Коли важиться доля нації, історія не відрізняє поміж нейтральними боягузів.
В'ячеслав Липинський, український політичний діяч, історик, теоретик українського консерватизму

Герої Крут: справжні та самопроголошені

31 січня, 2006 - 00:00
ФОТО ОЛЕКСАНДРА КОСАРЄВА

У неділю, 29 січня, виповнилося 88 років із дня битви під Крутами в Чернігівській області між загонами більшовиків та 300-ми київськими студентами, котрі виступили на захист Української Народної Республіки. За словами місцевих жителів, за 13 років, відколи святкується цей день, у цьому році пам’ять загиблих під Крутами прийшла вшанувати найбільша кількість людей. На мітингу-реквіємі виступили, зокрема, представники Блоку «Наша Україна»: віце- прем’єр-міністр В’ячеслав Кириленко, міністр у справах сім’ї та молоді Юрій Павленко, народні депутати України Ігор Юхновський, Лілія Григорович, Микола Жулинський та Лесь Танюк, які повсякчас порівнювали себе з героями Крут, — і це було, мабуть, найсумніше на цих трагічних роковинах.

«Третього грудня Ленін послав війська Муравйова, щоб ті «на штиках принесли радянську владу в Україну». Ці 300 вісімнадцятирічних студентів, звичайно, не могли протистояти страшній кількатисячній навалі Муравйова, але вони увійшли в історію героями, бо не хотіли йти в рабство до Російської імперії, — розповів про той страшний бій Ігор Юхновський. — Зараз у нас так само непростий час — ідеї реваншизму витають у повітрі, й, як ніколи, вони загрозливі сьогодні, в переддень парламентських виборів. І тому ми , як і герої Крут, маємо думати по-українськи і відстоювати нашу незалежність, яка, на жаль, поки що дуже слабка». (Виникає питання: а хто в цьому винен? — Авт.)

Під час мітингу також відбулася презентація основної частини Меморіального комплексу, автором якого є художник Анатолій Гайдамака, — колону (копію тих колон, які є на фасаді Червоного корпусу Київського університету), студентську шинель та прострелений картуз на мармуровому п’єдесталі. Окрім цього, Меморіальний комплекс буде включати капличку, де можна буде пом’янути загиблих під Крутами, і музейну експозицію.

Президент України Віктор Ющенко також звернувся до київського міського голови Олександра Омельченка і депутатів Київради з ініціативою увіковічнити пам’ять героїв Крут у назвах проспектів, площ, вулиць, парків, скверів, станцій Київського метрополітену.

Наталя ТРОФІМОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: