Коли важиться доля нації, історія не відрізняє поміж нейтральними боягузів.
В'ячеслав Липинський, український політичний діяч, історик, теоретик українського консерватизму

У Вінниці презентували вишиті картини минулого століття

16 червня, 2016 - 22:06
Фото Олесі ШУТКЕВИЧ

У Вінницькому обласному краєзнавчому музеї відкрилася виставка робіт з колекції власниці арт-галереї «Естет» Любові Король. Колекціонерка представила 30 вишитих картин, які були створені ще у минулому столітті. Чільне місце в експозиції посідає робота «Ваза з маками», датована 1910 роком. Більшість картин походять із Західної України і Поділля. Загалом у колекції Любові Король понад 150 вишитих робіт, 111 з них відреставровані, близько 50 – не відновлених.

«Збирати і реставрувати картини я почала кілька років тому, коли моя мати поскаржилася, що її вишивки «розлізлися» від часу. Тоді я збагнула, що треба встигнути зібрати і зберегти красу, створену руками працьовитих українських жінок, які вкладали у вишивку свої думки, надії, любов. Вишивка допомагала їм переживати і складні життєві моменти. Це не просто роботи, це історія кожної жінки. Вишивали вони не за схема, а з уяви, образів. Найстарішій картині, яка в центрі експозиції, понад 110 років. Її принесла правнучка однієї з вишивальниць. На жаль, я не знаю імен народних майстринь, які створювали цю красу, але для мене велика честь реставрувати їхні роботи, щоб зберегти всупереч часу», – каже Любов Король.

Окрім вишивки, колекціонерка створює сучасний одяг для дітей і дорослих із старовинних українських «тернових» хусток. У її колекції 54 вироби, кожен має унікальний візерунок. Частину виробів дизайнер подарувала у фонди Вінницького обласного краєзнавчого музею. Зараз вона працює над лінією одягу, декорованого вишивкою.

«Любов до вишивання привила мені мама ще в дитинстві. Попри свою зайнятість, роботу, виховання трьох дітей, вона встигала вишивати красиві і оригінальні речі. Вишиті картини були невід’ємною частину нашого інтер’єру, – продовжує дизайнер. – Зараз спостерігається великий інтерес до української вишивки. Вишивають і літні люди, і молоді. Це свідчить, що Україна відроджується і пишається своїми традиціями. Я, наприклад, вишитий одяг ношу не лише у свята, але й у будні дні, бо це природньо і вишукано».

Наївні, але щирі, українські вишиті картини викликають теплі почуття і нагадають про дитинству. Серед них – рукотворний відбиток трипільської культури, мережка, якою досі прикрашають постіль у селах, гладь, яка відтворює об’ємність квітів. Усі вони – естетично довершені витвори мистецтва. Насолоджуватися експозицією вінничани та гості міста зможуть до 31 липня.

Олеся ШУТКЕВИЧ, Вінниця, фото автора

Читайте "День" в Facebook, Тwitter, дивіться на Youtube та підписуйтесь на канал сайту в Telegram!

Джерело: День

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ