Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

«Відставка Фромма — лише маленька історія у великому скандалі»

04 липня, 00:00

Німецький журналіст — про відхід шефа Федерального відомства охорони Конституції.

Глава німецької контррозвідки Хайнц Фромм подав у відставку внаслідок скандалу, який трапився навколо розслідування діяльності неонацистського угруповання, що його провадило його відомство. За час, коли Фромм очолював Федеральне відомство з охорони Конституції ФРН, неонацистське угруповання «Націонал-соціалістичне підпілля» (НСП) убило десять осіб, скоїло два теракти і пограбувало 14 банків. Здебільшого жертвами неонацистів ставали іммігранти з Туреччини. За цей час спецслужби не змогли вийти на слід злочинців, хоч мали власних інформаторів в їхньому оточенні. Заяву Фромма вже прийняв міністр внутрішніх справ ФРН Ганс-Петер Фрідріх. Скандал же розпочався після того, як минулого тижня стало відомо, що співробітники відомства Фромма спалили важливі документи, які стосуються цієї справи.

«Він, як і я, глибоко стурбований тим, що громадяни, як наслідок (після скандалу зі знищенням документів), втратили довіру до служби внутрішньої розвідки», — цитують ЗМІ міністра МВС Німеччини. Фромм, який перебував на своїй посаді протягом 12 років, піде на пенсію наприкінці липня.

Як повідомляє Deutsche Welle, минулого тижня також з’ясувалося, що після розгрому НСП відомство Фромма знищило документи, які проливають світло на те, як інформатори Федерального відомства з охорони Конституції співпрацювали з інформаторами з «Тюрінзького товариства захисту батьківщини», куди в 1990-х роках входили майбутні засновники НСП Уве Мундлос та Уве Бенгардт, які скінчили життя самогубством восени 2011 року, а також Беата Чепе, яка зараз перебуває за ѓратами. Крім того, стало відомо, що німецькі органи безпеки ігнорували відомості про терористичне ультраправе угруповання, які надавали їхні італійські колеги. Вони ще на початку 2000-х років передавали до Німеччини інформацію про існування в країні злочинної неонацистської організації. Тим часом депутат від Вільної демократичної партії Німеччини Гартфрід Вольф назвав ухвалу Хайнца Фромма про відставку «гідним кроком». Проте, за його словами, «за знищенням документів криється щось більше», оскільки його відставка відбулася одразу ж після оприлюднення цієї інформації. Канцлер Німеччини Ангела Меркель у лютому заявила, що ця справа є серйозним прорахунком Федеральної служби захисту Конституції Німеччини. «День» попросив прокоментувати ситуацію редактора німецького журналу Osteuropa Фолькера ВАЙКСЕЛЯ.

— Німеччина зараз зайнята одним вирішальним питанням: ці документи було знищено з наміром, щоб приховати інформацію, чи ні, — вважає пан Вайксель. — Якщо підтвердиться перший варіант, то співробітники відомства знали про те, хто вчинив убивства восьми турків, одного грека та співробітниці поліції. Якщо другий, то документи знищено випадково, за правилами регулярного адміністративного процесу.

Сама відставка Фромма ще ні про що не свідчить. Зараз щойно заступила до роботи спеціальна парламентська комісія, яка розслідуватиме цю справу. Також не можна сказати, чи подав він у відставку, щоб приховати відомості, чи щоб узяти на себе відповідальність. Відповіді можуть бути в найближчі два-три тижні. Наскільки болісною зараз для німців є тема неонацизму? Дуже болісним є сам факт, що майже десять років, у час, коли здійснювалося одне вбивство за другим, поліція гадала, що за ними стоїть турецька мафія. Коли в листопаді 2011 року з’ясувалося, що ці злочини скоїло неонацистське угруповання, — це було сприйнято дуже болісно. Жодна політична партія Німеччини не висловилася на її підтримку. Неонацисти шкодять навіть крайнім правим партіям.

Утім, Федеральне відомство для захисту Конституції — не зовсім контррозвідка. Воно займається фіксацією ліворадикальних і неонацистських угруповань усередині країни. Такі ж відомства діють і на інших рівнях: федеральному і на рівні земель. У підрозділі цього відомства в Тюрінгії вже трапився скандал. Там знайшли докази, що його працівники знали більше про це угруповання, але не співпрацювали з поліцією чи з федеральним відомством. Однак говорити про те, що в цій структурі є неонацистські елементи, — це спекуляції.

Відставка Фромма — лише маленька історія у великому скандалі. Проте той факт, що таке нечисленне угруповання — двоє чоловіків та одна жінка, в яких, можливо, було 20 помічників, — могло скоїти дев’ять убивств за сім років, дуже болісний. Скандал радше в тому, що ніхто не думав, що така невелика групка може вчинити стільки вбивств.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати