Чому ми повинні рахувати спожиту воду?
В окремо взятому будинку
Загальна вартість програми встановлення лічильників у столиці становить 36,3 млн. гривень, у тому числі вартість водолічильників — 12 млн. грн. За словами А. Сальникова, президента фірми «Чиста вода» (саме вона займається встановленням лічильників у громадян), у першу чергу прагнуть встановити лічильники ті, хто чесно сплачує за комунальні послуги. Як правило, це люди старшого віку, інваліди війни, праці, а також ті, у кого в квартирі прописано більше трьох осіб. Люди, які мають стабільний прибуток, установкою лічильників не цікавляться, оскільки для них подібна економія несуттєва.
В Україні вартість лічильника становить 55—120 гривень, в залежності від якості та виробника. Вартість встановлення одного лічильника — 30—100 гривень. Для якісної роботи лічильника перед ним повинен стояти фільтр механічної очистки (8— 15 гривень), а також зворотній клапан, щоб лічильник не відкрутився назад (10 гривень). Через два-три роки лічильник перевіряють. Обов’язковими є наявність пломб, правильність показів. Таким чином, придбання та встановлення цього приладу обійдеться близько 250 гривень. Але перед встановленням лічильника потрібно врахувати ще ряд нюансів, пов’язаних із його підключенням, які можуть потягти за собою додаткові фінансові витрати, особливо, якщо будинок старий. Для встановлення лічильника потрібне відключення води по стояку, часто — зміна існуючої магістралі водопроводу: додаткові подовжувачі, фітінги (ще близько 50 гривень). Є квартири, де неможливо поставити лічильник через критичний стан труб, а отже необхідна заміна арматури та трубопроводів. Для тих, у кого вода підводиться по двох стояках холодного та двох — гарячого водопостачання, ставлять чотири лічильники. Один лічильник з встановленням, якщо виникнуть додаткові затрати, може обійтись близько 300 гривень.
Враховуючи, що середня пенсія по Україні становить 83—118 гривень, зрозуміло, що не кожен може поставити лічильник у себе вдома. Хоча потрібно відзначити, що при встановленні лічильників деякі малозабезпечені верстви населення можуть отримати кошти з міського бюджету. А розрахунки показують, що термін окупності лічильника — 9—12 місяців.
Які реальні вигоди від встановлення облікового приладу у себе вдома? За підрахунками, фактичне споживання води після встановлення лічильника зменшується у 2—3 рази, і фактична економія використання води у квартирах сягає 170—190 літрів на одного мешканця. До того ж влітку населення користується гарячою водою значно рідше, хоча оплата знову ж таки здійснюється за прийнятим тарифом.
Якщо взяти до уваги всі перераховані зайві витрати, вийде, що за рахунок використання лічильників ми можемо зекономити 30—45% коштів, а це вже сотні гривень. Зменшаться витрати не лише споживачів, але й організацій постачальників. А це вже багатомільйонна економія в державному масштабі. Як реально почне діяти ця програма — покаже час. Безумовним лишається одне — проблема економії води, як і проблема її якості та фінансування, існує, й у великій мірі її вирішення залежить від нас — споживачів.
Лічильники до кожної квартири
В окремо взятому будинку
Всеукраїнською екологічною громадською організацією МАМА-86 у рамках підтримки державної програми запропоновано розпочати проект із встановлення індивідуальних лічильників води у окремо взятому будинку, котрий здійснюється за фінансової підтримки неурядового голландського фонду NOVIВ.
У якості обєкту експерименту обрано старий будинок в центрі міста. Лічильники будуть встановлені в кожній квартирі, власники яких погодилися підтримати експеримент. Одразу ж буде враховано й технічні складнощі, пов’язані з віком будівлі. Наприкінці грудня минулого року було розпочато практичну частину, яка триватиме до кінця січня, а далі організація МАМА-86 планує заключити з мешканцями цього будинку договір й щомісячно спостерігати за кількістю спожитої води кожним мешканцем квартири. Перші результати експерименту будуть отримані приблизно за півроку.
Побувавши у будинку саме в день встановлення облікових приладів, я вирішила поцікавитись ставленням його мешканців до цього проекту.
Ієта Олексіївна, пенсіонерка:
— Я вважаю, що коли людина бачитиме цифри, тоді вона почне економити. Проте якби не безкоштовний проект, то, звичайно, на свою пенсію ми з чоловіком не змогли б встановити лічильник. Я чотири роки збирала гроші на путівку до санаторію. Для пенсіонерів при встановленні лічильників повинні передбачатись пільги. Ми воду не транжиримо і, звичайно, понад 300 літрів на двох не використовуємо. Втім, багато що залежить і від жеку: полетіла прокладка — не дочекаєшся, поки замінять...
Олексій, робітник:
— Чи використовую я 300 літрів води на день? Звичайно ж, ні. Це при тому, що не звик економити. Лічильник я б сам поставив, бо вважаю, що це нормально — платити за ту кількість води, яку витрачаєш, а тут така нагода — безкоштовно. Чому б ні? А якість води хотілося б бачити кращою. Ми воду очищаємо кремнієм.
Костянтин Миколаєвич, бізнесмен:
— Щодо якості води, то навіть по Києву вона різна. На Печерську, де я проживаю, вода набагато краща, ніж тут, на Михайлівській. Хоча й тут, і там ми воду фільтруємо. Для приготування їжі ми ніколи не використовуємо воду з крану. Особисто я використовую щодня багато води: регулярні ванни двічі на день, побутові потреби, тобто понад 400 літрів. Але це справедливо, коли людина платить за те, що споживає. У мене вдома стоять лічильники. Ї х встановлення коштувало близько 100 доларів.
Наталія, секретар:
— Я використовую щодня багато води, економити не звикла, тому у себе вдома лічильники я б не поставила. А для їжі батьки набирають воду в артезіанських свердловинах.