Борислав обурений: хреста на них нема!
Протягом тижня в місті Бориславі Львівської області було пограбовано цілу низку церковних споруд. Злочинці «почистили» три приватні каплички (поцупили церковне майно), а потім їх погляд звернувся до церкви Святої Анни. Як повідомив парох цієї церкви, з неї зловмисники винесли цінні ікони. На щастя для віруючих, богохульників затримано, повідомляє кореспондент «Дня» Микола САВЕЛЬЄВ . чергову річницю аварії на Чорнобильській АЕС у Волинській обласній дитячій клінічній лікарні було відкрито Українсько-американський центр здоров'я. В урочистостях взяли участь дружина Надзвичайного й Повноважного посла США в Україні пані Мерилін Пайфер, заступник директора українського відділення Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) Памела Мандел, голова Комітету Верховної Ради з питань охорони здоров'я, материнства та дитинства Сергій Шевчук, представники Міністерства охорони здоров'я України та обласної влади.
Радіоактивна хмара з Чорнобильської АЕС «накрила» три райони Волині — Старовижівський, Любешівський та Маневицький. Нині на території області проживає 110 тисяч дорослих і 40 тисяч дітей, потерпілих тринадцять років тому від «мирного атома». З них, за даними МОЗ України, лише 15 відсотків дорослих і 26 відсотків дітей можна вважати здоровими, решта потребує регулярної медичної допомоги, на котру в нас традиційно не вистачає грошей.
Отож ще минулого року рішення про таку допомогу прийняв уряд Сполучених Штатів, а реалізується вона через агентство USAID, котре спонсорує ряд медичних проектів з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в Україні, Білорусі та Молдові. Ця програма розрахована на три роки, і Центр здоров'я — одна з найважливіших її ланок. Головне його завдання — діагностика щитовидної залози у дітей, котрі мешкають на радіаційно забруднених територіях і не мають змоги приїхати до обласного центру для стаціонарного ультразвукового обстеження. Тепер їх діагностуватиме мобільна лабораторія, подарована американським урядом. Загальна вартість проекту — 500 тисяч доларів США.
Ще одне завдання новоутвореного медичного СП — психологічний моніторинг потерпілих від радіації, а також підготовка шкільних психологів до специфічної роботи з учнями, у яких виявлено «чорнобильський синдром». Останнє — новинка не лише медицини, а й української педагогіки.
Проект, як бачимо, вартісний і, безумовно, корисний. Цілком очевидно, що він став можливим значною мірою завдяки добрим стосункам між Україною та США. Тим часом в українському парламенті є серйозні сили, котрі осудливо реагують на міжнародну політику Сполучених Штатів. Чи не зможуть подібні настрої у владних верхах, особливо коли вони будуть посилюватися, зашкодити реалізації таких добродійних проектів. Це актуальне запитання, сформульоване кореспондентом «Дня» на прес-конференції, організаторам чомусь видалося неприпустимо гострим. На що пані Памела Мандел без усякої дипломатії нагадала перестрахувальникам:
— Одне з найголовніших прав людини — свобода слова та свобода об'єднань. Тому будь-які точки зору, будь-які думки мають право на існування. — І лаконічно відповіла на запитання «Дня»: — Мені здається, що ті політичні події, котрі займають зараз наші думки, не можуть мати надто сильного впливу на здійснення програми, якою ми тут займаємося.
А народний депутат України Сергій Шевчук у свою чергу зауважив:
— Коли в нашому парламенті розглядаються питання охорони здоров'я, ліквідації наслідків Чорнобильської аварії, всі фракції ставляться до них з розумінням. Сьогодні нам допомагають США, та маємо надію, що незабаром Україна разом з США надаватиме допомогу тим, хто її потребуватиме.
Як мовиться, дай Боже.