Перейти до основного вмісту

Американці готові лікувати чорнобильських дітей

10 липня, 00:00
Про початок роботи нової «Програми допомоги дітям, котрі потерпіли від наслідків Чорнобильскої катастрофи» офіційно оголошено 8 липня в Агентстві США з міжнародного розвитку. Дружина посла США Стівена Пайфера — Мерилін Пайфер — повідомила присутніх, що головною метою цього трирічного проекту, в якому бере участь ціла низка громадських і медичних організацій обох країн, є підтримка української охорони здоров’я й реальна допомога потерпілим родинам. «Думаю, що не існує кращого способу зміцнення дружніх відносин між нашими країнами, ніж спільна турбота про майбутнє дітей», — підкреслила пані Пайфер.

Як заявив керівник програми Джордж Контіс, проект працюватиме у двох напрямах. Перший — профілактика й лікування раку щитовидної залози. Близько 700 тисяч дітей проживають сьогодні на «забруднених територіях». І нині злоякісні новоутворення реєструють у них на 20% частіше, ніж десять років тому. Особливо тяжка ситуація складається в сільських районах, де важко провести своєчасну діагностику й лікування. Для цього буде куплено дві мобільні діагностичні лабораторії для Волинської й Чернігівської областей (до речі, в Рівненській і Житомирській областях такі лабораторії вже працюють і дають непогані результати). Другий напрям — психологічні проблеми, спричинені Чорнобилем. Фахівці відзначають у дітей і підлітків ріст психічних захворювань. Американські спеціалісти планують почати в Україні підготовку шкільних психологів, а також проводити спеціальні тренінги для батьків. Щороку в Україні реєструють 600 — 700 випадків лейкемії в дітей. Як свідчать фахівці, перебіг захворювань став стрімкішим і безжаліснішим: без належного лікування діти «згоряють» лише за рік-два. А лікування коштує надзвичайно дорого. У проекті передбачено й закупку за кордоном потрібних ліків, зокрема — радіоактивного йоду. «Але найскладніше — досягти того, аби допомога надходила саме до тих родин, котрі її потребують, — підкреслив пан Контіс. — На жаль, навколо проблем Чорнобиля виникає й чимало зловживань. Ми постараємося працювати кришталево чесно».

«Думаю, цей проект — один з найпродуманіших і найсвоєчасніших за останні роки, — повідомив кореспондента «Дня» директор Українського Центру радіаційної медицини Анатолій Романенко. — Коли близько десяти років тому в нашому інституті ми вперше поставили дитині діагноз «рак щитовидної залози», усі відмовлялися визнати це наслідком Чорнобиля. І потрібно було продіагностувати сотні й тисячі таких випадків, аби світова спільнота, нарешті, усвідомила: ріст ракових захворювань, нервових і психічних розладів у дітей України й Білорусі — прямий наслідок катастрофи. Проте, за нашими прогнозами, пік захворюваності має настати через 5 — 7 років. У нас ще є час до цього підготуватись і врятувати наших дітей».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати