Перейти до основного вмісту

БЕЗ ПРОВИНИ ВИННІ, ВИ ЗА КОГО?

29 жовтня, 00:00
Кілька рядків про себе. Для ясності. Я почав працювати в 20 років. В університеті, викладачем. Це не горбачовські фінти, на зразок збирання врожаю на комбайні під час канікул у колгоспі, де тато був головою. У 29 років — за спиною два вузи, аспірантура, мене обирають завідувачем кафедрою фізвиховання в університеті. За підготовку п'яти олімпійських чемпіонів у Мехіко був нагороджений орденом «Знак Пошани», медалями. У 1972 р. захистив дисертацію в Естонії. Така була тема, що в Україні спеціалізованої ради не знайшлося. У 1992 р., за два роки до виходу на пенсію, мене обрали головою обласного товариства бджолярів, куди перейшов з поста доцента педінституту. Під час роботи в університеті і педінституті опублікував понад 150 статей, п'ять книг, один підручник у Японії. Мої роботи були включені у план досліджень Академії наук СРСР. Виконував наукові дослідження для підводного флоту країни. Серйозно досліджував проблеми старіння населення. До лютого 1999 р. працював викладачем в університетському ліцеї... І, до речі, щодо наукової пенсії, про яку багато говорять. Але мене це не стосується. Стаж після захисту дисертації у вузі — 19 років, а треба 20. Так і оформляв пенсію, працюючи у товаристві бджолярів, хоч і за вузівським стажем. Так що з трудовим стажем 48 років розраховувати на пристойну пенсію не має сенсу. Тому заздрити вченим не варто. Ця подачка, яка не торкнулася поки що більшості наукових співробітників, які, займаючись наукою, думали про що завгодно, та тільки не про пенсію чи про те, що на старості років вони будуть покинутими напризволяще. Моєї пенсії 74 гривні тепер не вистачає навіть на оплату квартири, хоч я квартиру поміняв на значно меншу, не кажучи вже про податок на машину, якій 23 роки. Він рівний чотирьом пенсіям. А про їжу і медикаменти краще не згадувати, хоч я — бджоляр і садівник. Сьогодні важко всім. Я, як можу, допомагаю своїм колегам — хворим, непідйомним старикам. Пишу зовсім не для того, щоб привернути до себе увагу. За солдатів, за гвардію, якої більше не буде в українського народу, образливо...

Разом з усіма ветеранами прочитав Указ Президента про введення Відзнаки Президента — медалі «Захиснику Вітчизни» та інших ювілейних нагород. Якось ніяково за Президента, коли він у боротьбу за своє тепле крісло кидає святе — ветеранську честь і совість як козирну карту. Їх відзначила Батьківщина. Навіщо їм ще Відзнака Президента країни, яка їм укорочує життя. Їм це потрібно, як торішній сніг. Адже для тих, хто форсував Дніпро і звільнював Україну, сьогодні кожний день життя — подвиг. Справа не тільки в тому, що декому і їсти нічого. Добиває моральний фактор. Тут медалі не допоможуть. Психологічно наші пенсіонери відчувають себе, як загнані в куток пацюки, як полонені німці під Сталінградом. Ті теж билися, билися на смерть. А потім — полон, команда розосередити, себто знищити. Розосередили їх так, що з радянських таборів у Німеччину після війни повернулося всього декілька тисяч чоловік. Так що виплата їм допомоги нам не загрожує. Краще за всіх подібний психологічний стан приреченості у великої маси людей описав у своєму щоденнику, як не дивно, Геббельс. Книга «Останні записи» нині поступила у продаж. Ми вважаємо, що вони, як кажуть, заслужили. Проте я б рекомендував усе-таки цю книгу прочитати, як це не по-блюзнірському звучить, кожному українському пенсіонеру, щоб боротися до останнього подиху. Чому? Та тому, що у більшості вони так заплуталася в цьому житті, що й досі не розуміють простих істин. Не розуміють того, що ми — солдати, яких зрадили наші командири...

Сьогоднішні пенсіонери не зі своєї вини не відраховували грошей до Пенсійного фонду вашої держави, Л.Кучмо. Але ми — всі, хто пропрацював 30-50 років при радянській владі, пережив війну і побудову комунізму, отримував усе життя невелику зарплату, — знаємо і те, що за наші гроші будували ГЕС, заводи, створювали сьогоднішню матеріальну базу. Тільки в Харкові були побудовані Салтовка та Алексєєвка, а це — цілі міста. Метро і багато іншого — наш спадок новим поколінням. В результаті у нас не тільки ліквідували заощадження — все це добро на мільярди доларів виявилося в руках небагатьох випадкових і спритних людей, які, нічого не вкладаючи, по суті, за безцінь приватизували колосальні основні кошти і нерухомість, створену старшим поколінням. Уже через це треба було, щоб автор «реформ» пішов у відставку...

Візьмемо, до прикладу, Францію, про яку нам так багато хорошого говорив перший президент Л.Кравчук. У Франції є близько ста видів пенсій. Моя знайома, учителька молодших класів у Франції, отримує пенсію $2 тис. за місяць. Зазвичай пенсія француза становить 50% від зарплати за найкращі десять років роботи, це в середньому — $1 тис. Лікарняні, страйки включають у загальний стаж роботи. У пенсійний фонд працівник регулярно вносить 7% своєї зарплати, стільки само його господар — власник фірми. І, уявіть, цього вистачає на такі величезні пенсії.

В Україні, яка на словах нібито прагне не відстати своїми реформами від західних країн, сьогодні на утримання солідарної пенсійної системи 32% своїх коштів відраховують підприємства і 2% — громадяни. Протягом двох років передбачено збільшити відрахування з громадян до 5-7% і на стільки ж зменшити з підприємств. Пенсію потрібно заробити. Це зрозуміло і їжакові. А якщо підприємства не працюють або зарплату видають цеглою? Як же тоді?

У Франції середня тривалість життя чоловіків — 72 роки, жінок — 78, а в Україні — 58 і 64 відповідно (до виборів ці цифри поліпшили). У Франції 12 млн. пенсіонерів, в Україні — 14 мільйонів. Тому кількість пенсійних років в країні через різницю в тривалості життя у Франції все одно більша, ніж в Україні. Якщо жінка або чоловік помирає, то половину її (його) пенсії продовжує отримувати інший з подружжя. Звідки гроші? Для повної пенсії необхідний стаж 37,5 років. При всіх видах пенсії у Франції можна працювати і отримувати пенсію. Дуже багато працюючих ідуть на пенсію в 45, 50, 55 років. Це — водії, листоноші, машиністи і т. ін. Їм платять пенсію обсягом 60% зарплати тільки за те, що вони раніше звільнили робоче місце. Існує верхня межа пенсії — десь біля 10 тис. франків або біля $2 тис.

Сьогодні накопичувальна пенсійна система в Україні просто нереальна. Коли половина економіки країни в тіні, то надії на отримання пенсії, що забезпечує нормальне існування, — ніякої. І, схоже, наше життя коротке для того, щоб побачити закінчення цієї «чорної смуги». Звичайно, ми — покоління, яке взагалі-то програло. Що з того, що злочинної байдужості нашої влади до літніх не пробачать майбутні покоління? Тільки за десять місяців нинішнього року населення України зменшилось на один мільйон чоловік!.. Ну і що? Ніяких реальних гарантій життя нашим пенсіонерам у програмі нашого «головного» кандидата в президенти я не виявив.

Що ж нас чекає, якщо вельмишановний Президент переможе, і, звичайно, забезпечить спадкоємність курсу, який i ранiше проводився, в чому він нас запевняє? «Завдання, які вирішуватимуться, будуть істотно відрізнятися від того, чим ми вимушені були займатися в попередні роки». Нарештi, а як бути з бор гом, який становить $13 млрд.? Аж ось і відповідь: «Важливо не допустити невиправданого радикалізму...» Це точно. «Не можна починати все з чистого аркуша. Це було б катастрофою для народу, для держави». Натяк зрозумілий. Краще і не скажеш. Інтелектуальна паніка. Загалом, все це звучить гарно і загадково. І було б навіть смішно, якби всім нам не було так сумно. «Я не хочу віддавати країну тим, хто поведе її іншим шляхом», — говорить Л.Кучма.

На що ж сподіватися нам? Залишається лише читати щоденник Геббельса. Сказав же російський олігарх Б.Березовський, що Л.Кучма — це від Бога. Господи, прости їм. Не відають самі, що творять. Але є й інший шанс. Проголосуймо за Євгена Марчука. Адже нас 14 мільйонів.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати