Електронні «очі» міста
У Вінниці встановили першу в Україні систему комплексного відеонагляду«Ми всі під склом» або «Великий брат стежить за нами» — так жартома вінничани називають муніципальний ситуаційний центр, який місяць як офіційно працює у Вінниці. Жарти жартами, але завдяки системі відеонагляду вже вдалося виявити до тисячі правопорушень: це здебільшого крадіжки, хуліганство, бійки, шахрайство, пошкодження комунального майна та вандалізм. Загалом на сьогодні в місті працюють 518 камер, більшість із них розташовані в середмісті. А от на в’їздах і виїздах, а також місцях найбільшого скупчення людей розміщені камери-роботи, які можуть обертатися навколо своєї осі на 360 градусів. Щоб убезпечити місто від непроханих «гастролерів», на базі ситуаційного центру незабаром має запрацювати система «Рубіж», яка надасть можливість відстежувати всі автомобілі, які в’їжджають і виїжджають із території міста.
«З осені ситуаційний центр працював у тестовому режимі, а останній місяць — офіційно. За весь цей період було зафіксовано до 1000 правопорушень. Найбільше стосувалося сфери благоустрою — 45%, недотримання правил дорожнього руху — 40%, публічного порядку — 10%, а 5% — це дорожньо-транспортні пригоди, — коментує заступник начальника КП «Муніципальна поліція» Віталій ЧИГУР. — Цілодобово через сотні електронних «очей» за ситуацією в місті стежать працівники муніципальної поліції спільно зі співробітниками МНС і Національної поліції. Саме вони першими дізнаються і про аварійні ситуації: пориви мереж водопостачання, виявляють ДТП, пожежі та іншої небезпечні ситуації, допомагають патрульним, рятувальникам чи «швидкій» максимально швидко прибувати до місця події, оминаючи затори. Кожен оператор має свою ділянку, за якою слідкує на моніторі. Загальна картина по місту виводиться на велике відеотабло, яке можна віртуально розділити або на десятки маленьких екранів, або ж вивести одне зображення на діагональ у кілька метрів. Уся отримана відеоінформація зберігається й аналізується. За потреби відеозаписи надаються правоохоронним органам. Так, за час роботи центру було надано відповіді по 53 запитах. Усі справи були розкриті.
Головна мета центру — зробити наше місто безпечним і навести порядок. Вінничани й гості нашого міста мають зрозуміти: якщо ти сьогодні кинув недопалок, то завтра тебе можуть притягнути до адмінвідповідальності за зафіксоване порушення. Допомагають виявити зловмисників і свідомі вінничани. Вони телефонують на гарячу лінію центру (тел.: 067-4-102-101), залишаючи повідомлення, або ж скидають фотодокази по Viber, WhatsApp і Telegram. Причому були випадки, коли жителі міста вказували точну дату, час, адресу і деталі ситуації, чим дуже допомогли у виявленні порушників.
Не хочу хвалитися, але такої координації роботи, яку ми запровадили у Вінниці, в Україні немає. Побудована вона на основі досвіду країн Балтії, зокрема столиці Латвії — Риги. У нашій системі працюють всі комунальні служби міста і бюджетні установи. Завдяки камерам ми можемо не лише виявляти правопорушення, а й простежити, чи вчасно комунальники виїхали на прибирання вулиць або чи всі діти після перерви розійшлися по класах.
До речі, нещодавно завдяки камерам вдалося швидко знайти семирічну дитину, котра вийшла зі школи і вчасно не повернулася додому. Батьки забили на сполох, і вінницька поліція оголосила її в розшук. Ми взяли запис камер вуличного спостереження і простежили: дівчинка з подружкою вийшла зі школи, зайшли разом у магазин, а потім пішли до неї додому, звідки не виходили. Там «пропажу» і знайшли... А от дивіться, доки ми з вами спокійно розмовляємо, «бандюки» забирають у хлопця іPhone 6. Просто посеред білого дня і на проспекті Космонавтів! Напевно, не знають, що він «усіяний» камерами. Нічого, знайдемо. Патрульні вже отримали фото зловмисників і до вечора точно їх затримають».
Так і сталося. За годину після нашої розмови Віталій Чигур передзвонив і повідомив, що вкрадений телефон повернули власнику, а крадії — вже у відділку поліції. Зранку цю інформацію підтвердили в ранковому шоу «Сніданок» і на місцевому телеканалі «ВІТА», куди ситуаційний центр надає щоденну «звітність» про резонансні випадки минулої доби.
До кінця поточного року місто планує збільшити кількість відеокамер до 800 одиниць, долучити до системи відеонагляду камери, які встановлені в ОСББ і за проектом «Сусідська варта». А також отримати доступ до зовнішнього відеоспостереження на приватних об’єктах: магазинах, ресторанах, підприємствах. Тоді електронні «очі» бачитимуть усе місто, як на долоні.