...Від того, скільки цеглинок ворожого муру проб’ємо лезами і кулями, залежить підсумок боротьби.
Юрій Горліс-Горський, український військовий і громадський діяч, письменник

До Європи на двох колесах

У Забріді пройшов 20-й чемпіонат Закарпаття і вперше — етап чемпіонату України з мотокросу
21 вересня, 2004 - 00:00
21-РІЧНА ЗІРКА ЄВРОПЕЙСЬКОГО МОТОСПОРТУ АНДРІЙ КРИЧФАЛУШІЙ У КОЛІ ЮНИХ ШАНУВАЛЬНИКІВ / ВІКТОР СТЕГУРА РАЗОМ ІЗ ДРУЖИНОЮ ТА СИНОМ

День села мешканці населеного пункту Забрідь, що у Великоберезнянському районі Закарпаття, протягом уже 20 тироків відзначають традиційно. Всі, від старого до малого, збираються біля мальовничого урочища із загадковою назвою Термачув, де проходять змагання з мотокросу. Досі вони мали обласний статус, а відтепер набули всеукраїнського. Цьогоріч 20 й чемпіонат Закарпаттяі вперше — етап чемпіонату України. Класичну трасу довжиною 2300 метрів готують до того, аби наступного року тут пройшов один із етапів чемпіонату Європи. Отже постійну роботу за її доглядом матимуть десятки мешканців Заброді.

З-поміж ста учасників етапу чемпіонату України було два десятки школярів. Віталій Курищук з Івано-Франківщини тільки два роки виступає в класі 85 кубічних сантиметрів, а вже посів друге місце. На запитання про спонсора хлопець відповідає : «Фінансує мене батько, він теж колись був мотокросменом. Купив мотоцикл, форму, оплачує поїздки на змагання. Це є екстремальний вид спорту, дуже мені подобається». Віталій та багато його ровесників по-доброму заздрять юним гонщикам з Ужгорода, адже тут на базі дитячо-юнацької спортивної школи №1, котру утримує міська рада, створене єдине в Україні відділення мотоспорту. Тренером тут працює Віктор Стегура — жива легенда закарпатського і українського мотоспорту. В молодшій групі — 12 дітей, а в середній — 8. Спочатку майбутні майстри вивчають техніку. До речі, два юні вихованці Віктора Стегури — Андрій Легеза та Юрій Машкара — вперше виступили в заїзді. Решта зможе це зробити тільки через кілька років. Колишній наставник Стегури заслужений тренер України Іван Марека, один із керівників обласної організації сприяння обороні України, представив на розгляд закарпатської влади проект створення в Ужгороді цілої дитячо- юнацької спортивної школи з технічних видів спорту. Також планують відкрити в обласному центрі трасу для показових виступів.

У Заброді виступили збірні команди семи західноукраїнських областей. Заїзди в кількох класах принесли такі підсумкові результати : перше місце посіли представники Закарпаття, на другому івано- франківці, треті — волиняни. Левову частку очок принесли закарпатцям перемоги Віктора Стегури та Андрія Кричфалушія у класах мотоциклів 500 кубічних сантиметрів, відповідно з рідинним та водяним охолодженням. Вони домінували й у суперзаїздах.

Між іншим це свято спорту годилося присвятити 55-річчю від дня народження Івана Мареки та 40 річчю Віктора Стегури. Учень і вчитель. Невідомо, чи хтось когось перевершив. Іван Марека протягом двох десятків літ виступав у кількох видах мотоспорту, 25 разів ставав чемпіоном України, а призером першості Союзу РСР — п’ять. При ньому збірні області посідали лідируючі позиції в республіці. Іван Марека, як тренер, підготував 15 майстрів спорту. Наіменитішим став Віктор Стегура. Тільки завдяки зусиллям Івана Михайловича, твердить Стегура, йому вдалося сім разів стати чемпіоном України в часи СРСР, а в незалежній Україні постійно в когорті найсильніших. Кожну свою перемогу Віктор присвячує дружині Лесі. На початковому етапі їхнє кохання пройшло перевірку вогнем. Леся потрапила в аварію, лікарі дійшли висновку, що дітей народити навряд чи зможе. Віктор протягом багатьох днів не відходив від травмованої Лесі. Одружилися. Народилося у них двоє хлопців. Старший, 16-річний, байдужий до мотокросу, а от 5-річний тягнеться до техніки. Згодом життя ще раз перевірило на стійкість. Віктор Стегура кілька років виступав за команди Угорщини, Словаччини. В 1994 році в Словаччині спіткало Стегуру страшне падіння й з пробитими легенями його відправили до шпиталю. Лікарі врятували. Тепер Леся на багато днів і ночей стала сестрою милосердя. Віктор Стегура закоханий у рідне Закарпаття не на словах. Він мріє про велике відродження в краї мотоспорту і готовий віддати цьому всього себе. Протягом двох десятків літ виступає за клуб райцентру Великий Березний. Тут його шанують, стимулюють. Місцева влада й цього разу зробила максимум, аби змаганнями залишилися задоволеними і спортсмени, і глядачі. Суттєво підсобила й Закарпатська облдержадміністрація. Виступаючи на відкритті, заступник голови ОДА Іван Рогач мовив, що уже починається конкретна підготовка до прийому в Заброді наступного вересня еліти європейсього мотокросу. Обіцяв серйозно підсобити й присутній на події заступник голови Товариства сприяння обороні України, віце- президент Федерації мотокросу України Степан Гурський.

У десятці найсильніших мотокросменів Європи протягом останніх літ стабільно перебуває 21-річний Андрій Кричфалушій з Хуста. Андрій колись вчився у Вітора Стегури. А найбільше у свого батька — знаного мотокросмена, майстра спорту Василя Кричфалушія. Тато став і тренером, і спонсором. Особливо на етапах змужніння. Кілька років Андрій виступає в Угорщині й тепер обговорюється контракт із командою «Хунгаро-Ямаха». Обіцяють йому два супермотоцикли. Хоча виступ у селі Забрідь для іменитого спортсмена не представляв значного інтересу й став чисто тренувальним, все ж він радо погоджується виступати за збірну Закарпаття.

Після зональних стартів найсильніші моткросмени зберуться в Дніпропетровську, де визначаться чемпіони й призери першості України.

Богдан БАРБІЛ, Ужгород. Фото автора
Газета: 
Рубрика: