Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Дніпро – Олександру Красносельському!

До 140-річчя відомого архітектора міська влада зобов’язалася відновити йому пам’ятник
12 липня, 17:57

Влада Дніпра обіцяє відновити пам’ятник видатному архітекторові Олександру Красносельському, чиї творіння прикрашають місто багато десятиліть. Саме за проектами О. Красносельського до революції і в передвоєнний період було побудовано такі знакові для Дніпра будівлі, як Центральний універмаг, Палац культури Ілліча, аптека Пріцкера, універмаг «Дитячий світ» — загалом близько 50 архітектурних проектів.

Проте останніми роками вандали майже повністю зруйнували пам’ятник. Монумент відомому архітекторові  знищували поступово і не один рік, про що неодноразово писала міська преса. На сьогодні від нього залишилася лише гранітна колона.

Архітектора Олександра Красносельського поховали на колишньому військовому кладовищі наприкінці Другої світової війни. Через три десятиліття це місце перетворили на паркову зону, але місцевим архітекторам вдалося зберегти могилу відомого колеги. 1982 року там встановили пам’ятник із граніту та бронзи. Відтоді він самотньо стояв серед дерев, але ніхто й припустити не міг, що настануть такі часи, коли безкарно руйнуватимуть пам’ятники. «Пам’ятник Красносельському — це велика гранітна колона, на якій було встановлено капітель іонічного ордера. Від неї йшла стрічка, де було висічено епітафію. Пам’ятник символізував його покликання і професію, добре вписавшись у навколишню природу», — каже історик і краєзнавець Максим Кавун. Він нагадує, що  О. Красносельський не лише будував, а й перебудовував багато житлових і громадських будівель, які зводили інші архітектори. Це було пов’язано з їхнім розширенням та реконструкцією. Далеко не всім творінням Красносельського пощастило — деякі з них, такі, як «Дитячий світ», знесли забудовники, але більшість і  досі прикрашають місто. «Цьогоріч виповнюється 140 років від дня народження Олександра Красносельського. Мені здається, що така постать, такий архітектор заслуговує на більшу увагу і городян, і влади», — каже історик Максим Кавун.

Багато років захистити пам’ятник відомого архітектора намагався пенсіонер і ветеран МВС Євген Лясковський. Його листування з міліцією та органами місцевої влади зараз становить важкий том, але нікому, за його словами, до пам’ятника й діла не було. І це тим паче дивно, що місто багато років очолювали професійні будівельники і випускники Придніпровської академії будівництва та архітектури. Зараз зруйнований монумент перебуває на балансі Шевченківської райради. Аби повністю його відновити, потрібно понад 100 тисяч гривень — кошторис розрахував автор пам’ятника Євген Амосов. Але в районному бюджеті таких коштів немає. На останній сесії міської ради питання про відновлення пам’ятника порушив і депутат Григорій Гельфер, який є головою Художньої ради при міському голові. Окрім того, депутат висловив занепокоєння щодо занедбаного стану багатьох давніх будівель — творінь О. Красносельського.

Ініціативу Г. Гельфера у міській раді підтримали. Секретар міськради В’ячеслав Мішалов доручив департаменту благоустрою та інфраструктури міськради надати 250 тис. гривень на реконструкцію пам’ятника.

А минулої п’ятниці у Дніпрі урочисто відзначили 140-ву річницю від дня народження Олександра Красносельського. Вшанувати пам’ять про видатного містобудівника біля його могили зібралися представники міської ради і творчої інтелігенції, громадські активісти і просто небайдужі містяни. За словами головного архітектора міста Дмитра Волика, Олександр Красносельський є найбільш знаковим архітекторам за всю історію Дніпра. Представники мерії біля могили архітектора твердо пообіцяли відновити монумент. «Ми докладемо максимум зусиль, аби зберегти спадщину О. Краснопольського. На жаль, пам’ятник на могилі архітектора розграбували вандали, тому ми вирішили його відновити. Окрім того, вже розроблено проект реконструкції парку ім. 40-річчя звільнення Дніпра, він зараз на експертизі. Роботи плануємо розпочати наступного року», — пообіцяв заступник міського голови Михайло Лисенко.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати