Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Дилема жителів села Усатово

Їм у спадщину від СРСР дісталося... питання енергобезпеки країни
22 жовтня, 00:00

Про забезпечення енергобезпеки українського Придунав’я, яке складають південно-західні райони Одеської області, почали говорити ще при «кучмівському» керівництві регіону. Річ у тім, що електрозабезпечення цього краю відбувається за рахунок «МолдГРЕС», яка, окрім того, що розташована в Молдові, ще й контролюється російською стороною. До того ж генерація Молдавської ГРЕС значно знизилася (з дванадцяти блоків функціонують два). Її власники зацікавлені виключно в експорті електроенергії. Однак запропоновані ними ціни абсолютно не вкладалися в українські тарифи, а об’єми кіловат, що надходять до нас, стали досить обмеженими. З кожним роком ситуація погіршувалася все більше. Необхідно було невідкладно посилити пропускну спроможність перетину ліній на своїй території.

Ще 2005 року був виданий указ Президента «Про стан енергетичної безпеки України», відповідно до якого розпочате будівництво двох трьохсоттридцятикіловольтних ліній «Усатово-Аджалик» та «Новоодеська-Арциз». За розрахунками енергетиків, саме ці ЛЕП дадуть необхідні потужності підстанції «Арциз» і Україна стане незалежною від молдовської енергосистеми. Запроектована нова повітряна лінія становить 123 кілометри, вартістю 657 мільйонів гривень. Фінансування ведеться Європейським банком реконструкції та розвитку і за рахунок коштів НЕК «Укренерго». Будівництво, що розпочалося на початку нинішнього року, планується завершити в грудні. У роботах задіяні понад 300 осіб, залучена дорога техніка. На ділянці лінії, що реконструюється, передбачена заміна старих залізобетонних опор, що прослужили понад 40 років, новими металевими оцинкованими підвищеними опорами, що забезпечать стійкість за різноманітних погодних катаклізмів.

Однак масштабне будівництво було заблоковане цієї осені жителями селища Усатово, що під Одесою. Усатовці не хочуть, щоб територією їхнього населеного пункту проходила високовольтна лінія. Селяни аргументують свою вимогу тим, що в них з’являються всілякі хвороби через лінію, яка й так понад 40 років знаходиться на території Усатово. Жителі заважають реконструкції шляхом зборів безпосередньо на місці робіт, блокування підйому опор, перекриття вулиць, якими доставляються конструкції та матеріали. Внаслідок їхніх дій зірвано близько десяти виїздів бригад із механізмами до місця робіт.

— Що за Радянського Союзу з нами не рахувалися й будували прямо в дворах лінію, що зараз, — каже жителька Усатово Ірина Сидельнікова. — Ми не хочемо, щоб наші діти жили під напругою.

Енергетики зазначають, що проект пройшов комплексну перевірку як технічних, так і екологічних рішень. Підтвердження тому масивна папка з позитивними висновками експертів державних підприємств: «Укрдержбудекспертизи» та Київського експертно-технічного центру Національного науково-дослідного інституту промислової безпеки і охорони праці, Державної інспекції громадянського захисту та техногенної безпеки, Міністерства охорони навколишнього природного середовища України і Державного департаменту пожежної безпеки.

— Річ у тім, що ми проводимо реконструкцію на тих землях, на які в нас є державні акти на постійне користування. Держава передала національній енергетичній компанії НЕК «Укренерго» цю землю в постійне користування. І відповідно до Земельного кодексу, населення зобов’язане допустити нас до виконання своїх функціональних обов’язків на цій землі. Задовго до початку зведення ЛЕП «Аджалик—Усатово» з усіма землекористувачами, які потрапляють у зону прокладки лінії, це було оговорене, в тому числі і з власниками розпайованих ділянок. Зі всіма уклали договори з відшкодування збитків, частину грошей ми вже виплатили. Але знайшлися люди, які, розповівши небилиці, ситуацію буквально підірвали, — зазначає заступник директора Південної електроенергетичної системи НЕК «Укренерго» Анатолій Шведкий. — Стара ЛЕП була побудована задовго до того, як там поселилися люди, розмістили свої тепличні господарства. Багато хто з усатовців, не маючи ніяких узгоджень та дозволів, всупереч правилам охорони мереж, побудували в охоронній зоні сараї, теплиці тощо. І якщо керуватися буквою закону, все це повинне бути знесене. Природно, зачіпаються особисті економічні інтереси громадян. Тому йдемо на поступки, виплачуємо компенсацію.

На думку керівника Одеської області Миколи Сердюка, конфлікт між жителями села Усатово та компанією «Укренерго» має політичний підтекст. При облдержадміністрації буде створена спеціальна комісія, яка досліджуватиме ситуацію, що склалася.

Днями місцеві жителі отримали рішення сільської ради. Депутати постановили тимчасово призупинити монтаж високовольтної лінії електропередач «Аджалик—Усатово». А також вимагають в енергетичної компанії дозвільні документи на проведення робіт. А Південна електроенергетична система Національної енергетичної компанії «Укренерго» призупинила будівництво лінії електричних передач.

Жителі Усатово стверджують, що на них вчиняється постійний тиск.

— До мого чоловіка під’їхали представники служби і запропонували підписати договір на дозвіл проїхати через ділянку, — розповідає жителька Усатово Олена Чорна. — Він не погодився, тоді вони запропонували гроші, він відповів, гроші не потрібні, тоді почали погрожувати смертю.

За словами енергетиків, протести почалися відразу після демонтажу існуючої ділянки.

— Немов спеціально чекали, коли робітники розріжуть «наземку», що діяла, виведуть з ладу опори. У результаті Одеса та значна частина області залишилися на одному транзиті в 330 кіловольт, — зазначає начальник відділу капітального будівництва Південної електроенергетичної системи Володимир Григоренко.

За словами Анатолія Шведкого, зараз державна програма з поліпшення електропостачання Одеської області під загрозою зриву, Одеса та значна частина області залишилися на одному транзиті 330 кіловольт «МолдГРЕС», а така схема є надто ненадійною. Поки що в протистоянні передих.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати