Переселенці готові адаптуватися, але потрібна підтримка: результати опитування, яке провели київські волонтери

Внутрішньо переміщені особи в Україні продовжують жити в умовах невизначеності. Проблеми з житлом, працевлаштуванням, доступом до освіти та емоційним відновленням залишаються гострими й потребують системної уваги. Це засвідчило опитування близько 500 респондентів, які мешкають у Києві та області. Потреби переселенців вивчав Благодійний фонд "Волонтерська спілка ПОРУЧ".
Про це повідомляє "Рубрика".
У чому проблема?
Через війну мільйони українців змушені покинути свої домівки та шукати безпечніші умови для життя в інших регіонах. Попри поступову інтеграцію у нове середовище, для багатьох ВПО і зараз надзвичайно актуальні питання житла, роботи, освіти, психологічного стану та стабільності.
Яке рішення?
Щоб краще зрозуміти, з якими саме викликами стикаються переселенці, і в майбутньому сформувати ефективні програми підтримки, Благодійний фонд «Волонтерська спілка ПОРУЧ» провів опитування серед ВПО, які мешкають у Києві та області.
У дослідженні взяли участь майже 500 респондентів — переважно жінки віком 30–50 років. Отримані результати стали важливою основою для планування ефективної роботи фонду та розвитку відповідних ініціатив.
Як це працює?
Як зазначалося, більшість опитаних, а саме 95,7%, — жінки. Майже 70% з них (69,4%) — у віці від 30 до 50 років. З-поміж респондентів 98,1% мають офіційний статус ВПО і 92,1% нині мешкають у столиці.
Попри час, проведений у нових громадах, багато хто досі бореться з побутовими труднощами, відсутністю стабільної роботи та психологічною невизначеністю, засвідчило дослідження.
Запит на житло, роботу і освіту
Понад 53% опитаних втратили житло через бойові дії.
Нині:
48,9% орендують житло,
38,4% живуть у родичів,
12,7% — у прихистках.
Половина респондентів (50,4%) на запитання, чи планують повернутися додому, відповіли "так", решта сказали "ні" або ще не визначилися.
Лише 41,6% з-поміж опитаних переселенців мають роботу. При цьому 63,2% активно її шукають. Найбільший інтерес — до ІТ, психології, торгівлі, освіти, менеджменту та клінінгу.
Брак кваліфікації та обмеженість робочих місць — головні бар'єри у працевлаштуванні. Понад 77% отримують гуманітарну або соціальну допомогу.
Також опитування засвідчило, що 74,5%дітей опитаних ВПО відвідують школу і лише 31,2% — дитсадки. Респонденти високо оцінили освітній простір ПОРУЧ SPACE: від 83,1% відвідувачів від отримав 5 балів із 5. Водночас 81,3% респондентів ще не користувалися його послугами. Понад 80% рекомендують ПОРУЧ SPACE іншим.
Найбільший запит в опитаних переселенців — на комп'ютерні курси, мовні заняття та психологічну підтримку.
Загалом 69,2% респондентів вважають, що адаптувалися до нового життя в столиці. Але 30,8% — ще ні або частково.
Що далі?
Враховуючи результати опитування, Благодійний фонд «Волонтерська спілка ПОРУЧ» планує зосередити увагу на освіті, психологічній підтримці та інтеграції ВПО в життя нових громад.
Опитування засвідчило не тільки низку викликів для ВПО, що знайшли прихисток у Києві та області, а й те, що переселенці готові адаптуватися, навчатися, працювати й будувати нове життя, якщо поруч буде підтримка.
Такі ініціативи, як діяльність «Волонтерської спілки ПОРУЧ», відіграють важливу роль у відновленні не лише побуту, а й внутрішньої стійкості людей. Підтримка громади, освіта та увага до психологічного стану можуть стати фундаментом, на якому ВПО вибудовуватимуть своє нове майбутнє — безпечне, гідне й повноцінне.