Час науковців-романтиків
В Україні офіційно стартував Міжнародний рік астрономії![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20090325/450-6-3.jpg)
Щоби трохи відірвати людей від насущних проблем, переживань з приводу економічної кризи, щоб додати до життя романтики, українські та міжнародні астрономи пропонують нам долучитися до проведення в Україні Міжнародного року астрономії. Відкриті лекції, екскурсії, особливо для молоді, спеціальна література — це те, що дасть людині можливість розширити власний світогляд та систему знань.
Вчора у Головній астрономічній обсерваторії НАН України (ГАО), що у Голосіївському лісі Києва, відбулася церемонія відкриття Міжнародного року астрономії, хоча в університетах та інститутах України подібні локальні символічні відкриття відбулися ще раніше. Як зазначають керівники регіональних обсерваторій, нині наука астрономія дуже успішно розвивається і робить немалий внесок у вітчизняну та світову науку.
— Україна займає одне з перших місць у світі за кількістю астрономів на душу населення, — напівсерйозно сказав представник Євро-Азійського астрономічного товариства Михайло Рябов. — Держава має підтримати астрономічну освіту в Україні, щоб наука астрономія несла в собі функцію не тільки наукову, а й культурно-освітню та науково-просвітницьку.
Центром української астрономічної науки є астрономічна обсерваторія, що у Києві, яку з 1975 року очолює академік НАН Ярослав Яцків. 17 липня тут відзначатимуть 65 років від часу заснування. Нині науковці працюють тут над вивченням фізики Сонця та тіл Сонячної системи, еволюції зірок та галактик, фізики комет та космічної плазми, астрономічного та космічного приладобудування тощо. Звісно, для пересічної людини це занадто високі матерії, але, як запевняють науковці, коли вони проводять екскурсії, то всі теми подають у доступній формі. Наприклад, щороку на екскурсію до ГАО приходять близько чотирьох тисяч школярів. Керівництво обсерваторії відзначає, що це — перший із найважливіших просвітницьких заходів, які проводять співробітники ГАО. Другий напрям роботи — відкриті лекції для усіх бажаючих: за рік у київських університетах науковці читають їх понад сотню.
Як зазначають керівники регіональних обсерваторій, цікавляться астрономією не тільки в Києві, а й у інших містах: досить популярними є відвідини цих наукових закладів, семінарів, виставок астрономічного обладнання, як це, наприклад, нещодавно відбулося в Харкові. До речі, днями закінчилася Всеукраїнська шкільна олімпіада з астрономії та астрофізики, її переможці отримали дипломи з рук керівників Головної астрономічної обсерваторії.
— Ми маємо потужну астрономічну науку, яка робить великий внесок у світову науку. Астрономія — це справа світоглядна й романтична, адже астрономи — це люди, які відволікаються від щоденних турбот і дивляться в небо, — так охарактеризував людей цієї професії віце-президент Академії Наук України Антон Науковець.
Правда, це тільки невелика частина характеристики, бо астрономія — наука точна і вимагає величезних знань з інших дотичних наук — математики, хімії, а особливо — фізики. Тому, аби займатися астрономією, потрібно бути справжнім фанатом неба. Українські вчені сподіваються, що Міжнародний рік астрономії в Україні допоможе їм знайти саме таких молодих розумних людей.