Надмірна спрага влади призвела до падіння ангелів; надмірна спрага знання призводить до падіння людини; але милосердя не може бути надмірним і не заподіє шкоди ні ангелу, ні людині.
Френсіс Бекон, англійський політик, державний діяч, вчений, філософ і есеїст

Власна «фішка» громади

Корона «Дня» Іллінецькій ОТГ — за послідовність у покращенні якості життя та екопідхід
30 грудня, 2020 - 11:30
ДОДАНУ ВАРТІСТЬ СМІТТЄСОРТУВАЛЬНОМУ І ПЕРЕРОБНОМУ КОМПЛЕКСУ СТВОРЮЄ ЯБЛУНЕВИЙ САДОК. ЙОГО ВИСАДИЛИ НА МІСЦІ СТИХІЙНОГО СМІТТЄЗВАЛИЩА ДОВКОЛА КОМУНАЛЬНОГО ПІДПРИЄМСТВА. ЦІЄЇ ОСЕНІ МОЛОДІ ЯБЛУНІ ВЖЕ ДАЛИ ПЕРШИЙ УРОЖАЙ — 3 ТОННИ СОРТОВИХ ЯБЛУК, ЯКИМИ ЗАБЕЗПЕЧИЛИ ШКОЛИ ТА САДОЧКИ

Іллінецька ОТГ, що на Вінниччині, із перших днів свого створення зробила ставку на переробку сміття — і не прогадала. За чотири роки діяльності громада налагодила розподільний збір твердих побутових відходів. Дохід від реалізації вторинного пластику спрямовує на фінансування тепличного господарства, яке вирощує саджанці квітів і висаджує на усіх клумбах міста. Позаторік в ОТГ встановили сміттєсортувальну станцію. А торік запустили мінізавод із переробки полімерних матеріалів у тротуарну плитку. Додану вартість сміттєсортувальному і переробному комплексу створює яблуневий садок. Його висадили на місці стихійного сміттєзвалища довкола комунального підприємства. Цієї осені молоді яблуні вже дали перший урожай — 3 тонни сортових яблук, якими забезпечили школи та садочки.

«Ідея закласти яблуневий сад на колишньому сміттєзвалищі площею 5 гектарів належить Іллінецькому міському голові Володимиру Ящуку. Він поділився нею після того, як з цієї території ми вивезли понад 500 тонн сміття. Її радо сприйняли працівники трудових колективів підприємств, організацій, установ міста, студенти Іллінецького державного аграрного коледжу. В перший день толоки участь у акції взяли понад 300 містян, у наступні — трохи менше. Але разом ми заклали прекрасний сад, — не без гордості у голосі розповідає перший заступник Іллінецького міського голови Олег ДМИТРИК. — За результатами 2019 року, наша громада увійшла до ТОП-10 найкращих ОТГ України, посівши 8-ме місце. А за підсумками проведеної проєктної діяльності, місто Іллінці стало переможцем Всеукраїнського конкурсу «Smart місто — 2019» у номінації «Екологічно відповідальне місто» та за використання розумних технологій для захисту міської екосистеми». Досягнути такого визнання було нелегко, це фактично результат чотирирічної праці у еконапрямку».

Олег Дмитрик згадує, як у 2016 році місто почало реалізовувати перший проєкт «Іллінці — без сміття» і встановило — чи не першим в області — баки для роздільного сортування по всій своїй території. Тоді зібрані відходи відправляли на переробку до Вінниці, а виручені кошти витрачали на функціонування тепличного господарства. Розуміючи, що на смітті можна заробляти більше, громада розробила солідніший проєкт «Свідомі» (Стале комплексне управління твердими побутовими відходами в Іллінцях). Він передбачав ефективний цикл управління твердими побутовими відходами, а саме — будівництво сміттєсортувального комплексу вартістю 12 млн грн, з потужністю переробки 120 куб. м за добу. У рамках цього проєкту в місті та прилеглих селах громади були побудовані контейнерні майданчики, на яких розташовано 275 баків для ТПВ та 90 решіткових контейнерів для збору пластику. Крім того, у місті Іллінці було запроваджено збір батарейок у спеціальні контейнери, укладений договір з підприємцем з Білої Церкви, який приймає батарейки на утилізацію.

«Усі ці процеси відбувалися паралельно з інформуванням людей, бо без цього ніяк. Ми проводили екологічні акції, інформаційні кампанії, навчання. Це сприяло тому, що до нас потягнулися інші, сусідні громади. Відтак збільшилася територія збору ТПВ і кількість секцій для сортування, — продовжує Олег Дмитрик. — Позаторік ми проаналізували, що частка поліетиленової плівки у цій відсортованій масі складала приблизно 23%, твердих полімерів — 15%, а ПЕТ пляшки — 16%, тобто це більшість матеріалів. Відтак вирішили переробляти полімери у піщанополімерну продукцію. У жовтні 2019 року на базі сміттєсортувального комплексу була встановлена та розпочала роботу лінія з виробництва піщанополімерної плитки. Тепер понад половина наших побутових відходів не лягає у землю, а переробляється на тротуарну плитку. Показник — 15 кв. м за добу. Станом на грудень 2020 року маємо 850 квадратних метрів готових тротуарів у місті. Можна приїхати, подивитися і помацати, як виглядає плитка з полімерів».

Соціально-економічний ефект від проведених заходів у межах програми Іллінецької ОТГ очевидний — це покращення стану довкілля на 100%, створення 30 додаткових робочих місць, проведення озеленення за рахунок надходжень від реалізації переробленої сировини, зменшення витрат на облаштування тротуарів завдяки власному виробництву тротуарної плитки. Але зупинятися на досягнутому «зелена громада» не збирається. На 2021 рік вона планує реалізувати проєкт з утилізації неліквідних муніципальних відходів, які взагалі не підлягають вторинній переробці й мають тривалий термін розпаду у ґрунті. Таким чином ОТГ досягне 100% утилізації сміття на своїй території.

Олеся ШУТКЕВИЧ, «День», Вінниччина, фото Іллінецької ОТГ
Газета: