Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Донеччина переживає екологічну катастрофу

14 червня, 00:00

Як «День» уже повідомляв, у водоймищах регіону масово гине риба. Зокрема, масовий мор риби зафіксований у водоймищах як на півночі, так і на півдні області — в Азовському морі. Як повідомив природоохоронний прокурор Маріуполя Володимир Телеус, експерти з’ясували, що риба гине через аномально високу температуру, що встановилася в регіоні останнім часом. При цьому, як встановили екологи, мору в основному зазнали самці чорних азовських бичків, і такі прецеденти вже бували протягом останніх років спостереження. Зокрема, у 2005 році була зареєстрована загибель дев’яти тонн бичка в районі Білосарайської коси й Гурзуфа — тоді також у регіоні було занадто жарко.

Проте, за словами В. Телеуса, у ході розслідування цього інциденту відпрацьовуються й інші версії загибелі риби, серед яких є і версія можливого отруєння моря й риби токсичними речовинами, а також можливість масового викиду сірководню з морських глибин. Для ретельнішого проведення аналізів морської води, залучені фахівці Бердянської й Керченської науково-дослідних лабораторій.

А щоб хоч якось зупинити подальший мор, рибакам був виданий дозвіл на вилов азовського бичка, і за кілька днів їм вдалося виловити 500 тонн бичка, що свідчить про значне збільшення кількості цієї риби за останні роки в Азовському морі.

При цьому, за словами фахівців, навіть якщо буде встановлено, що риба загинула виключно через погодні умови, купатися в Азовському морі поки не рекомендується. За словами головного санітарного лікаря Маріуполя Георгія Гусакова, бактеріальні показники води в Азовському морі від 10 до 1000 разів перевищують допустимі норми. За його словами, уже видане розпорядження, що забороняє купання й перебування на міському пляжі, і ця заборона діятиме до нормалізації ситуації. Паралельно в Маріуполі встановлена заборона й на продаж в’яленої і сушеної риби під загрозою захворювання ботулізмом та іншими інфекціями. За словами Володимира Телеуса, у районі побережжя вже зафіксовані три факти зараження людей ботулізмом. У двох випадках прокуратура виявила причетність до отруєння вживання в’ялених бичків, яких рибаки піймали, незважаючи на заборону.

У той же час, як повідомляє Донецька санепідемслужба, у даний момент усі пляжі Азовського моря відкриті й продовжують функціонувати. За словами заступника головного санітарного лікаря Донецької області Лариси Гусєвої, зараз санітарно-епідеміологічна ситуація на пляжах нормальна. У той же час є імовірність, що найближчим часом частково закриють пляжі в Першотравневому районі, оскільки туди може віднести мертву рибу із Запорізької області.

Крім цього, зі скаргами на негативну екологічну ситуацію, яка сприяє масовій загибелі риби, у відповідні служби звернулися й жителі старої частини м. Краматорська Донецької області, за словами яких, місцева річка Казенний Торець катастрофічно обміліла. Як повідомляють жителі, раніше на березі річки частенько помічали одну-дві мертвих рибини, нині ж на поверхню разом із плотвою, окунями, карасями й іншим дріб’язком спливає й велика риба: сазани вагою до восьми кг і півтора- двокілограмові лящі. Більше того, згідно з дослідженнями, у річці поступово вимирають навіть жаби.

Майстер підводного полювання Віктор Симоненко прямо пов’язує мор риби з тривалим простоєм дамби Гебеля. За його словами, обміління ріки досягло того рівня, при якому вже не тільки забиваються заводські насоси, за допомогою яких підприємства беруть воду на технічні потреби, але й задихається живність. У результаті в річці загинули планктон і равлики, які вважаються головними «чистильниками» водоймищ, а вода відійшла від очерету й водоростей, що давали їй кисень. Як наслідок — стали задихатися всі річкові мешканці: риба, раки, жаби.

Єдиним виходом із ситуації є згадана дамба, яку знову потрібно ввести в експлуатацію. Проте поки що екологи все ще вирішують, які заходи будуть кращими — за їхніми словами, ситуацію може врятувати тільки комплексне розв’язання проблеми, якого в регіоні поки що немає.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати