Безлад не створює порядку. Якщо око зодчого — хаос, будівля буде Вавилонською вежею.
Віктор Гюго, французький письменник

Білорусь на межі дефолту

Як реагують білоруси на здачу «Білтрансгазу»? Вони про це не знають!
25 травня, 2011 - 00:00
ФОТО РЕЙТЕР

У Білорусі влада виробила девальвацію рубля відразу на 55 відсотків. За деякими відомостями, в Мінську зчинилася паніка — люди прагнуть скупити найрізноманітніші товари. Не виключено, що можуть бути й якісь політичні наслідки.

Ці рядки я пишу в черзі за бензином. Вона відносно невелика на тлі сусідніх заправок — всього лише метрів триста. Через півтори години, опівночі, бензин, немов карета Попелюшки, перетвориться... Не в гарбуз, а в золото: подорожчає рівно на 25%. Через ці ж півтори години офіційний курс долара в Білорусі виросте на 60%. І це при тому, що ще 17 березня голова Нацбанку Петро Прокопович присягався, що доки він обіймає цю посаду, девальвації не буде.

Мої українські друзі запитують, як білоруси сприймають те, що Лукашенко віддав «Білтрансгаз» в обмін на російський кредит. А ніяк. Вони цього просто не знають. Адже по білоруському телебаченню, сказавши «А», про «Б» забули. Про «Білтрансгаз» ми дізналися... від Кудріна з Лавровим. А наша дикторка в рожевій кофтині просто обрадувала електорат: Росія дала кредит, кінець світу відкладається. І абсолютно забула розповісти про умови цього кредиту: приватизація підприємств на суму в 3 мільярди доларів і, в першу чергу, «Білтрансгазу». Після здачі цього стратегічного підприємства в Білорусі залишається остання курка, що несе золоті яйця, — Білоруська калійна компанія. Останнє — дрібниці: завод холодильників, металургійний завод та фабрика іграшок, де шиють помаранчевих крокодилів і рожевих слонів.

Якщо ви скажете про білоруські вантажівки МАЗ, то російський КамАЗ вже купує 3/4 акції цього підприємства. Білоруські тролейбуси? Якраз на цьому тижні з Кишинева прийшла новина-анекдот: купили 25 білоруських тролейбусів, із них 16 зламалося відразу. Повертають за гарантією, вирішили купувати «Шкоду». Білоруські трактори? Аби не збрехати: відкрийте Google Maps, знайдіть через супутник Мінськ, а в Мінську тракторний завод. Бачите синьо-червоні крапочки довкола? Це понад 5000 тракторів чекають на свого покупця. Але не діждуться. Адже навіть у багатьох білоруських радгоспах вже давно працюють «Джон Діри» і «Катерпіллери».

Так от, ви запитуєте, що думають білоруси про здачу «Білтрансгазу»? Ні-чо-го. Два тижні тому білоруси полювали за цукром і гречкою, яка подорожчала в три-чотири рази. Позавчора з магазинів ЗОВСІМ зникла сіль, а вчора мені не вдалося купити сірників. Як потрібно довести людей, аби вони вкладали гроші в сіль і сірники?

В інтернеті нагодилося дивне відео. Мінськ. Фірмовий магазин заводу холодильників, 10 хвилин до відкриття. Черга — чоловік тридцять. Кричать, штовхаються, викидають тих, «кого тут не стояло». Магазин відкривається — і двох охоронців буквально змітають.

А в популярному мінському гіпермаркеті днями люди викликали ОМОН, коли «особи неслов’янської зовнішності» спробували захопити чергу в обміннику (!!!). Залишається додати, що черга складає близько 250 чоловік, які двічі на день відмічаються за списком, а ночами чергують саме через можливість такого захвату.

Обвал рубля можна пояснити на пальцях так. Ваша зарплата 1,5 мільйона білоруських рублів. Місяць тому це було 500 доларів. Сьогодні — 300. І навіть якщо забути про долар і не переводити «зайчики» в бакси, картина виходить нерадісна. Пельмені ще недавно коштували 4—5 тисяч рублів, зараз — 11 тисяч. Та той же бензин, за яким я зараз стою! Вчора на 1,5 мільйона можна було заправити 454 літри 92-го, завтра — 379. Обвал зарплати — 75 літрів палива за один день. І це при тому, що зараз ми з вами говоримо про офіційний курс долара — 4930 рублів. Неофіційний встиг досягти 8500—9000. Люди пригадали середину 90-х років!

Але, ви знаєте, білоруси завжди вирізнялися живучістю. Яких лише способів не знайшли люди, аби перевести «зайчики» в будь-яку валюту!

Перший — поштовий. Відправили тисячі переказів до Росії, там отримали їх в російських рублях, перевели в долари і задоволені повернулися. Поки «Білпошта» похопилася, її борг перед Російською поштою склав 7 мільйонів доларів. А віддавати-то нічим, адже долари не купити!

Другий спосіб — залізничний. Хитрий білорус купує в Мінську квиток до Іркутська. Коштує він 1 мільйон 430 тисяч рублів (навіть за новим офіційним курсом це 290 доларів), їхати чотири дні — далі просто нікуди. Потім хитрий білорус їде на електричці до Смоленська і здає цей квиток ЗА РОСІЙСЬКІ РУБЛІ. Криза робить нас супервинахідниками!

Спосіб третій — бензиновий. Хитрий білорус заправляє в Бресті або Гродно повний бак солярки свого старенького «пасату», переїжджає через кордон і продає полякові. Паралельно хитрий білорус у всі можливі дірки свого «пасату» запихує блоки сигарет. Один такий перевізник поскаржився мені, що польські митники одного дня знайшли його цигарки — і виписали штраф 200 доларів. «Але ж на одній ходці я заробляю 250—300 баксів, так що це нічого страшного», — резюмував хитрий білорус.

Нещодавно була обнародувана офіційна статистика: лише за квітень грошова маса (банкноти на руках в населення) виросла на 21%. Хрусткі новенькі папірці й справді щодня дають на здачу в магазинах. Ось тільки люди намагаються позбутися цих новеньких папірців якнайскоріше.

Все це відбувається на тлі процесів над учасниками Плошчи — мітингу протесту в день президентських виборів 19 грудня. Одному з головних противників чинної влади — Андрію Санникову- дали п’ять років суворого режиму. Другому — Миколі Статкевичу — прокурор вимагав вісім років. Третьому — Дмитрові Усу — сім років. Приведу лише два пункти звинувачення проти Уса. У справі фігурує запис його розмови з сином. Син пішов у магазин і подзвонив батькові, повідомивши, що за рогом стоять, умовно кажучи, п’ять машин із спецназом. Прокурор кваліфікував це як «збір інформації про сили охорони правопорядку для подальшого опору». Другий момент — коли хід рухався по проспекту, Ус сказав головному мінському даїшникові: «Пішли з нами, генералом будеш». Це кваліфікується, ніби Ус мав на меті захоплення влади. Із Статкевичем ситуація схожа. Коли він перебував на східцях Будинку уряду, йому зателефонував друг — український підприємець. І напівжартом сказав: «Коля, заходь в Будинок уряду, сідай у крісло прем’єра і натискуй на кнопки!». Цей епізод фігурує в справі абсолютно серйозно — ніби Статкевичем керували іноземні спецслужби.

Так от, ви запитували про те, як реагує білоруський народ на здачу «Білтрансгазу». Білоруський народ ще навіть не здогадується про те, що коли це все закінчиться, ми зі здивуванням виявимо, що залишилися голими на морозі. І дуже здивуємося, адже у відомій казці голим залишався король.

Це — всього лише декілька картинок із сьогоднішнього дня Білорусі. Мені вже час — черга за бензином підходить, треба встигнути залити до півночі цілий бак і дві каністри.

Роман ТУМАШИК, спеціально для «Дня», Мінськ
Газета: 
Рубрика: