Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Як «зв’язати» часи-6

Монархія в ХХІ столітті — на прикладі Королівства Бельгія
07 липня, 11:57

Газета «День» продовжує на своїх сторінках дискусію щодо дієздатності та демократичності інституту монархії в країнах Європи. Ми почали висвітлювати цю тему з прикладу Великобританії. У статті під назвою «Монархічна ідея у ХХI столітті» зазначається, що «для великої частини британців корона — це не просто історичний сувенір, а й цілком працездатний і потрібний у сучасному світі інститут». З другого боку, автор «Дня» філософ Андрій Баумейстер навів аргументи на користь того, що монархія є сучасною («День» №78—79). А у «Дні» №№83—84, 93—94 і 97—98, №102-103, №110-111, (2017) (2017), відповідно за 18 травня, 1, 8, 16, 30 червня ц. р., ми розповіли про роль монархії в Данії, Нідерландах, Іспанії, Швеції та Норвегії. Пропонуємо читачам погляд на те, як забезпечується зв’язок минулого з сучасним у Королівстві Бельгія.

У БЕЛЬГІЇ Є ШІСТЬ УРЯДІВ І ШІСТЬ ПАРЛАМЕНТІВ

Бельгія є конституційною, популярною монархією та федеральною парламентською демократією. Двопалатний федеральний парламент складається з Сенату та Палати представників. Перша складається з 50 сенаторів, призначених парламентами громад та регіонів, та 10 сенаторів-кооптованих. До 2014 року більшість членів Сенату були обрані безпосередньо. 150 представників Палати обираються за пропорційною системою голосування у 11 виборчих округах. У Бельгії голосування є обов’язковим, і таким чином підтримується один із найвищих показників явки виборців у світі.

КОРОЛІВСЬКИЙ ПАЛАЦ У БРЮССЕЛІ — ОФІЦІЙНА РЕЗИДЕНЦІЯ БЕЛЬГІЙСЬКОГО МОНАРХА, РОЗТАШОВАНА В ЦЕНТРІ СТОЛИЦІ, В БРЮССЕЛЬСЬКОМУ ПАРКУ. ЦЯ БУДІВЛЯ ВИКОРИСТОВУЄТЬСЯ КОРОЛЕМ ПЕРЕВАЖНО ЯК МІСЦЕ ДЛЯ ОФІЦІЙНИХ ЗАХОДІВ

Король (Філіпп— з 21 липня 2013 року) є главою держави, хоча з обмеженими повноваженнями. Він призначає міністрів, у тому числі прем’єр-міністра, які мають підтримку у Палаті представників, щоб сформувати федеральний уряд. У Раді міністрів — не більше п’ятнадцяти членів. За винятком прем’єр-міністра, Рада міністрів складається з рівної кількості представників голландсько і франкомовної громади. Судова система базується на цивільному праві та походить від Наполеонівського кодексу. Касаційний суд є судом останньої інстанції, а Апеляційний суд стоїть на один рівень нижче.

Бельгію іноді називають подвійною федерацією, оскільки вона ділиться одночасно на три регіони і три мовні спільноти. У зону відповідальності регіонів входить керівництво місцевою економікою, громадські роботи (наприклад, дорожнє будівництво), питання екології та інші питання. В зону відповідальності мовних спільнот входять, перш за все, питання, пов’язані з культурою, в тому числі освітою, науковою діяльністю і спортом.

Кожен регіон і кожне мовне співтовариство має свій парламент і свій уряд, проте за обопільною згодою, парламент і уряд Фламандського регіону та нідерландськомовної спільноти були об’єднані. Таким чином, у Бельгії є шість урядів і шість парламентів. Федеральний уряд відповідає за координацію дій інших п’яти урядів, а також за питання загальнодержавної ваги, як-то: оборона, закордонні справи, загальнодержавна економічна і монетарна політика, пенсії, охорона здоров’я.

ПРО ОСОБЛИВІСТЬ БЕЛЬГІЙСЬКОЇ МОНАРХІЇ

До обов’язків короля Бельгії входять контакти з широким колом представників бельгійського суспільства: членами федерального уряду, громадами та регіональними урядами, депутатами та політичними лідерами, представниками економічного, соціального, культурного та наукового секторів, академіками, ЗМІ...

Король та члени Королівської родини також підтримують тісний зв’язок з громадянами Бельгії, сприяючи приватним та громадським ініціативам, які допомагають забезпечити покращення соціальних умов. Король та члени королівської сім’ї представляють Бельгію на найвищому рівні (державні візити, торгові місії, участь у міжнародних зустрічах).

Конституційна монархія Бельгії, яку називають народною монархією, визначає роль глави держави, який служить народу. І ця роль базується на ролі й описі роботи, як це прописано в конституції та «конституційному ДНК» країни. 

КОРОЛЕВА МАТИЛЬДА І КОРОЛЬ ФІЛІПП

Бельгійський історик Жан Стенгерс написав, що «деякі іноземці вірять, що монархія є невід’ємною частиною національної єдності. Це дуже наївне бачення. Він є фігурою на шахівниці, причому ця фігура має значення». Однак, на справді, як зауважують експерти, звертаючи увагу на конституцію Бельгії, король не глава виконавчої влади, а є представником нації.

«МИ ЙОГО НАЗИВАЄМО КОРОЛЕМ БЕЛЬГІЙЦІВ»

«Король Бельгії грає дуже важливу символічну роль, водночас і політичну роль. Що стосується політичної ролі, то вона не базується на демонстрації особистої влади, а скоріше у його заохоченні вжиття певних дій чи висловлення певних пропозицій у діалозі з політичними акторами у країні», — розповідає «Дню» посол Бельгії в України Люк Якобс.

За його словами, король представляє країну і не уособлює державу. «Між іншим, ми його не називаємо король Бельгії, а король бельгійців. І це зроблено спеціально. Він представляє націю, народ, а не державу. І це було прописано 1831 році під час ухвалення конституції Бельгії. І тоді це було нововведенням у бельгійську конституцію, яка визначала, що роль короля — представляти націю, народ», — підкреслив посол. 

На його думку, в короля і монархії є різноманітні інструменти, які вона може використовувати для зміцнення демократії. Зокрема, королю належить роль посередника у діалозі, у його аудієнціях з політиками, представниками федерального уряду, парламенту, і об’єктів федерації.

«КОРОЛЬ ПЕРСОНІФІКУЄ ЄДНІСТЬ У КРАЇНІ»

Король грав важливу роль, персоніфікуючи єдність у країні, що має особливе значення у федеральній державі, — наголошує посол. Водночас він звернув увагу на те, що бельгійський король не має корони і взагалі у Бельгії не має церемонії коронації, і король отримує повноваження чи стає главою держави, прочитавши присягу служити народу.

Текст присяги є коротким: «Я присягаю дотримуватись конституції і законів бельгійського народу, зберігати національну незалежність і цілісність території». Іншими словами, відзначив пан Якобс, спадкоємець на посаду стає королем, прийнявши присягу, дотримуватись конституції Бельгії, яка гарантує демократичні цінності та принципи та інституції.

За його словами, у політичному ландшафті та у суспільстві є деякі настрої на користь президентської форми правління у Бельгії. Але вони радше невеликі і не впливові. Загалом бельгійці задоволені й щасливі тому, щоб залишатися монархією. І особливо тією, яку ми маємо на даний час — конституційною монархією.

КОРОЛЬ АЛЬБЕРТ І БЕДУЇН І — НАЙПОПУЛЯРНІШІ МОНАРХИ

«Виміряти популярність короля складно, — продовжує пан Якобс. — Я можу навести як приклад короля Альберта І, якого називали королем-лицарем за його роль під час Першої світової війни, коли Бельгія була повністю окупована німецькими військами за винятком невеликого куточку на сході країни.

Король Альберт І завоював величезну повагу, престиж і харизму і популярність через те, що він підтримував, персоніфікував опір бельгійської армії проти окупаційних сил. І це залишилось у колективній пам’яті бельгійського населення.

Король Бедуїн І також був дуже популярним через то, що він найдовше правив у країні у бельгійській династії.

Подивіться, скільки людей прийшло віддати йому останню шану, коли він помер 31 липня 1993 року. Це — є його міра поваги до нього і його популярності у нації, яка була в жалобі. І це момент, який запам’ятався в історії», — наголошує посол.

«ВСЯ КОРОЛІВСЬКА РОДИНА Є ВІДКРИТОЮ І ДОСТУПНОЮ»

Вся королівська родина є відкритою і доступною. Вони перебувають серед людей, не закриваються у палацах. У будь-якому випадку святковому чи несвятковому чи в час журби вони перебувають серед людей. «Можу нагадати, коли відбувся теракт березні минулого року, то король негайно виїхав в аеропорт і станцію метро, щоб подякувати рятувальникам, а також до госпіталю, де розпитав про стан здоров’я поранених», — сказав пан Якобс. 

Також під час важливих подій для країни  вони виступають перед народом у тому числі по телебаченню.

21 ВЕРЕСНЯ 2014 РОКУ. КОРОЛЬ ФІЛІПП ПІДТРИМАВ АКЦІЮ «ДЕНЬ БЕЗ АВТОМОБІЛЯ»

«З боку королівської родини чи то короля, чи то королеви існує справжній інтерес бути доступним і відкритим наскільки це можливо перед людьми. Вони надають монархії сучасного змісту і це робить їх популярними. У них є веб-сайт. Зокрема у короля є своя сторінка у Facebook і Twitter. Королівська родина використовує всі інструменти сучасних комунікацій, щоб ближче до народу. Король Філіп знає три мови, і можна побачити, що його виступи виставляються трьома мовами. І це показує повагу до багатомовного складу нашої країни, цьому приділяється спеціальна увага», — відзначив посол.

ПРО «КОРОЛІВСЬКУ МАГІСТРАЛЬ»

Відповідаючи на запитання про можливі історичні зв’язки між давніми українськими і бельгійськими династіями, зокрема у добу Київської Русі, пан Якобс сказав: «Мені казали, що Анна Київська проїжджала через бельгійське місто Арлон по дорозі до Парижа. Але це питання заслуговує подальшого дослідження. Чи ви знаєте про «королівську магістраль», яка веде з Києва до Калє і вниз до Компостела? І вона називалась «королівська магістраль» через те, що це була головна дорога, яка поєднувала різні королівства, князівства, герцогства у IX—X століттях нашої ери — від часів Київської Русі до XIV—XV століть. «Королівська магістраль» проходить зараз по трасі Е14, яка починається в Калє і проходить до Києва. З мого будинку в Бельгії декілька кілометрів до траси Е40, а тут, у Києві, резиденція знаходиться на проспекті Перемоги, біля парку Пушкіна. Іншими словами, я можу з власного дому вийти на трасу Е40 — колишню «королівську магістраль» — і по прямій лінії попрямувати до Києва. До речі, Рада Європи пропагує концепцію «королівську магістраль», через яку проходить ця траса, щоб сприяти співпраці між різними країнами».

Продовження теми:

Радити. Заохочувати. Попереджати

Король ніколи не дає інтерв’ю

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати