Демографічну кризу подолали?
Уперше за останні роки в Криму кількість пологів перевищила кількість абортів![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20021113/4208-5-1.jpg)
Як повідомив головний фахівець із питань репродуктивного здоров’я МОЗ автономії Володимир Литвинов, цього року в Криму вперше кількість пологів перевищила кількість абортів. За його даними, в 1994 році кількість абортів у Криму перевищувала кількість народжених у 1,5 разу, але вже минулого року на 100 пологів припадало 111 абортів і розрив почав скорочуватися. Володимир Литвинов вважає велику їх кількість серйозною соціальною проблемою. Він підкреслив, що витрати держави на проведення 19 тисяч кримських абортів минулого року склали близько 10 мільйонів гривень. «Аборт державі обходиться в 85,3 грн. Додайте витрати на лікування ускладнень, безпліддя — виходить сума набагато більша, ніж та, яка необхідна на програми з профілактики абортів», — говорить Володимир Литвинов. На його думку, проблему можна вирішити двома шляхами — впровадженням повноцінної страхової медицини і створенням програм з репродуктивного здоров’я населення всіх регіонів України, у рамках яких слід створити широку мережу відділень екстракорпоральної допомоги бажаючим народити, кажучи простіше — відділень штучного запліднення.
Володимир Литвинов висловив переконання, що саме страхова медицина сприятиме скороченню всіх видів захворювання, бо «страхова медицина економічно більше зацікавлена в профілактиці захворювань, ніж у їхньому лікуванні», — говорить він. Тому Володимир Литвинов упевнений, що майбутнє України саме за страховою медициною, і чим швидше органи влади узаконять її існування та створять її економічну і медичну структуру, тим успішніше розвиватиметься український соціум і в ньому буде менше демографічних проблем. Адже вже сьогодні графік демографічної ситуації показує, що через 20—30 років кількість працездатного населення в Україні буде мінімальною і суспільству буде дуже складно утримувати ту кількість пенсіонерів, що буде в країні, — говорить Володимир Литвинов.
На його думку, хоч минулого року і прийняли національну програму з репродуктивного здоров’я, розраховану до 2005 року, але для такої країни, як Україна, і навіть для такого регіону, як Крим, «однієї програми з репродуктивного здоров’я недостатньо». У США, наприклад, діють шість програм, спрямованих на збереження здоров’я жінок і чоловіків у дітородному віці. Володимир Литвинов сказав, що до цього пакета суспільно-медичних програм повинні входити не тільки заходи медичного характеру, як, наприклад, екстракорпоральна допомога, але головним чином, виховні програми, що формують весь спосіб життя населення великих регіонів. Як приклад, він навів програму США з профілактики тютюнопаління серед жінок, що має високу ефективність. «Якщо взяти умовно 100 жінок, третина з яких палить, третина — ні, а решта думають —палити чи ні, то внаслідок профілактичної роботи частина кине палити, ті, хто вагався, не почнуть, а ті, хто не палив, палити не почнуть», — говорить Володимир Литвинов, фахівець із питань репродуктивного здоров’я.
Він повідомив журналістiв, що у рамках національної програми з репродуктивного здоров’я в Криму необхідно створити відділення екстракорпоральної медицини (штучного запліднення). «Кримський уряд задекларував створення такого відділення, але створення його на практиці треба значно прискорити», — впевнений Володимир Литвинов. З його слів, нині близько 100 кримських сімейних пар готуються до операції зі штучного запліднення у Києві. Необхідна лабораторія є в республіканському центрі материнства і дитинства, та в Криму немає достатнього обладнання для проведення операцій. «Для Криму створення відділення екстракорпоральної медицини необхідне ще й тому, що перше штучне запліднення провели саме в лабораторії Сімферопольського медінституту», — розповів він. За його інформацією, в 1955 році аспірант Сімферопольського медичного інституту Григорій Петров уперше в світі провів запліднення людської яйцеклітини в пробірці, це було на 13 років раніше вiд аналогічного результату англійських медиків. Робота Григорія Петрова набула поширення у всьому світі, але під прізвищем його наукового керівника. «За кордоном ім’я професора Петрова добре відоме, а у нас його визнали тільки в 1996 році, вручивши грамоту за видатні заслуги екстракорпорального запліднення», — пояснив Володимир Литвинов. За даними МОЗ автономії, сьогодні в Криму нараховується понад 50 дітей, які з’явилися на світ завдяки штучному заплідненню. Перша дитина «з пробірки» в Україні народилася 19 березня 1991 року в Харкові. Вважається, що вперше метод штучного запліднення розробив і застосував на практиці в 1978 році британський вчений Роберт Едвардс.