Ані багатство, ані влада, ані могутність і сила не окупить глупоти й не заступить мудрости; без мудрости сила чи значення буде в найліпшім разі робити враження якогось фізичного рідкісного явища, а лише мудрість буде імпонуючим духовним людським явищем.
Андрей Шептицький, предстоятель Української Греко-Католицької Церкви, Митрополит Галицький та Архієпископ Львівський

Парламенту не дали вшанувати пам’ять Гонгадзе

Віталій КУПРІЙ: «Володимир Гройсман відповів мені, що це питання недоречне, нецікаве і не на часі»
21 травня, 2015 - 18:52
Георгій Гонгадзе
ФОТО З АРХІВУ «Дня»

21 травня народні депутати не забули попіаритися — в День вишиванки Верховна Рада рясніла кольоровими вбраннями. Можливо, це і добре для популяризації національного одягу і орнаментів, тим більше, коли людина робить це щиро. Але не завжди. Особливо якщо під вишиванкою «перевертні». А їх в парламенті багато.

Проте 21 травня для депутатів була ще одна можливість проявити себе. В цей день Георгію Гонгадзе виповнилося б 46 років. На жаль, в цій трагічній історії досі залишається більше запитань, ніж відповідей. По-перше, тіло журналіста до сьогоднішнього дня не поховане. І якщо раніше проти поховання виступала його мати Леся Гонгадзе (вже півтора роки як немає в живих), то які перешкоди сьогодні? Якось не по-християнськи, не «по-вишиванковому». По-друге, до сьогоднішнього дня українська правоохоронна і судова системи, а також політики нездатні поставити остаточну юридичну крапку у відношенні замовників цього резонансного вбивства.  

Про все це в четвер в парламенті ніхто не наважився згадати. Хоча, деяким, як виявилося, навіть не дали цього зробити. «З парламентської трибуни я хотів повідомити громадськості щодо того, як сьогодні відбувається розслідування злочину проти журналіста Георгія Гонгадзе — хто його замовив та вбив, — коментує «Дню» представник Олексія Подольського в суді, позафракційний народний депутат Віталій Купрій. — Я також хотів вшанувати його пам’ять хвилиною мовчання. З такою пропозицією я підійшов до спікера парламенту Володимира Гройсмана. Але він відповів, що це питання недоречне, нецікаве і не на часі. Я пов’язую це з тим, що під час судових засідань по «справі Гонгадзе — Подольського» були дуже серйозні звинувачення в тому, що Генпрокуратура і діючий суддя Печерського суду Андрій Мельник причетні до фальсифікації розслідування злочину. До того ж зараз в Раді на посаді депутата знаходиться товариш діючого президента Петра Порошенка — Володимир Литвин. Можливо, останньому неприємно чути це, оскільки саме Литвина і Кучму Пукач називав замовниками вбивства Георгія Гонгадзе. Мабуть, Гройсман не хотів, щоб команда, яка зараз при владі, почувала себе незручно».

«Я спілкувався з Олегом Ляшком і просив його згадати про день народження Гонгадзе, оскільки у нього є право виступу, а у позафракційних немає, — продовжує Віталій Купрій. — Наша команда депутатів, близько 20 депутатів, хотіли просунути цю ініціативу, але ми поки що не оформились у групу, тому змушені просити інші фракції. Напевно, в День вишиванки, всім весело і добре, тому і не хотіли псувати собі настрій».

Ще один яскравий приклад короткої пам’яті, подвійних стандартів і взагалі глибокої кризи парламентаризму в нашій країні. Напередодні ми вже писали про останні перипетії в судовому процесі щодо головного виконавця злочинів проти Гонгадзе і Подольського — Олексію Пукачу, де згадували і про 21 травня («День», № 85 за 19 травня 2015 р.). «Я хочу всім нагадати, що 21 травня Георгію Гонгадзе минуло б 46 років. Для того, щоб освіжити в пам’яті нашої влади ті страшні події, я попрошу народного депутата Віталія Купрія зробити відповідну заяву з трибуни парламенту, щоб нагадати всім ту страшну трагедію і змусити владу нарешті діяти в правовому руслі», — сказав під час судового засідання представник Олексія Подольського в суді — Олександр Єльяшкевич. Але, як бачимо, поки влада не хоче діяти ні в правовому, ні в моральному руслі.

Журналісти — не виключення. Більшість з них. Хоча кожен з них, коли входить до ложі преси на третьому поверсі в парламенті бачить перед собою пам’ятну дошку Георгію Гонгадзе. Знають про неї й народні депутати. Але... До речі, в нинішній Раді цілий «десант» колишніх журналістів. І що? Все одно мовчанка. «Сьогодні Георгію Гонгадзе виповнилося би 46 років, — написав учора зранку у себе на «Фейсбуці» громадській діяч Олексій Подольський. — Сумно: на «Українській правді» сьогодні зранку все, що завгодно: і ображений Пашинський, і відважний Яценюк, і реклама розкішної нерухомості. Все — окрім згадки про Гію».

Трохи згодом Подольський додав: «P.S. «Українська правда» зреагувала на присоромлення журналістів, а головне — на той скандал довкола Кучми, що відбувається сьогодні у кулуарах Верховної Ради, де Гройсман зранку вперто саботує ініціативу депутатів вшанувати пам’ять Гонгадзе хвилиною мовчання, — таки поставила матеріал, присвячений Георгію. Але хочу нагадати, що всі 14 попередніх років 21 травня відкривалося на «Українській правді» матеріалом про Гонгадзе. Сьогодні з’явилося після 12-ї. Вже після «Обозревателя» та інших. Але зверніть увагу: на відміну від минулого — жодного слова про замовників, про Кучму. Я вже не кажу про суд. Ані букви». Діагноз.

Іван КАПСАМУН, Дмитро КРИВЦУН, «День»
Газета: 
Рубрика: