Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Крим, що не корився окупанту

У Києві представили документально-художню стрічку про спротив мешканців півострова російській анексії
13 липня, 18:45
ЗНОВ, ЯК ПІСЛЯ ДЕПОРТАЦІЇ 1944 РОКУ, КРИМСЬКИМ ТАТАРАМ ТРЕБА ВИБОРЮВАТИ ПРАВО ВІЛЬНО ЖИТИ НА РІДНІЙ ЗЕМЛІ. НА ФОТО — ЕМІНЕ ДЖЕППАР І ЛІДЕР КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАРОДУ МУСТАФА ДЖЕМІЛЄВ

«Сьогодні за кордоном про ситуацію в Криму дізнаються здебільшого з російських ЗМІ, тому утворюється викривлена картина того, що там відбувається», — констатує перший заступник міністра інформаційної політики Еміне Джеппар. Щоб хоч трохи змінити цю ситуацію, в Україні створили 25-хвилинний документально-художній фільм «Крим. Спротив». Сама Еміне виступила автором ідеї та сценарію стрічки, режисером стала Фатіма Османова, виготовила фільм продакшн-студія FeelCan за підтримки Міністерства інформаційної політики.

Прем’єра привернула багато уваги: її відвідали Президент України, численні урядовці й народні депутати, посли. Саме посольства різних країн, на думку авторів проекту, можуть стати першими майданчиками, де «Крим. Спротив» побачать іноземці.

Головний герой фільму — американський дослідник Джеймс, який на початку 2014 року опиняється в Криму. Його, а по суті, самого себе зіграв науковець Остін Чарон, котрий певний час жив в Україні, вивчав її новітню історію, зокрема питання соціально-політичної ідентичності кримськотатарського народу. Тож люди бачать, як ситуацію в Криму сприймає «стороння людина».

Мета фільму «Крим. Спротив» — показати протест жителів півострова російській агресії. Апогеєм цього опору стає мітинг 26 лютого 2014 року, коли тисячі людей на заклик меджлісу вийшли до парламенту Автономної Республіки Крим — цим вони не дали депутатам ухвалити рішення, які легалізували б загарбання Криму Росією. Картинка кремлівської пропаганди про абсолютну підтримку «русского мира» на півострові виявилася зруйнованою.

Масові мітинги жінок, автопробіги під синьо-жовтими прапорами та інші ненасильницькі методи боротьби не зупинили агресора. Й інший важливий фрагмент фільму — епізоди з обшуками у активістів. Кімнати, де все догори дриґом, жінка з малюком на руках розповідає, як їй погрожували пістолетом, потрощені двері й паркани... Втім, фінал стрічки вселяє надію, що Україна поверне півострів. Лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв дивиться виступ співачки Джамали з піснею «1944» про депортацію кримських татар, на його очах виступають сльози. Про окупацію Криму є кому розповісти, і світ не зможе проковтнути цю трагедію.

НА ПРЕМ’ЄРІ ФІЛЬМУ «КРИМ. СПРОТИВ» БАГАТО ЛЮДЕЙ ПЛАКАЛО. НЕ СТРИМУВАЛА ЕМОЦІЙ І СПІВАЧКА ДЖАМАЛА. «КРИМ БУВ, Є І БУДЕ УКРАЇНОЮ!» — НАГОЛОСИЛА ВОНА

«Спротив анексії в Криму досі є. Багато жителів півострова чекають на Україну, досі дивляться українське телебачення, подорожують на материк, намагаються здобути українську освіту, мають взаємозв’язок з Україною, який не хочуть втрачати», — відзначає Еміне Джеппар. Навіть дехто з команди фільму досі живе на півострові — тому публічно розповідає про проект, по суті, лише Еміне.

Президент України Петро Порошенко під час виступу після прем’єри стрічки наголосив, що необхідно внести зміни у 10 розділ Конституції України щодо надання кримським татарам права на самовизначення у складі суверенної Української держави. «Це те, що ми заборгували кримським татарам. Українська влада мала зробити це принаймні 20 років тому — і зараз ситуація була б абсолютно іншою», — переконаний Петро Порошенко.

«Завдяки цьому фільму світ відчує біль людей у Криму, їхнє прагнення повернутися до своєї держави», — сказав про «Крим. Спротив» голова меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров. Також він зауважив, що останніми місяцями у світі робиться багато, щоб тема повернення Криму вийшла на високий міжнародний рівень — йдеться про роботу української делегації на Парламентській асамблеї ОБСЄ, підсумки саміту НАТО у Варшаві. «Люди, які живуть у Криму, очікують системних, чітких, зрозумілих кроків, які Українська держава робитиме для повернення Криму. Те, що називається стратегією, — продовжує Рефат Чубаров. — І незабаром Україна представить таку стратегію». Обнадійливий сигнал, адже лише якщо самі будемо діяти заради порятунку Криму та його жителів, переконаємо світ, що нам потрібно допомогти.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати