Діти — дітям про дітей
Щорічно в Україні народжується 200 тисяч неповноцінних дітей, дати життя здоровому потомству можуть тільки 15% подружніх пар, 30% вагітних жінок мають по декілька хронічних захворювань, що сильно позначається на здоров’ї їх майбутніх дітей. Про причини невтішної статистики і шляхи вирішення проблеми йшлося на круглому столі «Спрямування поведінки дітей на збереження їх здоров’я». «У дев’яноста випадках із ста здоров’я людини залежить від самої людини, — говорить завідуюча відділом «Проблеми здоров’я сім’ї» Інституту ПАГ АМН України, професор Зореслава Шкіряк-Нижник, — тому змінити дану ситуацію одним медикам не під силу. Повчання старших для зміни поведінки молоді мало ефективні, і у багатьох країнах світу вже давно прийшли до висновку, що кращими вчителями для юних громадян є їхнi ровесники або ті, хто трохи старші».
Влітку цього року дитячо-молодіжне об’єднання клубу «Компас» розробило проект «Здоровий спосіб життя — основа репродуктивного здоров’я», який реалізовувався у декілька етапів. Спочатку фахівці інституту педіатрії, акушерства і гінекології Академії медичних наук України підготували групу молодіжних лідерів, до якої увійшли в основному старшокласники та декілька студентів. Заняття проводилися в академічній формі — лекції, семінари, практикуми. Озброєні базовими знаннями, вони розробили нестандартну систему передачі знань та вироблення відповідних навичок із збереження підлітками свого здоров’я. Проект випробовувався у літньому таборі відпочинку (на острові Король, що за 35 км від Києва). Заняття відбувалися в ігровій формі. Пробігтися вранці, щоб зустріти схід сонця, вирушити на збір роси — так училися робити ранкову зарядку. А ще у таборі дізнавалися про сексуальні стосунки, 12—14-літніх підлітків намагалися уберегти від неправильної мотивації першого сексуального контакту.
Внаслідок аналізу досвіду з реалізації проекту в літньому таборі було розроблено методичну допомогу «Діти — дітям про дітей. Способи, методи і форми роботи в області репродуктивного здоров’я». Допомога включає сценарії десяти занять, розрахованих на проведення їх молодими тренерами, опис розвиваючих комунікативних навичок групової гри, анотацію до датського мультфільму «Секс: індустрія застосування для підлітків». Цей фільм було продемонстровано учасникам круглого столу, і він викликав дуже неоднозначну реакцію — від повного неприйняття до визнання необхідності створити щось подібне в Україні з урахуванням особливостей нашої ментальності. Учасниками круглого столу також було внесено пропозицію створити проект для батьків, у рамках якого тат і мам навчали б прищеплювати власним дітям навички здорового способу життя і надавати своїм дітям у цьому плані дійову і своєчасну допомогу.