Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Вічні сюжети – на головній площі

У Краматорську урізноманітнюється проект створення комплексу дерев’яних скульптур
22 грудня, 20:28
«ВЕРТЕП» / ІЛЮСТРАЦІЮ НАДАНО АВТОРОМ

У Краматорську урізноманітнюється, набирає сили проект створення комплексу дерев’яних скульптур, започаткований заслуженим художником України В’ячеславом Гутирею за підтримки місцевих підприємців — Володимира та Ірини Сергієнків. Останнім часом В’ячеслав зосередився на власному прочитанні релігійної теми — про євангеліста Луку, який вважається першим, хто написав лик Пресвятої Богородиці, і йому належить ще 30 ікон з її зображенням. Таким чином, Святий Лука визнаний першим живописцем та покровителем митців. Скульптуру В. Гутирі, яка у пластиці дерева передає таїнство відтворення образу Діви Марії, встановлено напередодні Різдвяних свят біля міського художнього музею.

Цю територію також прикрасила лірична композиція «Пори року». Вона, відповідно, складається з чотирьох тематичних сюжетів, які декоративно доповнюють місцеві пейзажі й підсилюють філософську концепцію про плин часу в колі вічних метаморфоз. Автор і виконавець цього проекту — член Національної спілки художників України Сергій Лаушкін, художник із міста Кам’янського, який понад 15 років живе у Києві. За запрошенням В’ячеслава Гутирі він працює від початку втілення їхньої спільної творчої мети. Як і скульптура «Святий Лука», частини композиції «Пори року» взяті у рами — подібно до живописних полотен для їх лаконічного розташування у відкритому просторі. Це є певною ознакою стилю, обраного художниками. Ще одна цікава особливість оригінальних робіт, створених зі звичайних дощок, — між елементами сюжетів завжди залишається вільне місце, що робить композицію наскрізною.

Поєднання умовного і реального, таємного і зрозумілого розкрилося й у другому проекті В’ячеслава Гутирі, над яким працювали Сергій Лаушкін та його колега з Полтави, член Національної спілки художників України Віктор Цапко. У подарунок містянам на центральній площі Краматорська з’явилася багатофігурна композиція «Вертеп», яка запрошує на свято народження Ісуса. До святого сімейства з чотирьох сторін сходяться всі, кому відкриті земні шляхи до Бога. Ця процесія утворює символічний хрест, як і дари волхвів: золото — царський дар, який вказує, що Ісус народився Людиною, щоб бути Царем, ладан — дар новому духовному Вчителю та мирра — для того, хто повинен померти (у Стародавньому Ізраїлі мирру використовували для бальзамування, цей дар було надіслано як прийдешня викупна жертва Христа). Протягом тисячоліть до цієї процесії долучаються люди, у яких в душі сходить зірка Віфлеємська, зірка світлих сподівань та віри. Фігури великої яскравої композиції під охороною двох янголів — немов застиглі у часі дійові особи вертепу, створеного стародавніми слов’янами як народний театр. Те, що дійство дерев’яних скульптур може ожити, — не вигадка. Задля відродження національних традицій під час Різдвяних свят на головній площі міста виступатимуть запрошені українські вертепи.

Краматорськ входить у п’ятірку демократичних міст України. Тут дійсно піклуються про людину, для якої простір життя наповнюється радістю та духовною красою.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати