Через 20 років 50% економіки Фінляндії буде «біо»
Зусиллями малого та середнього бізнесу «Країна тисячі озер» уже сьогодні перетворює технології на головну експортну галузь
Частка біоекономіки в національній економіці Фінляндії на сьогодні становить майже 16%. За прогнозами експертів, до 2040 року ця цифра становитиме вже 50%.
Уже сьогодні біоекономіка приносить Фінляндії річну продуктивність у 100 мільярдів євро, зростання експорту, 100 000 нових робочих місць і збільшення добробуту.
Відновлювані джерела енергії уже становлять майже 35% споживання енергії у Фінляндії, з яких 80% — отримані з дерев’яної біомаси.
Фінляндія прагне до низьковуглецевого, енергоефективного суспільства, заснованого на використанні відновлюваних природних ресурсів та вторинної сировини. І про це стверджує національна стратегія держави.
2017 року Фінляндія посіла друге місце серед 40 країн у «Глобальному інноваційному рейтингу чистих технологій» (Global
CleantechInnovationIndex). До слова, цю позицію вона утримує із 2014 року. Але це результат «великого шляху» — хімічна промисловість Фінляндії почала розробляти біопродукти для світового ринку задовго до того, як з’явилася сама «концепція біоекономіки». Ще в 1940-х роках фіни виготовляли різноманітні хімікати із соснового масла. У 1970-х — розгорнули промислове виробництво підсолоджувача ксиліту із березового цукру.
Нові тенденції продовжують стимулювати зростання використання біосировини в хімічній промисловості, наприклад, у якості сировини для виготовлення фарб Tikkurila, клеїв Kiilto, біорозкладних пакетів Bioska компанії Plastiroll та косметики Lumene. Одним із центральних експортних товарів є біодизель, який виготовляється, головним чином, із жирів, одержуваних у процесі переробки відходів. Лідерами у використанні органічних відходів у процесі виробництва нешкідливого для клімату автомобільного біопалива поки що є компанії Neste Oil і St1 Biofuels.
Починаючи з 2013 року у Фінляндії діє розроблена Міністерством зайнятості та економіки програма «Чиста енергія», яка є частиною «Національної стратегії в галузі енергії та клімату». Одним із завдань цієї програми є розвиток внутрішнього виробництва чистої енергії та скорочення імпорту електроенергії на 1/3. На особливу увагу, як новий фінансовий інструмент стимулювання попиту на чисті технології, заслуговує рішення уряду Фінляндії про направлення 1—2% від обсягу коштів, які витрачаються на державні закупівлі (щорічний обсяг становить 32 млрд євро), або від 300 до 600 млн євро на підтримку впровадження і комерціалізації рішень у галузі CleanTech (з англ. — чисті технології). 2012 року державне фінансування кластера чистих технологій склало майже 400.
«ЧИСТИЙ» БІЗНЕС
Більшість фінських компаній, які працюють у кластері СleanTech, представляють собою підприємства малого та середнього бізнесу. На сьогодні торговельний оборот 2 тис. фінських компаній у секторі чистих технологій, становить майже 20 млрд євро.
Ключовими гравцями у біоекономіці Фінляндії, як, власне, і у фінській економіці загалом, виступають підприємства лісової, харчової та енергетичної промисловості.
Піонером із використання чистих технологій у Фінляндії є місто Лахті, розташоване на півдні Фінляндії, де побутові відходи, вироблені 100-тисячним населенням, та відходи місцевої промисловості збираються та переробляються у тверде паливо і використовуються для виробництва енергії на електростанції Kymijarvi II, яка належить Lahti Energy.
До речі, це — перша газифікаційна електростанція у світі, ефективно виробляє електроенергію та місцеву теплову енергію. Всього за рік роботи ця електростанція, спроектована фінською технологічною компанією Metso, істотно скоротила потреби у вугіллі, а викиди CO2 зменшилися на треть.
«ЧИСТА» ЕНЕРГІЯ
Розвиток чистих технологій нерозривно пов’язаний з підвищенням ефективності енергетичного сектору. Фінляндія споживає велику кількість енергії, що обумовлено енергоємною промисловістю, холодним кліматом і далекими відстанями.
Разом з тим, власні енергоресурси країни обмежені(гідроенергія, деревина і торф). Майже 70% усієї споживаної у країні енергії Фінляндія імпортує.
Для того щоб задовольнити національні потреби, упродовж уже кількох десятків років одним із основних пріоритетів енергетичної стратегії Фінляндії є розробка ефективної енергетичної системи. Збільшення використання відновлюваних джерел енергії, комбіноване виробництво електроенергії й тепла (когенерація), інтенсифікація енергозбереження допомагають Фінляндії виконувати міжнародні зобов’язання зі скорочення викидів шкідливих речовин в атмосферу.
Покращена термоізоляція та підвищена ефективність вентиляції в житлових будинках призвели до скорочення енергоспоживання.
ТРАНСПОРТ
У галузі транспорту Фінляндія розробила логістичний ланцюжок, завдяки якому показник споживання енергії на тонну вантажу за один кілометр став найнижчим у світі.
Крім того, всесвітньо відома компанія NESTE продає на ринку Фінляндії біодизель, який на 100% виготовлений з відходів рибної, олійної промисловості та відходів ресторанного бізнесу.
За висновками аналітиків, Фінляндія має найбільший біопотенціал на душу населення в ЄС та посідає четверте місце у світі, що, серед іншого, пояснюється можливістю використання відновлювальних природних ресурсів, зокрема деревини, з урахуванням першокласного досвіду країни у галузі сталого лісокористування та лісовим покривом, що становить майже 70% від загальної території.
До слова, лісовий сектор є основою фінської біоекономіки, у тому числі основною сировиною виробництва енергії з часткою вище, ніж у нафти, вугілля і природного газу. Фінські ліси щорічно приростають на 100 млн куб. м, і лише половина цього обсягу заготовлюється для використання у будівництві, енергетиці та промисловості. Це дозволяє забезпечити поновлювані поставки біомаси, не забираючи землю у сільгоспвиробників.
«СМІТТЯ»
Іншою важливою галуззю розвитку чистих технологій є управління відходами, зокрема щодо сортування відходів. У країні діють жорсткі вимоги з рециркуляції відходів та ефективного управління органічними відходами.
У Фінляндії широко застосовуються такі технології, як рекуперація та комбіноване спалювання вторинного відновлюваного енергетичного палива.
Порівняно з традиційним спалюванням відходів, спалювання вторинного палива забезпечує вищу енергетичну ефективність і зменшує шкідливі викиди.
Відповідно до Закону про утилізацію відходів за відходи, які переробляються, стягується плата з підприємств за їх вивезення та утилізацію. Це так звані проблемні відходи. За металевий брухт, відповідно до закону, в ціну автомобіля вже закладена вартість утилізації. Система утилізації та сортування відходів у Фінляндії відпрацьована ретельно і знаходить застосування, доповнюючи бюджет країни.
ТЕХНОЛОГІЇ НА «ЕКСПОРТ»
Країни дедалі частіше звертаються до фінських компаній сектору чистих технологій за успішними розв’язаннями проблем довкілля, з якими зіткнувся світ внаслідок стрімкої індустріалізації та урбанізації. Західні країни фактично займаються аутсорсингом виробництва і пов’язаними з ним проблемами навколишнього середовища у такі країни, як Китай, де реалізується проект компанії Сleantech Finland «Красивий Пекін», націлений на поліпшення якості повітря в китайському мегаполісі Пекіні, шляхом скорочення викидів у промисловості, транспорті, при згоранні вугілля і у будівництві. Cleantech Finland — це фінансована державою організація, яка підтримує фінські компанії, які мають намір експортувати технології або послуги для скорочення негативного впливу різних чинників на навколишнє середовище, наприклад, забруднення або надмірного споживання ресурсів.
Індія — другий величезний ринок з сильним потенціалом для впровадження рішень, пов’язаних з відновлюваною енергією і енергоефективністю, де Фінляндія може застосувати свій досвід.
Розвиток інноваційних технологій є передумовою для утворення компаній, що займаються широким спектром проблем охорони навколишнього середовища. Так, фінська компанія Ensto є основним постачальником рішень із заощадження енергії при споживанні електрики — від сімейних особняків до пунктів зарядки електромобілів і електромереж.
Компанія ZenRobotics застосовує робототехнічні розробки для створення системи вторинної переробки, що відокремлює сировину (метал, дерево і камінь) від великих об’ємів сміття, який виробляють будівельні майданчики.
Компанія Sofi Filtration пропонує автоматизовану самоочисну систему води, яка здатна фільтрувати великі обсяги стічних вод від промислових забруднень і дозволяє повторно використовувати воду.
P.S. Матеріал підготовлений за результатами прес-туру, організованого Міністерством закордонних справ Фінляндії