Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Про нові податкові «полегшення»

Юрист: податкова реформа від Мінфіну справді здатна полегшити життя бізнесу, передусім дрібному
29 вересня, 10:28

Пакет змін до Податкового кодексу України, поданий Міністерством фінансів на розгляд Комітету з питань податкової і митної політики Верховної Ради, справді здатен полегшити життя бізнесу, передусім дрібному. У цьому переконана юрист ЮК «Алексєєв, Боярчуков і партнери» Юлія Лец. За її словами, серед змін, що підтверджують це, — запровадження нової системи оподаткування доходів від здійснення дрібної індивідуальної діяльності, податкових канікул на п’ять років для новоствореного малого бізнесу, права на амортизацію основних засобів, що використовуються у господарській діяльності, запровадження прозорого відшкодування ПДВ за допомогою єдиного реєстру та інші новини.

«Для фізичних осіб основним нововведенням є нова система оподаткування доходів від здійснення дрібної індивідуальної діяльності. Суб’єктами такої діяльності можуть бути фізичні особи, не зареєстровані як підприємці і без права найму інших осіб. «Дрібна індивідуальна діяльність» включає роздрібну торгівлю, надання побутових послуг населенню і традиційні народні промисли (перелік встановлюється місцевою радою) за обсягу річного доходу до 250 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня звітного року (у 2016 році це 344,5 тис. грн). Формою реєстрації для таких «діячів» буде виключно заява, подана до органів місцевого самоврядування (сільрада, міськрада тощо). Розмір податку — фіксований розмір ПДФО на місяць у розмірі 10% від мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня податкового року (у 2016 році — 137,8 грн з розрахунку на місяць)», — зазначає Лец.

Ще одна, нова категорія податкової системи, за якою пропонують працювати підприємцям чиновники, — «пом’якшена» загальна система. За словами юриста, вона нагадує систему єдиного податку, але з певними обмеженнями видів діяльності.

«Обсяг річного доходу у підприємців, що працюють за такою системою, може бути до 4 тис. розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня податкового року (у 2016 році — це 5 512 млн грн). Об’єкт оподаткування — різниця між доходами і витратами, тобто прибуток. Ставка податку — 18%», — зазначає Юлія Лец.

Юрист також наголошує, що чиновники пропонують надати фізособам-підприємцям (окрім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування) право на амортизацію основних засобів, що використовуються у господарській діяльності (окрім житлової нерухомості і автомобілів), а також запровадити на період до 31 грудня 2021 року податкові канікули для підприємств, у яких річний дохід не перевищує 3 млн грн і розмір нарахованої за кожен місяць звітного періоду заробітної плати (доходу) працівників не нижчий, ніж дві мінімальні заробітні плати.

Запропоновані Мінфіном зміни мають і негативні сторони. Наприклад, за словами Лец, сильна концентрація функцій у Міністерстві фінансів, зокрема й передача йому прав на формування фінансової поліції, розширення повноважень контролюючих органів щодо стягнення податкових боргів тощо. «Я можу передбачити, що цей законопроект навряд чи залишиться незміненим, оскільки на даному етапі усі зацікавлені особи можуть подати до нього свої коментарі і пропозиції. Це потрібно для уникнення  неузгодженостей і врахування інтересів усіх сторін правовідносин», — резюмує юрист.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати