Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Дайте вас роздивитися!

(судова експертиза: погляд ізсередини)
21 листопада, 00:00

Коли я сказав мамі, що піду працювати після університету в судову експертизу, вона вигукнула: «Та ти що! Це ж мати справу з трупами!» Ні. З трупами має справу судово-медична експертиза, яка є різновидом судової експертизи і підпорядковується Міністерству охорони здоров’я. Вся ж інша судова експертиза — це...

Не лякайтеся судової експертизи! Це не каральна інституція. Судова експертиза як вид діяльності полягає в дослідженні експертом (тобто висококваліфікованим спеціалістом) «матеріальних об’єктів, явищ і процесів, які містять інформацію про обставини справи, що перебуває у провадженні органів дізнання, попереднього слідства чи суду» (зі статті 1 Закону України «Про судову експертизу»). Спеціалізовані заклади — науково-дослідні інститути судових експертиз — функціонують у системі Міністерства юстиції.

Для звичайного громадянина теж важливо знати, чим займається експертиза, оскільки трапляються такі моменти, коли саме вона вирішить його проблеми. Наприклад, визначити історичну та культурну цінність предмета, картини. Цим займається мистецтвознавча експертиза. Встановити перебиті на автотранспортному засобі ідентифікаційні номери — трасологічна. Визначити хімічний склад речовини — фізико-хімічна. Встановити належність підпису на документі — почеркознавча, належність зображення на фото або відео — портретна, належність голосу, записаного на аудіокасеті, — фоноскопічна. А вартість будь-якого товару визначить товарознавча експертиза. І цей перелік можна продовжувати.

Візьмемо для початку портретну експертизу. Позаяк нічого ближчого для кожного із нас немає, ніж наше власне обличчя. Станьте до дзеркала і уважно подивіться. Форма носа, вух, підборіддя, розріз очей, величина губів тощо. Все це індивідуальне. Вас ні з ким не плутають. Звичайно, трапляються двійники (наприклад, славнозвісні «принц та жебрак»). Але то дуже рідко. Та й цілком можливо, що й їх відрізнить портретна експертиза, в якій особа ідентифікується за зображенням на будь-якому носії: фотокартці, фотоплівці або ж відео. До речі, будь-кому треба знати, як скласти словесний портрет. Раптом на вас хтось нападе, особливо в темний час доби. На жаль, сьогодні це може трапитися з кожним. А потім у міліції треба буде описати портрет нападника для побудови фоторобота.

В першу чергу слід звертати увагу на характерні риси. Це може бути неправильність форми, наявність родимок, ластовиння, пігментних плям, шрамів тощо. Яка форма голови — наприклад, округла, куполоподібна. Яке обличчя? За формою може бути округлим, трикутним, квадратним — це все умовно, але з наближенням до реальності. За повнотою — худорлявим, середньої повноти, одутлим. Бувають особливі ознаки, накладені нездоровим способом життя, коли обличчя «виснажене», «спите», «опухле», або ж нагадує вигляд якоїсь тварини — «бульдоже», «кінське», «щуряче», «поросяче». Лоб може бути плоским, випуклим, увігнутим, хвилястим. Рот характеризується розміром, контуром, положенням кутиків, своїми особливостями тощо. Далі не будемо вас перевтомлювати. Головне, щоб ви зрозуміли: треба шукати особливості. І будьте завжди обережні!

Бувають іще такі випадки. Є два паспорти. Один справжній. Інший підроблений, на інше прізвище. Доводячи, що зображення ідентичні, доводимо факт підробки паспорта. Та це, в основному, завдання для правоохоронних органів. Але й звичайна людина теж може звернутися в разі потреби. Бувають екзотичні випадки. Наприклад, дружина шантажує свого чоловіка, доводячи, що він є дійовою особою якогось дуже цікавого відеосюжету. Він же це заперечує і через проведення експертизи може довести, що його там немає, а дружина, навпаки, може довести протилежне, якщо в якийсь момент буде добре «захоплене» його обличчя, бажано, на повний екран.

А сама портретна експертиза, крім того, оперує константними точками, котрі відображають будову черепа та його особливості. Їхнє взаємне розміщення дає ніби топографічну карту, яку треба тільки побудувати.

Праця експерта — це справжнє мистецтво дослідника. Тому в наступній статті читайте про мистецтвознавчу експертизу.

№224 21.11.98 «День»
При використанні наших публікацій посилання на газету обов'язкове. © «День»

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати