Перейти до основного вмісту

5 зупинок, що руйнують старі стандарти

«Форма - це містерія, яка не піддається опису, але приносить людям задоволення», - Алвар Аалто, фінський архітектор
18 квітня, 18:52
ФОТО ARCHDAILY.MX

Останнім часом у містах України почали з’являтися нові прогресивні зупинки громадського транспорту. Вони дають можливість кожному охочому зарядити гаджети за допомогою USB-портів, мають електронне табло з інформацією про прибуття транспорту, роздають безкоштовний Wi-Fi. Деякі нові українські зупинки, зокрема у Дніпрі, навіть мають камери спостереження та можливість «підігріву» у холодні часи року.

Ці тенденції однозначно можна вважати позитивними, вони стають значним кроком у розвитку благоустрою нашої країни але… Такі приклади можна перерахувати по пальцях. У більшості міст України громадські зупинки залишаються старого радянського типу, подекуди перебувають в аварійному стані, а інколи навіть не мають даху, щоб захистити людей від дощу.

Тим часом у передових країнах світу електронним табло з розкладом прибуття транспорту, безкоштовним Wi-Fi, USB-портами, камерами спостереження, енергоефективними сонячними панелями чи зимовим підігрівом нікого не здивуєш. Бо це є частиною звичної повсякденності їхніх громадян.

Однак за природою своєю людина постійно еволюціонує, і цей розвиток народжує нові ідеї в мистецтві та архітектурі. Тому не дивно, що у світовій урбаністичній культурі останніми роками почали з’являтися незвичні зупинки громадського транспорту, що руйнують звичні стандарти.

У цьому матеріалі зібрані п’ять неймовірних зупинок громадського транспорту, що перевертають уяву глядача.

ЗУПИНКА - ПУБЛІЧНИЙ ПРОСТІР, СІНГАПУР

Про те, що Сінгапур є одним із найрозвиненіших міст світу за багатьма показниками, знає майже кожний досвідчений турист. І громадський транспорт у цьому місті-державі має особливий пріоритет. Тож зупинки в Сінгапурі намагаються робити максимально комфортними, безпечними та екологічними. Саме над цим і працювала сінгапурська фірма DP Architects разом із владою міста.

Результатом стала дивовижна зупинка громадського транспорту, яку сміливо можна назвати невеличким публічним простором! Крім того, що вона має стандартний перелік функцій сучасної зупинки,  сінгапурці обладнали її вільною бібліотекою, де можна читати як друковані книжки, так і закачувати собі на гаджет електронні версії за допомогою сканування QR-кодів; зручною велопарковкою; створили зелений сад на даху зупинки; додали гойдалки для дітей; влаштували невеличке кафе; вбудували інтерактивні цифрові дошки, які не просто вказують час прибуття транспорту, але й допомагають планувати подорож та знаходити найшвидший маршрут. А ще панелі сонячних батарей роблять цю зупинку енергоефективною.

«Ми просто хотіли перепроектувати банальну річ, яку ми сприймаємо як належне, на більш комфортну», - пояснює ідею проекту директор DP Architects Чи Хуанг.

ФОТО CITYLAB.COM

«ДІЄТИЧНА» ЗУПИНКА В АМСТЕРДАМІ, НІДЕРЛАНДИ

Ще у 2009 році винахідлива команда голландського рекламного агентства N=5 знайшла креативний спосіб привернути увагу людей до послуг їхнього клієнта Fitness First - однієї з наймасштабніших мереж фітнес-клубів у світі.

Домовившись із міським муніципалітетом Амстердама, N=5 перетворила звичайну зупинку громадського транспорту на… ваги! Тепер, коли хтось сідає на цій зупинці, на великому електронному дисплеї відображується вага сидячого. Таким чином у людини з’являється подвійна мотивація зайнятися спортом чи сісти на дієту, бо тепер її вага стає доступною широкому загалу.

Крім того, ця зупинка стала ще одною родзинкою Амстердама, що приваблює туристів. Хоча тепер присісти на ній ризикує не кожний…

ФОТО BOOKOFJOE.COM

BRÄNDEN, КРУМБАХ, НІМЕЧЧИНА

Однією зі світових дивовиж 2016 року стала незвичайна зупинка Bränden відомого японського архітектора Су Фудзімото (Sou Fujimoto), споруджена в німецькому місті Крумбах.

Незвичайність зупинки полягає в її зовнішньому вигляді. Архітектор використовував тонкі сталеві прути, які несуть у собі аналогію з японським бамбуковим лісом, і спіральні сходи, що піднімаються вгору. Фудзімото пояснив, що хотів створити зупинку, де люди могли б зустрічатися і насолоджуватися чудовими краєвидами, незалежно від того, чекають вони громадський транспорт чи просто вийшли прогулятися.

При цьому естетика витіснила функціонал - на такій зупинці від дощу або палючих променів сонця не сховаєшся.

ФОТО ARCHDAILY.MX

ЕКОЛОГІЧНА ЗУПИНКА BOTTLESTOP, ЛЕКСІНГТОН, США

Чудовим прикладом екологічного інфраструктурного об’єкта стала зупинка Bottlestop, побудована в американському місті Лексингтон (Кентуккі). Її унікальність полягає в тому, що основним матеріалом споруди стала вторсировина - скляні пляшки з під газованої води.

Сама ідея зупинки народилась в результаті роботи студентів та викладачів Великобританського коледжу дизайну. Для спорудження Bottlestop використали скляні пляшки, сонячні батареї та світлодіодні ліхтарі для освітлення. Таки чином вдалося створити на той час унікальний об’єкт вуличного мистецтва.

Ще одним плюсом є те, що проект виявився самоокупним, бо сонячні панелі повністю забезпечують енергію для освітлення зупинки.

ФОТО З FACEBOOK-СТОРІНКИ ІНСТИТУТ УСПІШНОГО МІСТА

ЗАТИШНА ЗУПИНКА-БУДИНОЧОК, УОЛКХЕМПТОН, ВЕЛИКА БРИТАНІЯ

Ще одним надзвичайно цікавим прикладом є зупинка в англійському селі Уолкхемптон (графство Девон), яка сьогодні стала ТОП-темою в Інтернеті. І це не дивно, бо, по-перше, історія її появи оповита таємницею, а по-друге, ця зупинка настільки комфортна, що користувачі Всесвітньої мережі вже визначили її як «найзатишнішу зупинку в світі».

Інтрига полягає в тому, що непоказну зупинку став поступово покращувати невідомий ентузіаст. В результаті інтер'єр оновився настільки, що колишню будівлю було не впізнати - на зупинці з'явилися крісло і подушки, були розставлені рослини в симпатичних горщиках, на стінах з'явилися картини і миленькі предмети декору. Навіть листочок із розкладом руху автобусів був поміщений у дерев'яну рамку.

Почесний житель селища Уолкхемптон, преподобний Нік Шатт, поділився з The Daily Mail своїми враженнями від змін: «Я не знаю, хто це зробив, і я не спілкувався з тим, хто, здається, знає автора, але ця людина принесла посмішку для всіх жителів селища. Це як наш власний Бенксі, який любить робити різні установки в мистецтві. І він привносить гарні зміни у життя нашої спільноти».

ФОТО SWNS.COM

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати