«Розумні» пристрої - від школярів
У Києві відбувся фінал змагань STEAM-HouseЗмагання з моделювання «розумних» пристроїв STEAM-House проходили в рамках освітньої програми «Я - дослідник» серед учнів українських шкіл у двох вікових категоріях: молодшій (12-14 років) та старшій (15-17 років). Фіналісти представили зібрані власноруч перші прототипи своїх «розумних» пристроїв - запрограмовані на виконання одного або двох простих завдань речі з елементами штучного інтелекту, які можуть полегшити життя.
Загалом на конкурс було надіслано близько 100 заявок. Із них відібрали 10 найбільш перспективних проектів, які можна буде розвинути в майбутньому. Серед «розумних» пристроїв були як побутові речі («розумні» двері, що відкриваються за допомогою смартфона, валіза, що сама рухається), так і спеціалізовані, наприклад датчик для незрячих людей або біопротез.
«У нас кілька проектів - «розумна» вулиця і «розумна» урна. Суть першого в тому, що перед пішохідним переходом розміщений датчик. Якщо до нього хтось підійде, уздовж переходу загориться світлодіод, який попереджає машини про пішоходів. Я помітив, що часто великі автомобілі перекривають видимість легковим. Людина для водія - в «сліпій зоні», вони не можуть один одного побачити. Суть другого проекту - урна, яка при повному наповненні дає сигнал сміттєвій машині. Це потрібно для того, щоб сміттярі могли знати, де і який бак забитий, щоб забрати його, а не їздити раз на тиждень за порожніми баками. Ми з братом, який мені допомагав, спілкувалися з представниками патрульної поліції, городянами і зрозуміли, що ці проблеми є актуальними для Дніпра, тому й узялися за них», - розповів про свої проекти один із фіналістів Ілля Рябко.
Тетяна Шаповал (м. Южноукраїнськ), авторка автоматизованого пристрою для поливу дерев за допомогою конденсату, говорить про свій винахід так: «Я вирішила зробити цей прилад, бо проблема актуальна для мого міста. Влітку дуже жарко, деревам не вистачає тієї рідини, якою їх поливають. Плюс її беруть із річки, що теж не є добре, адже річка пересихає. Прилад має форму довгої трубки. Частина пристрою міститься у землі, а частина на поверхні. Через перепади температури утворюється конденсат. Вночі спрацьовує механізм і накопичена вода потрапляє до коріння. За день може накопичуватися півлітра води. Я підрахувала, що за 780 доларів можна встановити подібні труби до трьохсот дерев».
Незважаючи на те, що 10 фіналістів вже є переможцям змагань, журі, яке складалося з представників сфери технологій та освіти, вибрало найкращі проекти. Оцінювалися роботи за критеріями актуальності, технічного рівня виконання, інноваційності та новизни, реалізації ідеї в життя і якості презентації.
Перше місце у старшій категорії отримав Михайло Сірий за створення «розумного» датчика для питного фонтану. У молодшій категорії - Ігор Шибко, з проектом автономного пристрою визначення перешкод для тих, хто втратив зір в АТО.
Author
Євген ТерещенкоРубрика
Суспільство