Дві прес-конференції навколо одних «Сільських вістей»
Скандал навколо газети «Сільські вісті» та мільйонного штрафу, накладеного на неї податківцями, набув учора свого розвитку. Спочатку прес-конференцію із цього приводу скликав голова Київської міської податкової адміністрації Анатолій Брезвін. Він розповів, що всього торiк, відповідно до Генплану перевірок, податківцями перевірялися 843 українські ЗМІ, або 13% од їхньої загальної кількості, до бюджету донараховано 6,9 млн. грн. Перевірка в «С.В.», за словами А. Брезвіна, була звичайна планова. Було виявлено, що редакція за кошти, зароблені нею, придбала чотири квартири і передала своїм співробітникам. При цьому їхню вартість не було враховано серед сум, на які вона зобов’язана сплатити податок. Чотири автомашини, куплені редакцією, також було перепродано співробітникам, причому за значно меншу суму. Податкова інспекція визначила несплату податків на ці операції, разом зі штрафами, в 1 мільйон 15 тис. гривень. А оскільки редакція стала оскаржувати таке рішення, співробітник податкової заблокував рахунок редакції і папір, що належав їй. Після виникнення резонансу в пресі Президент віддав розпорядження створити комісію для розслідування цієї справи. Комісія прийшла до висновку, що всі дії податкової служби були правильними.
Однак прес-конференція відбувалася не так, як передбачали її організатори. Журналісти «С.В.» почали спростовувати твердження голови Київської податкової адміністрації, ставили запитання, на які той не завжди міг дати чітку відповідь. Було запитано, чому в комісію, створену за указом Президента, увійшло сім представників податкової служби і тільки один представник Спілки журналістів України, який у підсумковому документі зафіксував думку, відмінну від інших членів комісії, в тому числі про недосконалість і суперечливість законів, що застосовуються цього разу, та підзаконних актів. Чому в комісії не були представлені ні Генпрокуратура, ні Держінформполітики, ні Мін’юст, ні народні депутати? Як бути з Указом Леоніда Кучми, який підписаний, іще коли він був прем’єр-міністром, і який досі не відмінили, про те, що з подарованих та успадкованих квартир податок на додану вартість не стягується? Прес-секретар Податкової адміністрації Віталій Лук’янов вимушений був неодноразово знімати запитання журналістів: «Ми зібрали вас, щоб викласти нашу точку зору. Не треба перетворювати прес- конференцію на дискусію!» Не були переконливими відповіді податківців і на принципові запитання голови Спілки журналістів України Ігоря Лубченка. Наприклад, пояснюючи ситуацію із блокуванням рахунку «С.В.», А. Брезвін сказав, що арештували його всього на тиждень, від цього жоден ЗМІ ще не помер (?!). А що стосується паперу, то «це був не арешт його, а всього лише інвентаризація, просто недосвідчений слідчий не так написав у протоколі» (?!).
Через дві години після бурхливої дискусії в Податковій адміністрації прес-конференція продовжилася, але вже в редакції «Сільських вістей», де було викладено точку зору газети, показано інші документи, з-поміж них і висновок Мін’юсту із приводу дарування квартир.
Як вважає голова Спілки журналістів України Ігор Лубченко, ця прес-конференція не випадково була проведена Податковою адміністрацією перед розглядом позову «С.В.» в Арбітражному суді. На його думку, акція податківців проти «С.В.» має явно політичний і замовний характер, як і багато інших перевірок незалежних засобів масової інформації.