Всі вчаться своєї рідної мови, а наша біда така, що треба вчитися її більше, ніж кому іншому.
Михайло Грушевський, український історик, політичний діяч

Лауреатом Премії Джеймса Мейса-2016 став Сергій Тримбач

24 листопада, 2016 - 17:52
Фото Руслана КАНЮКИ, "День"

У 2016 році лауреатом Премії імені Джеймса Мейса за громадянську позицію в публіцистиці став відомий історик культури Сергій Тримбач. За сім років присудження премії Джеймса Мейса це вперше, коли високу відзнаку здобуває не професійний журналіст, історик або філософ, а дослідник історії культури.

«Новим лауреатом Премії Джеймса Мейса стає… Сергій Тримбач! — оголошує голова Громадської ради конкурсу з присудження Премії імені Джеймса Мейса, Надзвичайний і Повноважний Посол України, письменник Юрій Щербак в редакції «Дня».

Нагородження лауреата найпрестижнішої премії за громадянську позицію в галузі публіцистики відбувається в складний для країни час. У меморіальний тиждень вшанування пам’яті мільйонів жертв Голодомору – однієї з найбільших катастроф в історії України – країна де-факто продовжує перебувати у стані війни.

 «Саме ім’я Джеймса Мейса примушує нас, українців, з благоговінням думати про те, скільки може зробити людина, яка поставила перед собою чітку і глибоко артикульовану самим своїм єством мету. Бо ж ми так часто опускаємо руки, заледве зустрінемось з найменшими труднощами. Мейс здолав інерцію і нехіть інтелектуалів і державних мужів Заходу, які і чути не хотіли (а деякі це роблять досі) ні про який український Голодомор, ні про яку війну сталінського режиму проти України й українців. Він пробив стіну, за ним пішли інші. Зробив те, що, до прикладу, не зміг зробити у 1930-ті британський журналіст Гарет Джонс – мужній, витривалий, проникливий аналітик української трагедії (мені довелося працювати над фільмом «Живі» Сергія Буковського, де йдеться якраз про Джонса). А ще приклад Мейса говорить про необхідність історії і засвоєння її уроків, – говорить лауреат Премії Джеймса Мейса-2016 Сергій Тримбач. – На жаль, в Україні це якось не складається. Ми так і не відрефлектували те, що трапилось з нами на рубежі 1980-1990-х. А власне, б’ючи ритуальні поклони Тарасу Шевченкові і його Музі (музам!), досі не завдали собі клопоту вдуматись, вчитатись у його Послання до нас – «і мертвих, і живих, і ще ненароджених». Один із наслідків – у нас під маскою лібералів правлять банальні визискувачі і злодії. Шевченкове слово до них не доходило і не дійде, бо ж «оглухли, не чують; Кайданами міняються, Правдою торгують…». Почуймо Шевченка. Почуймо Олександра Довженка, який не раз закликав українців схаменутись і прислухатись до себе, до плину історії. Почуймо Мейса, великого американця і великого українця. Моя подяка редакції газети «День», яка робить чимало зусиль для того, аби це сталося. Подяка журі Премії імені Джеймса Мейса, яке поцінувало мою роботу на полі культури, полі пам’яті. Лупаймо сю скалу – і свого, рано чи пізно, досягнемо».

Ім’я Сергія Тримбача давно відоме читачам «Дня» та культурній спільноті країни. Він – знаний український кінокритик, кінознавець, кіносценарист, екс-голова Національної спілки кінематографістів України, лауреат Державної премії України ім. О. Довженка (2008). А ще – автор численних публікацій, присвячених історії та сучасності українського кіно. Автор «Дня» з 1999 року, де дебютував матеріалом «Довженко — це наше майже все. Неювілейні роздуми з нагоди 105-ї річниці від дня народження великого художника». До речі, тема Голодомору також була дослідена та пееросмисленна Сергієм Тримбачем. Він виступив сценаристом стрічки «Живі» (2008 рік, режисер Сергій Буковський). Але головний критерій, за який журі обрало саме цю кандидатуру – готовність завжди проявляти громадянську позицію та відстоювати свої принципи у боротьбі за розвиток національної культури. «Знов і знов пригадуються слова Черчілля: навіщо ми воюємо, коли на культуру грошей не хочемо виділяти? На культуру, на кіно (наш суперпрофесійний і суперпатріотичний Мінфін планує аж сотню мільйонів гривень на кінематограф у 2017-му), на розбудову ЗМІ... Як Донбас звільняти будемо, коли їх мізки вже скільки років бомбардуються московськими інформгарматами? Військові гармати тут безсилі - невже це комусь незрозуміло у постіндустріальну добу?» — говорить Сергій Тримбач в одному з останніх блогів на сайті «Дня» «Навіщо ми воюємо?».

Зазначимо, що у 2015 році лауреатом Премії Джеймса Мейса став редактор відділу політики газети «День» Іван Капсамун.

Читайте невдовзі на сайті «Дня» та наших соцмережах репортаж із вручення!

Читайте "День" в Facebook, Тwitter, дивіться на Youtube та підписуйтесь на канал сайту в Telegram!

Джерело: День

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ