Чорний пісок із Чорногорії
У Херсон доставили сумнівний вантаж за фальсифікованими документамиНаприкінці минулого тижня в місцевих ЗМІ та популярних групах у соцмережах з’явилася інформація, що до Херсона привезли небезпечний пісок, який використовувався для піскоструменевої обробки днищ суден на заводі в місті Бієла (Чорногорія). Пісок нібито мають утилізувати на міському полігоні твердих побутових відходів. Інформацію підхопили не тільки місцеві, а й пропагандистські медіа з коментарями про радіоактивні відходи та екологічну катастрофу, яка насувається на Херсон.
Депутат міської ради Херсона Віталій Богданов першим поширив цю інформацію у фейсбуці, опублікувавши фото «гарантійного листа» з «підписом» мера Херсона Володимира Миколаєнка, яким він нібито гарантує директору компанії Valgo (перевізник), що дійсно ТОВ «ТД Ітака» є оператором міського сміттєзвалища і має право утилізувати цей пісок на полігоні. У свою чергу «ТД Ітака» має договір з фірмою «Арка», яка відповідає за цей вантаж.
Незвичні терміни й формулювання в опублікованому листі одразу привернули увагу журналістів і викликали сумніви в його правдивості. Наприклад, автор листа гарантує, що за утилізацією піску стежитимуть «компетентні державні органи міста Херсона».
Невдовзі міський голова Херсона заявив, що лист не справжній і міська рада звернулася до правоохоронних органів з проханням провести розслідування з приводу сфальсифікованого гарантійного листа міського голови. «Лист, який знаходиться в нашому розпорядженні, — сфальсифікований. Печатка, мій підпис, вихідні-вхідні номери — це все підроблено. Люди, які це зробили, мають понести відповідальність», — заявив В. Миколаєнко.
Ситуацію прокоментував і голова Державної митної служби Максим Нефьодов, назвавши її контрабандою тижня. «Подивіться, як виглядає цей «пісок»: насправді, це відходи піскоструменевої обробки кораблів із верфі, яку мають закрити. Тобто, простими словами, — небезпечні відходи. Вочевидь, замість їх переробки хтось просто хоче використати Україну як сміттєзвалище, імпортувавши їх на підставну компанію зі статутним капіталом у 2 грн», — написав Нефьодов на своїй фейсбук-сторінці.
Доки факти ширилися разом із чутками й домислами, чорний пісок із Чорногорії розвантажили в Херсоні. 17 грудня на місце виїхав міський голова Володимир Миколаєнко разом із митниками та представником компанії «Арка». Останній показував звіт ДП «Науковий центр превентивної токсикології, харчової та хімічної безпеки ім. Л. І. Медведя», в якому йдеться, що у складі піску відсутні небезпечні для людини і довкілля хімічні елементи.
Однак ці документи не переконали мера Херсона та митників, які вирішили провести власне лабораторне дослідження. Його результати обіцяють оприлюднити до кінця тижня. Під сумнівом залишається і сама схема, за якою цей вантаж потрапив до Херсона. Виникають запитання про те, чому саме цей пісок везли аж із Чорногорії, щоб засипати ним полігон у Херсоні.
Херсонське видання «МІСТ» з’ясувало, що 2018 року Всесвітній банк надав Чорногорії 50 млн євро для очищення чотирьох промислових звалищ. Очистити одне з них взялася французька фірма Valgo. Планувалося, що вона вивезе зі звалища в селищі Бієла в Бока-Котороскій затоці й переробить 110 тисяч тонн забрудненого піску від піскоструменевої обробки суден. За це французька компанія отримає 19 млн євро. Як повідомляло Radio Jadran, наприкінці жовтня минулого року із території верфі Бієла в Адріатичному морі повинен був вийти перший корабель із забрудненим піском до Севільї. Мали вивезти 64 тис. тонн забрудненого піску. Однак частина цього піску (повідомляють про 3600 тонн) якимось чином опинилася в Херсоні.
У коментарі «МОСТУ» співзасновниця ТОВ «ТД Ітака» Альона Ротова заявила, що «згідно з експертною документацією, цей пісок може застосовуватися в будівництві... Якщо цей пісок абсолютно безпечний, його готові купити будівельні фірми».
Попри це, міський голова Херсона Володимир Миколаєнко заявив, що чорний пісок у Херсоні не залишиться. «Сьогодні (17 грудня. — Авт.) ми зустрічалися з представниками фірми «Арка» — підприємством, яке уклало договір з «Ітакою». Керівництво «Арки» пообіцяло, що найближчим часом надасть нам план дій стосовно того, як цей вантаж доправити назад. Приймати ці відходи ми не будемо», — прокоментував В. Миколаєнко.
ДОВІДКА «Дня»
У 1970-х роках Національний інститут охорони праці США ініціював заборону на використання піску та його похідних, з масовою часткою вільного діоксиду кремнію більш ніж 1%, для очищення металів із застосуванням піскоструменевих технологій.
Відходи після піскоструменевої обробки металів — це пісок, забруднений різними домішками. У складі — різні забруднюючі елементи, що відокремилися при обробці матеріалу, продукти окислення і ржавіння металу, сажа, шлаки, нафтопродукти тощо. Окалина і шлак — це похідні високотемпературних окислювальних процесів металу, є оксидами заліза FeO і Fe2O3.