Безлад не створює порядку. Якщо око зодчого — хаос, будівля буде Вавилонською вежею.
Віктор Гюго, французький письменник

«У суспільстві дрімали дуже небезпечні процеси»

23 грудня, 2004 - 00:00

У вівторок одним із гостей «круглого столу» з Олександром Ткаченком на «Новому каналі» був Євген МАРЧУК, екс-прем’єр-міністр, колишній керівник СБУ, екс-секретар РНБО України та екс-міністр оборони. Він прокоментував політичну ситуацію в державі.

ПРОГНОЗ

«Якщо все буде йти так, як заплановано, тенденція, на вершині якої перебуває Ющенко, переможе. Тенденцію, яку очолює Янукович, не треба принижувати — вона також досить сильна й досить могутня, це реалії».

ПРО РОЗКОЛ

«Країна ще не розколота, суспільство — тут можна погодитися. І видно по всьому, що лікнеп, який був проведений для команд кандидатів і особливо для команди Віктора Федоровича (можливо, навіть не команди, а його прихильників...) дав результати позитивні, й потім всі почали «від’їжджати» назад, зрозумівши, можливо, до якої недоторканної речі вони взялися... Тобто територіальна цілісність і державний суверенітет, і унітарний устрій України — це такі речі, які під час виборів не вирішуються. Сигнал, який прозвучав під час президентських виборів, показав, що в суспільстві дрімали ще дуже небезпечні процеси».

«Регіональна політика в Україні за останні роки дійсно потребувала серйозного перегляду, але спокійного, технологічного, із залученням і самих регіонів. Те, що забуксували питання у сфері реорганізації співвідношення «регіони та центр», — це однозначно. А те, що поступово сформувалася база підтримки цього напрямку — чи то федералізації, чи то автономізації — це реалії. І те, що підхопили політики, — це вже небезпечно. Ви знаєте, я думаю, що у виборчу боротьбу цей принцип був підкинутий не українцями... це могли підкинути тільки іноземці... це російські технологи, які працювали. Я так думаю, в мене нема юридичних доказів, але не міг українець в будь-яких цілях (навіть — насолити своєму опонентові) придумати те, щоб запустити в суспільство, запустити в боротьбу можливість федералізації».

ДІОКСИН

«Дуже серйозна тема, і коментувати її так, з ходу, неможливо, треба мати дуже багато інформації. Я можу сказати в тій мірі, в якій я знав, працюючи головою Служби безпеки та по суті приймаючи все, що залишилось від КДБ УРСР на території України. Можу сказати однозначно: не було в Україні не тільки виробництва біологічної та хімічної зброї, а й у розпорядженні не було. Я абсолютно офіційно, відповідально про це заявляю — не було. Більше того, було одне із засідань Ради національної безпеки та оборони, яке вів тоді Кравчук, де це питання в принципі обговорювалося. Воно не стосувалося біологічної й хімічної зброї, але стосувалося питання в принципі — як поводити себе Україні, коли поступово наука виходить на такі речі, які можуть бути застосовані проти людини в бойових цілях. Простіше кажучи — ми підтримуємо всі мораторії, які є в світі, всі конвенції на заборону не використання, не виробництва, а блокування навіть шляху «на підходах» до виробництва таких чи то пристроїв, чи фізичних, чи біологічних, чи хімічних? І вже тоді (це ще Кравчук був президентом) ця тема була закрита для України назавжди». «Я не можу говорити про Росію. Те, в що системі КДБ СРСР були й різні види отрути, біологічних компонентів... відомо, що вони були — із тих прикладів, які знає світ (вбивство й Бандери, й Ребета, і деякі інші...). Але після розпаду СРСР чи залишилося це в Росії, в російських арсеналах, я цього не можу ні підтвердити, ні спростувати. Це дуже серйозна справа. Я думаю, що колись можна задати запитання росіянам. Нічого страшного немає в цьому запитанні...»

ПРО ОПОЗИЦІЮ

«Я думаю, що зараз постане досить серйозно питання, що таке опозиція та хто в опозиції до кого. Після виборів, якщо переможе Ющенко, Україна та Ющенко особисто (і його команда) зустрінуться з унікальним явищем, якого за роки незалежності не було. Це сильна, зубаста, озброєна і мас-медійним ресурсом, і грошима, і в парламенті позиційно добре озброєна опозиція. Такої опозиції в Україні ще не було. Влада ще з такою опозицією ніколи не зустрічалася... І формування урядової команди — навіть на тих принципах, які поки що залишаються такими ж, які були й у Януковича в розпорядженні, й у Президента Леоніда Кучми, — це буде надзвичайно болючий процес, який таїть в собі дуже багато небезпек для нового президента».

Підготував Михайло МАЗУРІН, «День»
Газета: 
Рубрика: