Які ж несвоєчасні рішення можновладців. Коли вони за що-небудь, нарешті, зважуються взятися, життя вже пішло вперед, і вони знову залишаються перед розбитим коритом.
Павло Скоропадський, визначний український державний і політичний діяч, воєначальник, останній гетьман України

Сон як попередження

17 січня, 2008 - 00:00
ФОТО З АРХIВУ «Дня»

Читати сонники — улюблене заняття дівчат на виданні. Проте серед старших людей також коли-не-коли та й заведеться розмова про «віщі сни», які комусь заздалегідь передбачили чи то багатство, чи то розлучення. Чи існують віщі сни насправді і чи можуть вони попередити нас, наприклад, про захворювання, що насувається?

«Iз цього приводу багато спостережень зібрав доктор медичних наук Касаткін, — каже доктор психологічних наук, професор Володимир Лебедєв. — Він описав випадок, коли один студент кілька разів бачив один і той самий сон: його обвиває пітон, здушуючи груди, і він не може ворушити ні руками, ні ногами». Медичні дослідження ніяких ознак захворювання не виявили. Лише за рік після «пророчого» сну в хлопця виявили пухлину спинного мозку, яка привела його до повного паралічу кінцівок, пише pravda.ru. Як можна пояснити такі речі? 1791 року з’явилася робота російського фізіолога А. Нудова «Досвід побудови теорії сну», де автор описує такий експеримент: людині, яка спить на спині, налили у відкритий рот небагато води. І раптом вона перевернулася на живіт і почала робити плавальні рухи.

Коли її розбудили, вона розповіла, що їй наснилося, нiби вона впала у воду і змушена була рятуватися вплав. Француз Морі світив сплячому в обличчя лампою, і тому снилися громи та блискавки. Німецький психолог Бернер закривав сплячим ніс ваткою, і майже завжди їм снилися чудовиська, що починали їх душити.

Ці випадки говорять нам про те, що коли у сплячий мозок проникають ті чи інші подразники, вони викликають різні образи, які вплітаються у тканину сновидінь і самі стають їхньою основою. Відомий випадок, коли солдати спали в холодному будинку, і майже всім снилося одне й те саме: полюс, льоди, засніжена тайга. Тобто якщо на людей під час сну діяти спільними для всіх подразниками: димом, яскравим світлом, високою або низькою температурою, то у їхніх снах буде багато спільних для всіх образів.

Що стосується того, чи може сон віщувати хворобу, то треба звернутися до досвіду психоневролога М. Аствацатурова. Він вважав, що якщо тривожні сновидіння з елементами страху смерті поєднуються з раптовим пробудженням, то це може слугувати ознакою хвороб серця.

Касаткін, про якого вже йшлося, за 30 років дослідив кілька тисяч здорових і хворих людей і окреслив сюжети сновидінь при деяких захворюваннях. За його даними, характер снів у людини міняється приблизно за два—три місяці до виявлення у неї гіпертонії, за місяць до гастриту, за два місяці до перших ознак туберкульозу.

Причому в багатьох випадках за характером зорових сцен у сновидіннях можна навіть указати місце враження організму хворобою.

Наприклад, у людини починається захворювання легенів. Можливий діагноз — плеврит, бронхіт, туберкульоз. Їй може наснитися, ніби вона хоче випірнути з води, або їй на груди навалився якийсь тягар. Або вона лізе у вузьку щілину в огорожі й застряє в ній грудьми, або піднімається на гору, і їй важко дихати. При захворюваннях шлунково- кишкового тракту в більшості людей з’являються вві сні сцени, пов’язані з недоброякісними продуктами. Але сюжет сновидінь при одному і тому ж захворюванні варіюватиметься залежно від професії людини, її освіти тощо».

Наталя ЄРМОЛАЄВА, Андрій БЄЛЯКОВ
Газета: 
Рубрика: