Час тікати з міста...
Цього літа за державний кошт оздоровиться тільки половина школярівЛіто — в самому розпалі, навчання в школах завершилося, і одна з проблем для батьків — організувати літній відпочинок для дітей. Важливо, щоб дитина набралася сил та відпочила подалі від міського шуму, вихлопних газів та асфальтних випарів. Як зазначають у Міністерстві у справах сім’ї, молоді та спорту, цьогорічна оздоровча кампанія проходитиме відповідно до закону «Про оздоровлення та відпочинок дітей», який почав діяти з 1 січня 2009 року. Він розмежовуватиме поняття відпочинку (путівка буде коротшою — 14-18 днів) та оздоровлення (21 день). Але у зв’язку з фінансовою кризою оздоровитися та відпочити зможе тільки половина учнів — понад два мільйони, стверджують у міністерстві. Загалом на оздоровчу кампанію цього року з державного, обласних та міських бюджетів передбачено понад 1,5 мільярда гривень.
— Фінансова криза вплинула на всі процеси, у тому числі і на оздоровчу кампанію, — зазначили у прес-службі Міністерства у справах сім’ї, молоді та спорту. — Передовсім криза впливає на роботу підприємств, а оскільки багато таборів підпорядковано саме їм, дехто скорочує видатки на оздоровлення своїх працівників та їхніх дітей. Тому від того, як справляються різні галузі з кризою, залежить і організація оздоровлення на підприємствах, у профспілках тощо. Через ріст цін на продукти харчування, одяг тощо виросли й ціни на путівки — в середньому на чверть. Контролювати їх міністерство не може, оскільки значна їхня частина продається в туристичних агентствах. Також ціна залежить і від того, кому належить даний табір, які в ньому умови проживання тощо.
Як зазначили у прес-службі Міністерства у справах сім’ї, молоді та спорту, ще 93 мільйони гривень виділено на оздоровлення та відпочинок дітей пільгових категорій. Оскільки міністерству підпорядковано тільки два дитячі центри — «Артек» та «Молода гвардія», за ці кошти тут відпочинуть понад 24 тисячі дітей пільгових категорій, що удвічі більше, ніж торік (раніше протягом літа за державні кошти оздоровлювалося в середньому 95% дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, 60% дітей із багатодітних та малозабезпечених сімей, 38% — дітей, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС, 36% — дітей-інвалідів, 26% — дітей загиблих шахтарів тощо).
Батьки, дітям яки не пощастить з державною путівкою, зможуть її купити за повну вартість. Так, за відпочинок у Міжнародному дитячому таборі «Артек» цього року батькам слід віддати 15 тисяч гривень, а в оздоровчих закладах поблизу Києва — по три-чотири тисячі гривень, такі ж ціни діють і в таборах на півдні України.
Загалом, за даними Мінсім’ї, в Україні діє понад 16 тисяч дитячих таборів оздоровлення та відпочинку, але з них тільки 727 — це заклади на зразок колишніх піонерських. Решта — пришкільні табори з денним перебуванням (понад 14 тисяч), заклади санаторного типу (85), дитячі центри (33), наметові містечка (262) та інші.
Останнім часом все більшої популярності набирають саме пришкільні табори. За даними Міністерства у справах сім’ї, молоді та спорту, щороку у них відпочиває 68% від загальної кількості дітей шкільного віку. Але й їхня кількість може скоротитися, кажуть експерти, оскільки дитячі табори нині проходять державну атестацію.
Про особливості дитячого відпочинку в регіонах розповідають кореспонденти «Дня»
ХМЕЛЬНИЦЬКА ОБЛАСТЬ
Цьогоріч за кошти обласного бюджету заплановано оздоровити 95 тис. дітлахів Хмельниччини. Школярів уже радо зустрічають у 11-х стаціонарних заміських дитячих закладах та 2-х — санаторного типу. За словами заступника голови облдержадміністрації Миколи Вавринчука, це менше, ніж минулого року. Фінансування на ці потреби дещо скоротилося: виділено понад 9 млн. 200 тис. гривень. Із них: 1 млн. 497 тис. 100 грн. — з обласного бюджету; 2 млн. 414 тис. 600 грн. — з місцевих бюджетів; 2 млн. 31 тис 100 грн. — залучені кошти; 3 млн. 281 тис грн. — кошти Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності. Обласна влада в першу чергу опікується дітьми незахищених верств населення. З них на оздоровлення цьогоріч направлено 1287 дітей-сиріт, та позбавлених батьківського піклування, 2334 дітей-інвалідів, вихованців багатодітних та малозабезпечених сімей — 29162, постраждалі внаслідок Чорнобильської катастрофи — 1 143 особи. Також за бюджетні кошти відпочиватимуть діти військовослужбовців та працівників органів внутрішніх справ, які загинули під час виконання службових обов’язків, діти, які перебувають на диспансерному обліку, діти з девіантною поведінкою, талановиті та обдаровані діти та інші категорії маленьких мешканців області.
Протягом січня-травня цього року в дитячих центрах «Артек» та «Молода гвардія» вже побували 24 дитини міста пільгових категорій, двоє дітей-переможців Всеукраїнських та міжнародних змагань. У міській скарбниці на оздоровлення дітей протягом літа заплановано 490 тис. гривень. Цих коштів має вистачити для відпочинку 4630 дітлахів, що становитиме 17% школярів міста (без урахування тих, які відпочиватимуть за кошти батьків через Фонд з тимчасової втрати працездатності). Загалом в обласному центрі вже функціонує 31 дитячий табір.
РІВНЕНСЬКА ОБЛАСТЬ
Цьогоріч на Рівненщині працює 19 дитячих таборів. Чотири з них — християнські, три профільні, де можна підлікувати певні хвороби, решта — санаторного типу. Усі вони вже приймають школярів.
«Протягом цього сезону заплановано оздоровити шість тисяч дітей. А це майже половина усіх дітей шкільного віку, що мешкають в Рівному, — коментує Надія Терещук, спеціаліст управління у справах сім’ї, молоді та спорту Рівненського міськвиконкому. — Нині ситуація дещо краща, ніж торік, бо в 2008 році в оздоровчих таборах відпочили 4 тисячі 286 дітей. Ми вже відправили у табір «Веселка», що в Радивилівському районі, 59 дітей, надійшло 29 путівок в табір «Сигнал», що в селі Олександрія, 26 школяриків поїде в Івано-Франківську область в оздоровчий табір «Верховина». Усе це для їхніх батьків — безкоштовно».
Найталановитіші діти зможуть відпочити на морі: управління у справах сім’ї, молоді та спорту отримало 55 путівок в дитячий табір «Молода гвардія» та «Артек». Ще частину путівок передбачено на вересень. Щоправда, оздоровитися під час канікул саме тут матимуть можливість школярі, що стали призерами змагань всеукраїнського та міжнародного рівнів. Фахівці управління переконують — це не забаганка, а наказ міністерства. До того ж така путівка для батьків обійдеться в копієчку — управління зможе відшкодувати 20, 30 і 50% її вартості. Нині своєї черги на відпочинок в оздоровчих таборах чекає майже 400 школярів саме цих категорій. У місті діє ще 30 пришкільних таборів. Свою роботу вони розпочали у перший день літа і працюватимуть до кінця місяця (так зможе відпочити майже чотири тисячі рівненських учнів). Для батьків, які не хочуть, аби їхні діти проводили літо на асфальті, путівка в оздоровчий табір терміном на 21 день обійдеться в середньому в півтори тисячі гривень, а закордонний відпочинок коштуватиме мінімум 200 євро.
КРИВИЙ РІГ
У місті задіяно програму відпочинку школярів у так званих шкільних таборах. Таким чином, міське Управління освіти і науки вирішило проблему літнього відпочинку дітей, прибравши з вулиць «неорганізовані дворові ігрища» підлітків молодшого шкільного віку. Це чимала допомога в «розвантаженні» батьків до їх законної відпустки. До речі, обходиться це задоволення бюджетові родини не так уже й дорого, за 14-денну зміну батьки «викладають» близько двохсот гривень. У це входить дворазове харчування і різні культурні заходи. На даний час у Кривому Розі задіяні всі 102 СШ, в яких перебуває більшість дітей міста.
Не менше поталанило і понад трьом тисячам хлопців і дівчат, які отримають можливість відпочити в комунальних таборах «Сонячний» (у Гурівці) і «Слава» (у Скадовську). Але туди потраплять у основному діти-сироти і діти з малозабезпечених родин, та обдаровані хлопці й дівчата.
Ті ж діти, які не потрапили до шкільних і комунальних таборів отримають можливість натішитись літнім сонцем з батьками у таборах, які належать підприємствам міста. Але й тут багато які виробничі профспілки дають чималі пільги на придбання путівок. Середня вартість двадцятиденного відпочинку обходиться родині в півтори тисячі гривень, у які входять триразове харчування та інші привілеї.
ЗАПОРІЖЖЯ
Лідія СОЛОМКО, директор Запорізького обласного центру з організації дозвілля та оздоровлення дітей:
— Дитячий оздоровчий сезон у галузі почався, але з серйозними труднощами. Цим літом відкрилося 52 дитячих оздоровчих центри (минулого року працювало 55 ДОЦ, закрилися табори, віддалені від Азовського узбережжя). Але вже перша зміна показала, що частина з них виявилася просто нерентабельною (заїхало 30—50% дітей від очікуваної кількості). Сьогодні дві наші головні проблеми — фінансова криза і плутанина з новим законодавством про дитяче оздоровлення. Якщо раніше за рахунок коштів Фонду соціального страхування (Соцстраху) могли оплачуватися різні терміни перебування дитини в ДОЦ (від 14 до 21 дня), то згідно з новим законом Соцстрах має право сплатити лише 21-денну путівку (так вирішила Верховна Рада). А оскільки на частку Фонду припадає лише одна третина щоденних витрат на дитину, путівки виходять дуже дорогими для батьків або підприємств.
Спостерігається тенденція скорочення окремими підприємствами регіону витрат на соціальну сферу, в тому числі і на утримання баз відпочинку і дитячих оздоровчих центрів (їх закривають або здають в оренду). А ось фінансування з державного і місцевих бюджетів поки що зберігається на рівні минулого року. Середньодобова вартість перебування дитини в ДОЦ коливається від 95 до 130 гривень (і вище), в залежності від матеріальної бази установи. Загалом, батькам або підприємству доводиться платити близько однієї тисячі за путівку — майже половину її вартості. На жаль, не кожна родина може зараз дозволити собі таку суму. Оздоровчим установам, що своєчасно вклали кошти в розвиток матеріальної бази, сьогодні легше виживати за кризових умов, чому таборам із застарілою і несучасною інфраструктурою.
ДОНЕЦЬКА ОБЛАСТЬ
Оздоровлення дітей у літній період для Донецького регіону особливо актуальне питання. Висока концентрація великих промислових підприємств, погана екологічна ситуація і населення, яке переважно мешкає в містах, — ці чинники роблять для батьків організацію літнього відпочинку своїх дітей одним із першочергових завдань. Однак, незважаючи на наявність в області як мінімум двох великих рекреаційних зон — узбережжя Азовського моря на півдні області та лісові масиви на березі Сіверського Донця (Святогір’я, Щурове, Красний лиман) — оздоровитися цього року вийде далеко не в усіх.
Економічні складнощі, які зараз переживають підприємства регіону, позначилися і на оздоровленні дітей. Далеко не всі бази відпочинку цього року будуть готові прийняти відпочивальників. За інформацією Донецької обласної державної адміністрації кількість дитячих таборів відпочинку скоротилася в порівнянні з попереднім періодом майже на 20%. Цього літа вони зможуть прийняти лише близько 80 тис. осіб. Зараз у Донецькій області мешкає понад 130 тисяч дітей пільгових категорій, у тому числі 11 870 дітей-сиріт і дітей, які позбавлені батьківської опіки, 9 376 дітей-інвалідів, 4 377 дітей, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС, 33 079 дітей із багатодітних родин. Окрім того, оскільки зміни в дитячих оздоровницях стали довшими (21 день замість 14 чи 18), зросла й вартість путівок, і далеко не всі батьки (навіть із урахуванням дотації профспілки та фонду соцстраху) в нинішній економічній ситуації зможуть відправити дітлахів в оздоровниці.
— Я працюю в приватній фірмі, у якої немає власного табору для дітей, тому розраховувати на пільгові путівки мені не випадає, — нарікає мешканка Донецька Світлана, мати двох дітей, — а викласти 1,5—2 тисячі гривень за одну путівку, ми не можемо собі дозволити. Може вдасться виїхати хоча б на тиждень на море разом із дітьми».
Зараз ціни на путівки до дитячих оздоровчих таборів у межах регіону коливаються від 1600 до 3500 грн., кримські оздоровниці обійдуться дорожче від 2000 до 4000 грн.
Частково вирішити проблему дитячого відпочинку повинні пришкільні табори. За словами головного фахівця управління у справах сім’ї та молоді Донецької обласної державної адміністрації Юрія Самохвалова, в регіоні працює 863 таких табори. Але організація дозвілля в них багато в чому залежить від можливостей і бажання персоналу. У результаті діти можуть або провести час на екскурсіях містом, музеями, кінотеатрами, парками та іншим визначними пам’ятками, або ж займатися суспільно корисною справою — миттям вікон, парт, стін і прибиранням території рідної школи.
ДИТЯЧА ГІПЕРТОНІЯ — РОЗПЛАТА ЗА П’ЯТІРКИ
Від напруженого навчання у школі в дітей може підвищуватися тиск. А дитяча гіпертонія, про яку навіть не здогадуються батьки, загрожує ризиком інсульту в старшому віці, повідомляє infox.ru. Ось уже п’ять років у Росії триває дослідницька програма «Інформаційний простір і здоров’я школярів», суть якої в моніторингу психологічного та фізичного стану школярів. Спільний проект Академії наук, Академії медичних наук і Академії освіти вперше поставив завдання з’ясувати, наскільки дітям комфортно в школі — тобто, наскільки школа провокує стрес у дітей. Стресові показники порівнюють зі статистикою соматичних захворювань. У експерименті задіяно декілька загальноосвітніх шкіл Москви й Іркутська. Вже виявлено, що в наших дітей школа викликає підвищення артеріального тиску, оскільки на початку і в кінці навчального року дітям його вимірювали. Спочатку показники у більшості учнів відповідають середній нормі — 90/60. До кінця навчання в групі школярів, починаючи з 10—11 років, реєстрували підвищений артеріальний тиск. Більше всього гіпертоніків було виявлено серед старших школярів — підлітків пубертатного періоду. Але після літніх канікул, до початку наступного навчального року, як виявилось, показники нормалізувалися, щоправда, не у всіх дітей. Частині з них (приблизно 5% із числа обстежуваних) ставили діагноз гіпертонія. Фахівці стверджують, що головне — навчити дітей правильно розпізнавати емоції і уміти з ними справлятися, продуктивно реагувати на образу, агресію, а не пригнічувати їх у собі.
«КОЗАЦЬКА ФОРТЕЦЯ» БІЛЯ ХОЛОДНОГО ЯРУ
Цього тижня у селі Плескачівка (Смілянського району Черкаської області), в десяти кілометрах від доленосного Холодного Яру, відкрився черговий сезон дитячого вишкільного табору «Козацька фортеця». Інертному відпочинку дітей в таборах радянського типу тут протиставляють активний козацький побут.
— Це перший заїзд цього літа, тому діти самі беруть участь в організаційній роботі — створюють мішені для стрільби з луку, майданчики для тренувань. Ми все готуємо за давніми козацькими традиціями, тому для дітей це дуже цікаво. Потрапивши в табір, вони спершу трохи здивовані, бо, як правило, вдома козацька дисципліна не практикується. Але вже за два-три дні ранкова «руханка», ранній підйом, тренування, лекції з історії України, стрільба з лука, їзда на конях стає частиною їхнього життя.
Цікаво, що символічне відкриття табору відбулося підняттям національного прапора, виконанням гімну та пострілом гармати.
Випуск газети №:
№98, (2009)Рубрика
Суспільство