тому, що це не був уряд Яценюка. Урядом Яценюка був попередній склад КМУ за в.о. Президента Турчинова. Сьогодні ж у нього лише три міністри — МВС, Мінкульту та Мін’юсту. Всі інші — нав’язані «братською» політичною силою, які іноді саботують або виступають проти, через що Яценюк вимушений відповідати. Наприклад, за Яресько, яка є кандидатурою МВФ і Порошенка та яка завалила Бюджет та Податковий кодекс. Або ж Вовк, попередньою посадою якого було представництво у Москві концерну «Рошен», де він не впорався, а сьогодні відповідає за економічно обґрунтовані тарифи. Тож ми неправильно розуміємо коаліційний уряд, як уряд за квотним принципом, в результаті чого міністри не керовані своїм прем’єром.
Якщо уряд довірили прем’єру, він має сам його формувати із технократів на свій розсуд і сам нести за них відповідальність.