Два крила, якими підноситься людський дух в безкраї простори, — це віра і наука.
Йосип Сліпий, український церковний діяч, предстоятель Української греко-католицької церкви, кардинал римо-католицької церкви

Коротко / ПЛАНЕТА

22 лютого, 2011 - 00:00

Iсторична поразка партії Меркель в Гамбурзі

Партія канцлера Німеччини Ангели Меркель, християнські демократи, зазнала серйозної поразки на виборах у Гамбурзі. Набравши лише 22% проти 48% у опозиційних соціал-демократів, Християнсько-демократичний союз (ХДС) втратить три голоси у верхній палаті парламенту Німеччини. Крім того, в місті зміниться бургомістр: місце Крістофа Альхауса (на фото праворуч), котрий іде у відставку, займе Олаф Шольц (на фото ліворуч). У поразці в Гамбурзі відіграли свою роль місцеві чинники, але популярність ХДС також страждає через минулу рецесію. Німецька економіка вийшла з рецесії і швидко росте, проте цьому передував глибокий спад. У березні відбудуться схожі регіональні вибори на землі Баден-Вюртемберг, яка традиційно вважається оплотом християнських демократів. На думку експертів, минулі вибори стали історичною поразкою для партії Ангели Меркель — востаннє представник соціал-демократів очолював Гамбург 10 років тому. У той же час, християнські демократи на чолі з бургомістром міста Крістофом Альхаусом досягли найгіршого результату в Гамбурзі з кінця Другої світової війни. Ще в 2008 році їх відсоток підтримки був удвічі більшим (42,6%). «Це дуже хворобливий час для ХДС і кидає нас в безпорадність», — визнав свою поразку Альхаус на зустрічі з однопартійцями. Цей результат передбачає ХДС нелегкий шлях до федеральних виборів 2013 року й ускладнює збереження правлячої коаліції з вільними демократами дотепер.

Противники режиму Каддафі захопили летовище в Тріполі

Сили безпеки Лівії практично повністю покинули сьогодні лівійську столицю. Про це повідомив телеканал «Аль-Джазіра» з посиланням на очевидців. За наявною інформацією, за умов відсутності працівників правопорядку мешканці Тріполі організовують народні дружини для забезпечення безпеки на вулицях країни — в Лівії повторюється єгипетський сценарій розвитку подій. Крім того, більшість поліційних дільниць у столиці спалено. Зараз горить резиденція уряду країни. Вночі протестуючі розгромили будівлю державного телебачення, через що на декілька годин було припинено його передачі. Міжнародне летовище в Тріполі захоплено противниками режиму Муамара Каддафі, повідомляє єгипетська преса з посиланням на телеканал Сі-Ен-Ен-Тюрк. 61 особа загинула вчора в результаті зіткнень у Тріполі противників режиму з підконтрольними лівійському керівникові Муамару Каддафі силами безпеки. Про це повідомив катарський супутниковий телеканал «Аль-Джазіра» з посиланням на медичні джерела.

Японія розпочала створення зовнішньої розвідки

У Японії вперше за післявоєнний період створюється повноцінна зовнішня розвідка. Про це стало відомо з секретного донесення, відправленого до Вашингтона з американського посольства в Токіо. Воно потрапило в число документів, отриманих сайтом WikiLeaks. Про намір створити зовнішню розвідку глава японської служби секретної інформації та досліджень Хідесі Мітані розповів представникові Держдепартаменту США в жовтні 2008 року. В донесенні американського посольства йшлося про те, що уряд Японії ухвалив рішення просуватися в цьому напрямі повільно, оскільки усвідомлює брак необхідних знань, досвіду й співробітників, яких ще належить вивчити. Пріоритетом для японської розвідки, як розповів американському дипломату тодішній глава агентства внутрішньої безпеки Японії, стане збір даних про Китай і Північну Корею, а також про можливі атаки терористів.

Михайло Горбачов заснував нагороду свого імені

Онука екс-президента СРСР Ксенія Горбачова заявила в ефірі «Російській службі новин», що Михайло Горбачов заснував унікальну премію. Вона буде вручатись видатним діячам сучасності в рамках доброчинної церемонії «Михайло Горбачов — людина, що змінила світ». Всього буде п’ять номінацій: суспільна діяльність, наука, спорт, культура й бізнес. Вручення нагород відбудеться 30 березня в Лондоні й буде присвячено 80-річчю Михайла Горбачова. «Моя мета — відзначити видатних сучасників, кожен з яких змінив світ на краще шляхом своїх життєвих досягнень», — заявив екс-президент СРСР. Гостями церемонії стануть Ангела Меркель, Арнольд Шварценеггер, президент Ізраїлю Шимон Перес, Джон Мейджор, а також Лара Фабіан, Шерон Стоун, Кевін Спейсі, Дмитро Хворостовський та багато інших. За словами внучки Михайла Горбачова, кошти, отримані від продажу квитків на цей захід, буде перераховано на доброчинні цілі та допомогу дітям з онкологічними захворюваннями до фонду Макміллан, а також до Інституту дитячої гематології та трансплантології імені Раїси Горбачової в Санкт-Петербурзі. Також повідомляється, що за рівнем проведення премія може стати аналогічною Нобелівській, але для цього необхідна фінансова підтримка на рівні держав.

Президента Уганди переобрано на черговий термін

Згідно з офіційними даними, президента Уганди Йовері Мусевені переобрано на шостий термін. За інформацією місцевого Центрвиборчкому, за нього проголосувало 68% виборців. За основного противника чинного глави держави — Кізза Бесідже, проголосувало 26% Уганди, передає Associated Press. Бесідже заявив, що не визнає результатів голосування і що вони були сфальсифіковані. Він погрожує організувати масові акції протесту з вимогою визнати підсумки виборів недійсними. Розмах демонстрацій, за словами політика, досягне масштабів заворушень у Тунісі, Алжирі та Єгипті. Мусевені раніше виступав з критикою на адресу глав африканських держав, які прагнуть втриматися при влади будь-якою ціною. Проте він також нещодавно зазначив, що не допустить виступів, схожих на ті, які відбуваються зараз у країнах Північної Африки. Сам Мусевені прийшов до влади в Уганді 1986 року, розгромивши в багаторічній громадянській війні війська попереднього президента Мілтона Оботе. З того часу нинішній глава Уганди перебуває при владі, стабільно перемагаючи на всіх виборах. Деякі аналітики вважають його політиком нового типу, що заснував партію, доступ до якої відкритий представникам усіх угандійських племен. Інші називають його імперіалістом і звинувачують у тому, що він підтримує рухи своїх одноплемінників-тутсі. При Мусавері Уганда втручалася в справи сусідніх держав — Руанди та Конго — в той час, коли в цих країнах тривали громадянські війни.

Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ