На Тернопільщині відкрили першу шкільну сільську автоматизовану обсерваторію

Потужний телескоп з автонаведенням та сучасним комп’ютерним обладнанням встановили у «Лозівській ЗОШ І-ІІІ ст.-ДНЗ». Першу шкільну сільську обсерваторію відкрили у Байковецькій об’єднаній територіальній громаді. Відтепер учні та науковці зможуть побачити та сфотографувати об’єкти ближнього і віддаленого космосу. Це можна зробити як під час безпосередньої роботи з телескопами, так і на сайті обсерваторії. Ідея відкрити таку обсерваторію народилася 15 років тому. Вчитель фізики та астрономії Лозівської школи Михайло Шемеля, працюючи методистом, згуртував педагогів, які зацікавилися астрономією.
«Ми відвідували різні обсерваторії, також їздили в експедиції. Познайомилися із Іваном Антоновичем Климишиним. Побували в нього на хуторі на Івано-Франківщині. Пізніше дізналися про Сергія Вербицького, який займається спорудженням телескопів. На одному з засідань товариства вирішили, що будуємо обсерваторію», – розповідає вчитель фізики та астрономії «Лозівської ЗОШ І-ІІІ ст.-ДНЗ» Михайло Шемеля.
Втілити мрію облаштування обсерваторії вдалося спільними зусиллями програми USAID DOBRE, за якою виділено на реалізацію проекту понад 120 тисяч гривень, та внеску громади у сумі понад 90 тисяч гривень.
«Я давно хотів подивитися на зорі з такого потужного телескопу. Дуже цікавлюся астрономією. Є в школі гурток, часто приїжджає вчитель, який гарно розповідає. Але я ще не мав змоги подивитися на зорі з такого телескопу. Найбільше мене цікавить роздивитись планети. Дуже цікавіть чорна діра, а також різні сузір’я, наприклад сузір’я Великої Ведмедиці», – каже учень 9-го класу Лозівської школи Владислав Каліщук.
У 9-річного Богдана Антощишина є мрії, які він у майбутньому хоче реалізувати як наукові проекти. Наразі їх втілення за межами можливого, і хлопець це усвідомлює: «Мене цікавить, чи є життя на Марсі. Думаю, чи можна там побудувати якусь космічну базу. Мене ще цікавить, чи можна Венеру від сонця перекрити великими дзеркалами. Тоді направити багато льодових астероїдів, аби вони її охолодили і там вже можна було би жити».
На базі автоматизованої обсерваторії планують проводити семінари, заняття гуртків з астрономії, науково-дослідні роботи Малої академії наук.
- У нашій школі 140 учнів. Діти активно цікавляться цією наукою. Для 4-5 класів є гурток, а друга група – це вже учні 7-9 класів. Окрім цього, в 11-му класі є заняття з астрономії. Ця обсерваторія використовуватиметься для науково-дослідної роботи, для популяризації астрономії, тим більше, що в нас є астрономічне товариство, ми будемо залучати науковців», – каже Михайло Шемеля.
Тамта ҐУҐУШВІЛІ, фото автора