Кожен народ пізнається за його богами та символами.
Лев Силенко, український мислитель, філософ, історик, письменник, номінант на Нобелівську премію

Великодні листівки Юрія Тютюшкіна

Кропивничанин зібрав понад 200 вітальних послань початку ХХ століття
14 квітня, 2017 - 12:23

У відомого кропивницького колекціонера Юрія Тютюшкіна чимало листівок, які датовано початком ХХ століття. Вони розкладені за святами. З них понад двохсот — великодніх. У дореволюційні часи їх виготовляли утричі більше, ніж різдвяних на наших теренах. Великдень усе-таки мав більшу вагу, ніж Різдво. Більшість мальовничих мініатюр датовано першим десятиліттям  — на цей час припадає розквіт листівки. Їх виконували на високому поліграфічному рівні, якість багатьох  краща, ніж у сучасних альбомах. Автори експериментували із різними  матеріалами, застосовували різноманітні аплікації. Із написів і малюнків на листівках можна зробити висновок, що віддруковані вони за межами Російської імперії, напевне, в Німеччині. Більшість листівок у колекції підписані й адресовані жителям Єлисаветграда.

«На окремих листівках адресанти намагаються, окрім вітань зі святом, розповісти родичам чи знайомим про новини зі свого життя, — говорить Юрій Володимирович. — Тому вони берегли площу листівки, писали дрібним почерком і з обох сторін. На малюнках — курчатка в різних варіаціях і ситуаціях. На листівках зображено і символ Великодня — яйце. Так, на одній із карток хлопчик із дівчинкою везуть на дерев’яному візку велике яйце».

Ось і на листівці, яка надійшла єлисаветградцю Г.Руцькому на вулицю Вокзальну 1910 року, зображено квартет курчаток, двоє з яких грають на контрабасах, а двоє співають арію. На іншій листівці, яка адресована тому ж таки Руцькому, але відправлена  1906 року, дівчинка стоїть біля ящика з яйцями, а по траві бігають курчатка, символізуючи зародження життя.

А ось на цій листівці біля миски з їжею кілька цуценят та курчат, яких повчає мати-квочка. Листівка відправлена 4 квітня 1907 року з Новоархангельська у Єлисаветград на вулицю Миргородську (нині — Шульгіних). 

Є й листівки з не характерними для свята Великодня малюнками.

Приміром, на одній із карток над привітанням «Съ праздником Св. Пасхи» летить аероплан, яким керує зайченя, а на зеленій траві ще двоє зайченят. Коли виготовлена ця листівка — невідомо.

А от відправлена вона 12 квітня 1925 року. «Алеша! Поздравляю тебя с праздником Пасхи, желаю встретить и провести в радости. Твоя сестра Вера». Очевидно, цю листівку Вєра відправила братові у конверті, інакше б її вилучили на пошті.

Володимир ПОЛІЩУК, Кропивницький. Ілюстрації надано автором
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

comments powered by HyperComments